SRT Yayın Akışı - 05.04.2020
Son Dakika

YARGI REFORMU PAKETİ - 29 Kasım 2019 - 05:20, Cumartesi


Av. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, bir önceki yazımda Yargı reformu paketinin bir kısmına ilişkin bilgilendirmelerde bulunmuştum. Bu yazımda diğer hususları da özetle sizlerle paylaşmak istiyorum.

-Soruşturma evresinde tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından altı ayı, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde ise 1 yılı geçemeyecek.

Bu maddenin, şüphelilerin tutukluluk sürecinin cezaya dönüşmesini engellemek amacıyla yapıldığını söyleyebiliriz.

-“İş ve çalışma hürriyetinin ihlali; güveni kötüye kullanma; suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi” suçları da uzlaştırma kapsamına alınıyor. Uzlaştırma kapsamına giren bir suçun, bu kapsama girmeyen başka bir suçla “aynı mağdura karşı” işlenmiş olması halinde uzlaştırma hükümleri uygulanmayacak.

Kanuna göre, bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin temyiz edilebilecek kararlarının kapsamı genişletildi.

Türk Ceza Kanunu'nda yer alan hakaret, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, kanunlara uymamaya tahrik, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma suçları nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz  edilebilecek.

Bu maddeler, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış ve yürürlüğe girmiş olanlardır.  Gündemde ve gelmesi beklenen yeni düzenlemelerin olduğunu da duymaktayız.

Yürürlüğe girecek olan maddelerin asıl amacının toplum yararı olması gerektiği ve bu yönüyle değerlendirilmesi temennimdir.

Sevgi ve Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1756 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar