SRT Yayın Akışı - 13.07.2020
Son Dakika

YAŞLILIĞIN GÖLGESİ HUZUR EVLERİ21 Kasım 2019 - 10:00, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Huzur evlerimizin dışında bulunan ama hiçbir zaman içeri girmeyen, ilgilenmeyen, yalnızlığın ve yaşlılığın mahkûmu insanlara sitem ediyorum. Ve haykırıyorum duyalım hep birlikte yalnızlığın ve yaşlılığın sesini. 

          Sitem edip terk etmişliğin veya terkedilmişliğin acısıyla huzurevlerine sığınan yaşlıları ne kadarımız ziyaret ediyoruz.? Ziyareti boş verin; onların yaşamlarını yerinde incelemek için kaçımız gidip, görüyoruz? Sevdikleri tarafından dışlandığını ama yine de onlara duyduğu özlemlerini dinleme ve onların yaşlı kişiliklerinde hayatın bir başka yönünü anlama düşüncesi kaçımızda uyanıyor? . Bir evlat, bir torun, bir arkadaş özlemiyle başını koyduğu yastığa sarılıp, onu gözyaşlarıyla ıslattığını kaçımız hayal edebiliyoruz? ...


            Bayramdan bayrama üçümüzün-beşimizin, sırf objektiflere yakalanabilmek ve kendimizden söz ettirmek için gittiğimiz günlerin, onların belleklerinde ne denli önemli olduğunu kaçımız kavrayabiliyoruz? İnsan sevgisi olmayan bir toplumda hayvan sevgisinden bahsetmenin, hiçte çarpık olmayan gerçeği, bizim bu ilgisizliğimizle su yüzüne çıkmıyor mu? Ve bakımına milyonlarca lira verdiğimiz filanca cins köpeğimizi caddelerimizde kendimizle birlikte vitrinlerken utanmıyoruz mu? Utanmıyoruzki onların sayısı kadar yaşlıyı gezdirmiyoruz vitrinlere çıkarmıyoruz. Öyleyse insan ve hayvan sevgisinden bahsetmeyelim.Ne ara bu kadar  köpekperest bir millet olduk ya.

           Belirlediğimiz amaçlara ulaşabileceğimizi ne kendimiz ne de bir başkaları garanti edemez. Ama eninde-sonunda hepimizin varacağı bir nokta var: YAŞLILIK.  Ve yarınların bize ne kazandıracağı, neler kaybettireceğini de garanti edemeyiz. Sağlığımızı bir saniyede, mal varlığımızı bir imza atış sürecinde kaydedebiliriz.  Bu gerçekleri göre göre erkeklerimizin zamanlarını oyun salonlarında, kadınlarımızın günlerde geçirmeleri, kendilerini sorumluluk almadıkları bir ortamda vitrine etmeleri, kendi yaşamlarına bile değer vermediklerini göstermiyor mu?

          Kurumlar, sırf huzurevleri ve yaşlılar için bir birim oluştursa da, başvuruda bulunan insan değeri bilen insanları, nöbetleşe bu iş için organize etse iki taraf da mutlu olacak, niçin yaşamaları gerektiğini kavrayacaktır. Biz zamanı yok ettiğimizi zannederken, zamanın bizi yok ettiği gerçeği, bizimle, bilhassa şu hayvan sevenlerle alay etmektedir.

         Hayat çarkının hangi dişlileri arasında kalabileceğimiz hepimiz için meçhul değil mi? .Geleceğimizdeki bir olasılığı görmek ve acı gözyaşlarını kurutmak için, haydi; huzurevlerine ve yaşlılara doğru koşalım. İnanalım ki bu koşmakla yorulmaz dinleniriz. Bu bağlamda iyi eğlenceler dilerken,vaktin ikindisinde olanlar  için yazdığım GÜNDE VAKİT İKİNDİ adlı şiirimle tamamlıyorum. Saygılarımla

Zamanda kışa döndük, günde vakit ikindi.

Düşünceme su kattım, dert üstüne dert bindi

Nice canlı insanlar, değillerdir berhayat.

Ferte canlılık verir, mükemmel ise hayat.

 

Daldıkta biz dünyaya, eyledik arz-ı endam.

Düşünmezsek ahreti, kalmaz bizlerde iman.

İyi dost özlemi ile, yaşıyoruz gün akşam.

Hesap vermek olmazsa zevk! Veriyor bu yaşam.

Bu yazı toplam 891 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar