SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

YÖNÜMÜZ NERESİ8 Ocak 2022 - 00:49, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

İnsanoğlu diğer yaratılmışların aksine farklı bir varlıktır. Gayesi vardır. Görevi mesuliyeti vardır. Rabbim buyuruyor ki, ben insan ve cinleri bana kulluk yapsınlar diye yarattım. (sure-i zariyat56)

Yani bizim yegane görevimiz yaratana kul olmak, onu tanımak, yüzümüzü ona çevirmek, yönümüzü ona döndürmektir. Rüzgâr nereden eserse, menfaat ne yönde ise ona göre yön tayin etmek münafıklık alametidir. Müslüman yanar söner gibi havaya göre oyun çevirmez. Cihet, yön çok önemlidir. Dikkat ediniz çok can alıcı bir ifade kullanacağım. “yüzünü, yönünü, Allah cc dönmeyen, sırtını Allaha cc döner. Böyle yapana da Müslüman denmez.

Aziz Kardeşlerim

Yüz çok mübarektir. Yüzümüzde göz, burun, kulak, ağız, dil vardır. Kişinin karakteri yüzünden belli olur. Yüzüne bakmaya doyamadığımız yüzler vardır. Yüzüne tükürülecek yüzler vardır. Müslümanın yüzü nurludur., güleçtir. Nursuz ve asık suratlı değildir. Rabbim sen onları Ruku ve Secde’de görürsün. Onların yüzünde secdeden bir iz vardır buyuruyor. Sure i fetih 29

Mahşer yerinde böyle yüzler kurtuluşa erecektir. Yönünü nereye çevirdiğine dikkat et. Dedik ya yüz çok mübarektir. Alnımız secdenin izleriyle değer kazanır. Ar (utanma) damarı alındadır. Secde ile devamlı buluşan bir alın arsız, utanmaz yüzlü olamaz. Yüzde bulunan göz, burun, ağız, kulak hepsi secdede alınla beraber olur. onun için bu 5 azaya söven, hakeret eden, küfreden kişinin evliyse nikahı, Müslümansa imanı tehlikeye girer. Hatta bazı alimlere göre nikah bozulur.

Yönümüz neresi diye başlık attık. Herkes kendine sorsun, benim yönüm neresi? Şu sözümü lütfen çok dikkatlice okuyalım.

Yüzlerimizin kıblesi beytullah, kalblerimizin kıblesi ise Allah’dır. İşte Müslümanlığımızın testi budur. Rabbimiz buyuruyor, yüzünüzü namazda Mescidi Harama, namaz dışında da kalbinizi Hz. Allah cc yönüne çevirin. Haşa rabbimizin mekanı yoktur. Fakat kalbinizde devamlı Allah cc sevgisi olsun demektir.

Sizlere yaşanmış ibret dolu bir olayı anlatacağım.

Sarıkamış’taki o unutulmaz 100 bine yakın şehit verdiğimiz savaşta, Aziz efendi diye bir dedemizi kar üzerinde henüz daha akan kanı kurumamış vaziyette bulmuşlar. Ruhu cennete, mertebesi şehadete kavuşmuş bu dedemizin, yanında bembeyaz kar üzerinde al kırmızı kanıyla şöyle bir yazı bulmuşlar. Söyleyin bana, yardım edin Rabbime yöneliyorum- kıble neresi? İşte böyle ömrü hakka hizmetle geçenin ölümü de böyle şerefli olur.

Aziz kardeşlerim

O halde yönümüze dikkat edelim. Yönümüzü Allah cc çevirmeyenin yüzü şeytana döner. Dikkat ederseniz, biz ölen bir Müslümanı kabre koyduğumuz zaman yüzünü kıbleye çeviririz. Sahabeyi kiramdan, Peygamber efendimizin baş hafızı olduğu söylenen Abdullah bin Mesud diyor ki : bir kimde içki masasında, zina esnasında, kumar başında ölürse, onu yıkayın, kefenleyin, namazını kılın. Kabre koymadan önce beni bir yere koyun ve kapıyı kilitleyin. O kişinin kabirde yüzünü kıbleye çevirin, örtün. Örttükten sonra kabri açın. Eğer ki yüzünü kıbleden başka yere çevirmemişler ise gelin beni kilitli odadan çıkarın. Vallahi beni kesin. Yani yüzü yaşarken Allah’a cc değil de şeytana yönelik ölen Allah’ın cc mağfiretine kavuşamaz.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 93 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar