SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

YAŞLILARDA HAREKETSİZLİK KEMİKLERİ ZAYIFLATIYOR23 Eylül 2020 - 02:16, Çarşamba


Ertuğrul Akgün

Yaşlılarda hareketsizlik sonunda her hangi bir kaza sonunda düşme sonrası görünen kalça kırığı riskini azalmak için evden çıkmayan yaşlıların hareketsiz kaldıkları ve bunun da kemiklerinin zayıflattığı gözükmektedir. Nedeni ise Kalça eklemini oluşturan uyluk kemiğinin boyun kısmında veya boynun hemen altında  görülen kırıklar yaşlılarda kalça bölgesi kırıklarının giderek arttığını ve bir halk sağlığı sorunu olmuştur. Kırıklar daha çok 65-70 yaşlardan sonra artmaktadır. Yaşam süresi uzadıkça bu kırıkların artması beklenmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda son yıllarda, ABD'de her yıl yaklaşık 300 bin kalça kırığı vakası ile karşılaşıldığı bildirilmektedir. 2020 yılı üstü yıllar yaklaşırken dünyada her yıl 6 milyon kişide kalça bölgesi kırığı görüleceği öngörülmektedir. Yaşlılarda görülen kalça kırıklarında kemik erimesi önemli bir nedendir. Ancak yaşlılarda görmenin azalması, denge sorunları, hareket ve yürüme güçlüğü, genel sağlık sorunlarının daha fazla olması gibi nedenlerle düşmenin daha fazla görülebildiği unutulmamalıdır. İnsanların, ileri yaş döneminde görülen kalça kırıklarının, kemik erimesinin özellikle menopoz sonrası kadınlarda daha yaygın olması nedeniyle kadınlarda daha sık görülmektedir. Yaş ilerledikçe söz konusu kırıklarda hayati tehlikenin arttığına da hayati risk konusunda hastada akciğer sorunları, kalp yetmezliği, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı gibi sorunların olup önem taşıdığını kaydedilmiştir.

Yaşlıları kalça kırığından korumanın önemini aktaran tabipler "Yaşlılarda görülen kalça kırıkları genellikle basit düşmeler sonucu oluşur. Hastalar düşme riskini azaltmak için evden çıkmak istemezler. Ancak bu yapılan en büyük hatalardan birisidir. Hareketsizlik kemiği zayıflatır ve kırık riskini artırır" ifadelerini kullandı. İnsan vücudundaki kemik erimesinin önlenmesindeki en iyi yöntemin düzenli spor yapmak olduğuna değinerek, yaşlılık döneminde spor yaparken aşırıya gidilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. Sonuç olarak hareketsizlik koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar için risk faktörüdür. Egzersiz ve spor; kalbin ve akciğerlerin çalışma gücünü ve dokuların oksijen kullanımını artırır, kan akışkanlığını düzeltir, kan basıncını düzenler ve kan yağları üzerinde olumlu etkisi vardır.  Spor ve egzersizin insülin duyarlılığı üzerinde yararlı etkileri vardır ve şeker hastalığı gelişimi riskini azaltır. Spor ve egzersiz kabızlığa engel olur, bağırsak kanseri riskini azaltır ve bağışıklık sistemimiz üzerine olumlu etkileri vardır. Düzenli yapılan spor ve egzersizin depresyon semptomlarını ve iç sıkıntısını azalttığı, uyku kalitesi ve süresini artırdığı, dikkat süresinde uzama yaptığı biliniyor. Düzenli egzersiz ve spor yapan yaşlıların bilinç düzeylerinin yapmayanlara göre daha iyi olmasının sebebinin, beyin kan akımının ve oksijenlenmesinin artmasına ve sinir hücresi yenilenmesinin daha fazla olmasına bağlı olduğu düşünülüyor. Ayrıca spor ve egzersiz, psikomotor beceride artma sonucu daha canlı ve atik olmamızı sağlar, normal günlük işlerinizde yorgunluk hissetmenizi engeller, bağımsızlığı artırır.

Bu yazı toplam 402 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar