SRT Yayın Akışı - 02.06.2020
Son Dakika

YALNIZ İNSANLAR NEDEN Mİ MUTLUDUR?18 Ekim 2019 - 08:20, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

İnsanların birçoğu mutlu olabilmek için karşısındaki insandan besleniyor. Çevreyle ilişkimiz, ikili ilişkiler, dostlarımız ve ailemizle olan ilişkilerimiz güne güzel başlamamız için önemli faktörlerin başında gelirler. Oysaki mutlu olmak için tek ihtiyacımız olan şey kendimiz olmalıdır. Eğer mutlu olmak için başkalarını değil de kendimizi baz alırsak hayatımızı daha iyi ve güzel şekilde idame ettiririz.

Yalnız insanlar diğer insanlara oranla daha mutludurlar. Çünkü yalnız insanlar kendine daha fazla vakit ayırıp, bulunduğu anı en iyi şekilde değerlendirip ve o anı olması gerektiği gibi yaşarlar. Kimseye bağımlı değildirler. Beklenti içine girmezler. Boşluğu nasıl dolduracağını öğrendiklerinden boşluk hissine kapılıp depresif hale de pek bürünmezler. Stresten de uzak kalmış olurlar haliyle.

Kendiyle vakit geçirmeyi bilmeyen insanların birçoğu yalnızlık duygusunun oluşturduğu boşluk hissinden dolayı depresif ve agresif olur, hayattan soğurlar. Böyle insanlar mutluluğu hep karşı tarafta ararlar. İnsanlara, ailesine, çevresine, sevgilisine bağımlı şekilde yaşarlar. Yalnız kalmamak için onlara ayak uydurur, hayat şartlarını ve isteklerini dışlanma korkusuyla onlara göre belirlerler. En ufak bir ima, söz ve harekette özgüven problemi yaşarlar böyleleri. Başarı oranları da düşüktür.

Hayatta kendimize öğreteceğimiz en önemli öğreti yalnızlıktır. İlk önce yalnız yaşamayı, yalnız kalmayı, yalnız bir şeyler yapmayı öğrenmeliyiz. Kaçınız sinemaya, tiyatroya, kafeye, konsere, yemeğe, sahile tek gittiniz. Yanında biri olmadığı takdirde bu etkinlikleri yapmaktan vazgeçenlerde var. Sen gelmiyorsan bende gitmem, sen izlemezsen bende izlemem, senin olmadığın yerde benim ne işim var.

Bu düşünce kalıbından kurtulduğunuz takdirde hayatınızın olumlu yönde değiştiğini fark edeceksiniz. Hayatta sizi sizden başka daimi mutlu edecek kimse yok. İnsanlar yalnızlığı öğrenmeden hayata atıldığı için, gelişiyor belki ama iyileşmeyi hep karşı faktörlerden bekliyor. Buda kişinin hayatında maalesef ki kaoslara neden oluyor.

Sevgilerimle…

Bu yazı toplam 863 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar