SRT Yayın Akışı - 28.02.2021
Son Dakika

YASALAŞMAYAN TEKLİFLER23 Ocak 2021 - 01:14, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, seçim zamanlarında ayağımıza kadar gelip bizlerden oy isteyen ve bizim oylarımız sayesinde Türkiye Büyük Millet Meclisine giden Milletvekillerimiz çalıştıkları süre boyunca vatandaşlarımız adına neler yapıyor, takip eder misiniz?

Muhalefet ve iktidar üzerine düşeni yapmış mı, vatandaş olarak takip etmemiz ve bilgi sahibi olmamız gerekir. Geçtiğimiz günlerde CHP’li bir milletvekili muhalefet partileri tarafından verilen kanun tekliflerinin akıbeti hakkında bir açıklamada bulundu. Buna göre Muhalefet partilerince geçen yıl TBMM'ye verilen 662 kanun teklifinden hiçbiri gündeme alınmadı ve yasalaşmadı.

Bu durum aklımıza 2 seçenek getiriyor. Birinci seçenek; muhalefet partileri tarafından verilen 662 kanun teklifinin hiçbirinin faydalı olmadığı. İkinci seçenek; bu 662 kanun teklifinin faydalı olup olmadığına bakılmaksızın sadece muhalefet partileri tarafından verilmesi sebebi ile iktidar tarafından yasalaştırılmaması.

Aklın yolu birdir diye düşünüyorum. Fakat yine de netleşmesi açısından yasalaştırılmayan bazı kanun tekliflerini sizlerle paylaşmak isterim.

CHP-İYİ Parti ve SP'nin, asgari ücretten vergi alınmaması teklifi.

CHP ve İYİ Parti'nin öğretmen, polis, hemşire, kamu avukatları ve din adamlarına 3600 ek gösterge verilmesi teklifi.

CHP'nin Covid-19'un sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması teklifi.

CHP'nin doğalgaz ve elektrik faturalarından alınan %18'lik KDV'nin %1'e indirilmesi teklifi.

İYİ Parti'nin KYK borçlarının silinmesi teklifi.

HDP'nin, pandemide esnafa ait SGK ve vergi borçlarının silinmesi teklifi.

CHP ve İYİ Parti'nin, Ramazan ve Kurban bayramında emeklilere ödenen 1.000 TL bayram ikramiyesinin, 1.500 TL'ye çıkarılması teklifi.

Bu tekliflerin çok daha fazlası gündeme alınmadı ve yasalaştırılmadı. Bu durum yapılan iyiliği sadece benden bilsinler düşüncesini benimseyen iktidar yorumu yaptırıyor. Anlaşılan asıl amaç vatandaşın neye ihtiyacı olduğu değil!

Bu yazı toplam 1115 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar