SRT Yayın Akışı - 05.04.2020
Son Dakika

YARGI REFORMU PAKETİ - 12 Kasım 2019 - 06:51, Cumartesi


Av. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, geçtiğimiz günlerde yargı reformu paketinin ilk kısmı yürürlüğe girdi. Hukukçu olmam sebebiyle bu konuda çok sayıda soru alıyorum. Çoğu kişi kulaktan dolma bilgilerle Yargı paketinin içeriğini yorumlayarak kendileri ile ilişkilendiriyor.

Acaba bana yarıyor mu soru hep gündemde.

 

Bu yazımda yargı reformu paketinin bir kısmına dair bilgilendirme yaparak aklınızda oluşan soruları bir nebze de olsa gidermeye çalışacağım.

 

-Yargı paketinde Beş yılın altında hapis cezası alanlara, Yargıtay yolunu kapatan düzenleme değiştiriliyor, Yargıtay’a temyiz başvurusu yapmalarının yolu açılıyor.

 

Bölge Adliye Mahkemelerinin kurulması ile Yargıtay’ın iş yükünü de hafifletmek amacıyla Yargıtay a gönderilecek dosyalara kısıtlama getirilmişti. Bu düzenleme ile yine eskiye dönüş yapıldı diyebiliriz.

 

-Eleştiriler haberler nedeniyle haklarında Terörle Mücadele Kanunu’ndan (TMK) işlem yapılan kişilere yönelik düzenleme yapıldı. TMK’da terör örgütü propagandasını düzenleyen maddeye, “Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” ifadesi eklendi. Gerekçesinde, “…ağır, sert veya incitici nitelikte de olsa eleştiri hakkı kullanıldığında kişiye yaptırım uygulanamayacak olması, demokrasinin vazgeçilmez gereğidir” denildi.

 

Bu düzenleme gerçekten çok önemli. Son zamanlarda çok sayıda vatandaşımız söyledikleri sözler (bence eleştiri boyutunda kalan) nedeniyle fazlasıyla mağduriyet yaşadı. Bu maddenin UYGULANABİLMESİ bu anlamda çok önemlidir.

 

-Tutuklama için ‘suçun işlendiği konusunda kuvvetli şüphe’ yeterli olmayacak, ‘kuvvetli şüphenin varlığını gösteren somut delillerin bulunması’ şartı aranacak. İddianameler de somut delil olmadan hazırlanamayacak. 

 

Bu hususun uygulamada yer bulacağını pek düşünmüyorum. Genellikle tutuklama tedbiri, suçun niteliğine ve Savcılık makamının kanaatine göre değerlendirilir.

Sevgi ve Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1523 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar