SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

YALAN SÖYLEMEK7 Ocak 2022 - 00:01, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlar;

Yalan söylemek yazısını yazarken bile inanın elim titriyor. Çünkü yalan öyle çirkin bir haramdır ki, Müslümanı perişan eder. Amelini mahveder. Cemiyeti alt üst eder. Peygamberimiz (S.A.V) Müslümanla yalan asla bir arada olamaz. Hata ile de olsa YALAN söylemez." Buyuruyor. Müslümanım diyenin yalan söylemeyeceği gibi yalan söyleyenler ile de bir arada duramaz.

Çünkü yüce Rabbimiz buyuruyor ki" Ey iman edenler, Allah (C.C) dan korkunuz ve doğrularla beraber olunuz." (Tevbe 119 ) Ayeti kerimeye dikkat edersek ne anlıyoruz. Rabbimiz diyor ki eğer benden korkuyorsanız iman edenlerden iseniz yalancılarla değil doğru olanlarla olunuz. Müslüman yalan söylemeyi de, yalancılarla beraber olup yalan söz dinlemeyi de sevmez, rahatsız olur, iman-ı zedelenir. Yalanda çok büyük tehlikeler vardır.

  1. Yalan söyleyen MÜNAFIK olur. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) " münafığın alameti 3 dür. A- Söylediği zaman yalan söyler. B- Söz verir, sözünde durmaz. C- Emanete hıyanetlik eder." Demek ki yalan söyleyende münafıklık hastalığı vardır. Münafık kimdir. Görünüşte Müslüman görünü, esasında kalbi, içi ŞEYTAN çarığı diker. Rabbim buyuruyor ki muhakkak münafıklar cehennemin en sefil yerinde yanacaklar ( Nisa 145 )
  2. Yalan söyleyen birde yemin ederse yani yalan yere

yemin ederse; Allahın en yüce Esması olan ALLAH ( C.C) ismini yalanına alet edindiği için aile hayatı da tehlikeye girer.

Felaketler üst üste gelir. O, ailede yalan yayılır. Çocuklar, ana babaya, ana baba, bibirine, çocuklarına yalan söyler. Aile Müslüman aile olmaktan çıkar, münafık hastalığı yayılır.

  1. Bir Müslüman yalanı birde ŞAHİTLİKLE birleştirirse, yani yalan yere şahitlik yapar ve de karşılığında para alırsa bakın ne olur, a- Yalan söylediği için münafık olur, yalan yere yemin ederek şahitlik yapıp karşılığında da aldığı için imanda tehlikeye girer, hatta imansızlık hastalığı başlamıştır.

Göründüğü gibi aziz dostlar, Neresinden bakarsak bakalım yalan ameli ifsat eder, boşa çıkarır, imanı tehlikeye sokar. Aileyi felç eder, Müslüman şerefi gider, münafıklık başlar. Geçen yazımda da söylemiştim. Peygamberimiz ( S.A.V);

" Yalan' orucu bozar, yani sevabını giderir, sana sadece açlığı ve susuzluğu kalır." buyurmuştu.

İbadetlerimizi şuurlu yapalım. Mübarek Ramazan, dilimizi, kalbimizin gözümüzün, kulağımızın ve bütün azalanınızın ıslahına müspet yönde düzelmesine sebep olsun. Yalandan kim ölmüş -deme yalan öyle bir hastalıktır ki, tedavisi yoktur. Çünkü imansızlık hastalığıdır. Rabbim korusun tedavisi CEHENNEM de dir. Doğru söyleyelim, kalbi selim olalım. Ucunda ölümde olsa, asla doğruluktan ayrılmayalım. Çünkü Allah (C.C) yalancılarla değil, doğrularla beraberdir.

Selam ve sevgi ile kalınız...

Bu yazı toplam 87 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar