SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

YAŞLI AKLI-GENÇ AKLI15 Ekim 2021 - 00:32, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Muhterem dostlar

İnsan hayatı üçe ayrılır. Çocukluk gençlik yaşlılık. Çocuk yaştaki akıl gelişir, gelişir irade ile buluşur. Böylece gençlik yaşı başlar. İrade ile buluşan akıl sahibi yaptıklarından, yapmadıklarından mesul, sorumlu duruma gelir. Bizim için genç zümrenin aklının güzelliği, üstünlüğü çok önemlidir.

Gençliğin bu aklı ilim ve tecrübe ile terbiye edilir, beslenirse, gelecek, ülke için parlak olur.

Gençliği ihmal eden, gençliğin aklının şehvet ve kötü emelli insanların eline geçmesine mani olamayan ana baba eğitim düzeni, ülkesine ihanet eder.

Bugün Avrupa ülkelerinde en üst düzey akla sahip olan milyonlarca genç bilim adamlarımız var. Bizlerin gafletinden hepsi, yabancılara faydalı oluyorlar. İçimizdeki hainler, İslam ve Türk düşmanı kansız, sütü bozuklar da, aselsan gibi Türkiye’mizin göz bebeği olan yerlerde hava savunmamıza faydalı olan evlatlarımızı uçak kazaları ile ortadan kaldırdılar.Bu şehit evlatlarımıza rabbimizden rahmet, onları şehit eden hainlere de lanet nasip olsun. Fakat bugün durum değişti. İnançlı gayretli idarecilerimiz sayesinde gençliğe sahip çıkıldı, yol açıldı, dünyada hava sanayi konusunda ilk sıralara yükseldik. İsrail ve ABD devletlerinin şifresini ellerinde tutup bize verdiği siha’lardan kurtulduk. Üzerinde ay yıldızlı bayrağımızın bulunduğu, şifresinin sadece bize ait olduğu siha’larımıza sahibiz. Bunlar inançlı ve gayretli devlet adamlarımız ve parlak ve üstün akıllı genç bilim adamlarımız ile her şeyden evvel rabbimizin yardımı ile meydana geldi. Hamdolsun.

Aziz dostlarım

Yaşı genç zekası keskin olan gençlerimizin, yaşlı fakat aklının yanında tecrübesi olan yaşlılarımızla beraber yürümesi daha faydalı olur. Senin yaşın geçmiş işin bitmiş gibi çirkin sözler bize yakışmaz. İlimde bilimde yaşlı genç ayrımı zararlıdır. Şimdi yaşlı ve genç aklı ile ilgili bir olayı anlatmak isterim.

Dağdaki genç ağaçlar önemli bir konu için toplanmışlar, konuyu enine boyuna tartışmışlar, bir karara varamayıp dağılmışlar. Bu genç ağaçlardan birisi toplantıya çağırmadıkları yaşlı bir ağacın yanından geçerken, yaşlı ağaç ne oldu delikanlı üzgünsün demiş. Genç ağaç; karar alamadık onun için üzgünüm. Yaşlı ağaç sormuş, ne için toplantınız? Bizi devamlı kesen baltadan kurtulmak için deyince, yaşlı ağaç şu ibretlik sözü söylemiş; Evlat bizi yaşlı diye çağırmadınız halbuki sizin bilginiz de bizim tecrübemiz bir araya gelmezse işler iyiye gitmez. Şimdi ben sana cevabı veriyorum. Eğer baltadan kurtulmak istiyorsanız ona sapını vermeyin. Zira her ağaç kesen balta sapı, bizim aramızdan ormandaki ağaçlardan çıkıyor.

 İşte böyle memleketimizin refahı, ilerlemesi, dışa bağlılıktan kurtulması için gençlerin keskin zekası ile yaşlıların tecrübesini buluşturmak zorundayız. Genç olsun yaşlı olsun bütün akılların kaynağı yüce Rabbimizdir.

Onun için dinimizin ilk emri oku emridir. Ama nasıl okumak olacak. Diyor ki Rabbimiz, oku seni yaratan Allah'ın adıyla oku. Zira kaleme yazmayı insana bilmediğini öğreten yüce Allah'tır CC.

Büyük akıllı olduğunu iddia edenler küçük önemsiz çirkin işlerle uğraşırlarsa ahmak akılsız ve şuursuzun ta kendileridir.

Genç ihtiyar kim olursa olsun aklını kiraya başkalarının emrine verirse kukla olur. Şeytan aklını kibre verdi şeytan oldu. Adem Peygamberimiz aklını tevbeye verdi Adem oldu. Habili öldüren kardeşi Kabil aklını şeytana verdi katil oldu. Geçmişte aklını batıya veren idareciler yüzünden memleketimiz Avrupa'nın kölesi oldu. Bugün ise öz benliğine dönen memleketimiz dünyanın efendisi oldu.

 Cumamız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 103 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar