SRT Yayın Akışı - 18.11.2019
Son Dakika

YENİ BAŞKAN YENİ BAŞLANGIÇLAR5 Ağustos 2019 - 08:23, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Belediye başkanlarının görevi sadece günü kurtarmak için değil,  şehri  geleceğe hazırlama da  vizyon geliştirmeleri de gerekiyor.

     Adapazarı  Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, 31 Mart seçiminde yüzde 57. 43’lük oyla bu göreve ilk kez seçildi.

     Mazbatasını alır almaz  hemen görevine hızlı bir şekilde başladı. Güler yüzü  halk ile her zaman iç içe olan ve mütevazı kişiliği ile kısa sürede  her kesimden vatandaşın sevgisini kazanmayı başardı.

    Adapazarı’nın geleceğine yön veren projeleri hayata geçirirken halkımızın ihtiyaç ve beklentilerini esas alarak geçen hafta içerisinde bir dizi  Ankara’da  ziyaretlerde bulundu.

Esnafı dinliyor, vatandaşı dinliyor.

    Bunları yaparken de parti ayrımı yapmadan bunu başarıyor.  Klasik  AKP  belediyeciliği dışına  çıkarak  AKP’nin mahir olduğu beton-asfalt belediyeciliği yapmayacağını  düşünüyorum.

   Bugüne kadar Sosyal Belediyecilik kavramlarını yalnızca eğitim hayatımda kitaplarda okumuştum.

 Birde Eskişehir’de görmüştüm

    Sosyal  belediyeciliğin genel ilkesel çerçevesi üç aşağı beş yukarı bellidir. Fakat bu ilkesel çerçeveyi en rafine, en özlü tanımlamalarla sınırlı tutmak bence bugün ayrım noktalarını ortaya koymakta yeterli olamaz.

      Çünkü kavramların buharlaştırıldığı, anlamsızlaştırıldığı, çoğu zaman da kullanılarak içinin boşaltıldığı bir dönemde yaşıyoruz aynı zamanda.

       Örneğin; katılımcılık, dayanışmacılık, üretimcilik, sosyal belediyecilik, kadın dostu, çocuk dostu vb. kavramlarını, içi boş bir biçimde, pek çok kesimin ve belediyenin kullanabildiğini görüyoruz.

      Bu nedenle bir ayrım oluşturulacaksa, bir farklılık yaratılacaksa, bunların daha ayrıntılı bir biçimde, köşeleri çok daha belirgin bir biçimde formüle edilmesi gerekir.

     Mutlu  Başkan İşte Yeni Başkan!. Yeni başlangıç" dedirtecek   çalışmalar yapmaya başladı.

Yani el tutulur,gözle görülür her yerde konuşulabilecek projeler  hayata geçirecektir. Yaptıkları uygulamalar ile yepyeni bir belediyecilik örneği oluşturmaya çalışıyor.

     Başkan Isıksu’nun  programın da  kısa ve orta vadeli hedefleri  var. Projelerinde  sayıca çok ve önemli unsurlarını hemen ve kısa vadede hayata geçirmek olanaklı.

       Ama stratejik önemi olan hizmetlerin belediyeleştirilmesinin çok daha zorlu bir mücadele sürecini gerektirdiğini bilince çıkarmak durumundayız.

      Bu alanda önünde  ekonomik  kısıtlar var. Orta vadeli bu stratejik alan dışındaki tüm alanlarda ise hemen bugünden yapılabilecek çok şey bulunmaktadır ve bu adımlar çok önemlidir.

    Başkan Işıksu  neredeyse her konuşmasında belediyeyi halkla yöneteceği yaklaşımıyla temeli katılımcı aktif  vatandaşlık olan, kentin dezavantajlılarını avantajlılarla eşitlemeyi öncelik gören bir belediyecilik  anlayışıyla hizmet edeceğini düşünüyorum.

     Hani derler ya izleyip göreceğiz. Bizde  Mutlu başkanı izleyip göreceğiz.

Bu yazı toplam 925 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar