SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN10 Eylül 2019 - 07:01, Salı


İbrahim KALKAN

Bir eğitim dönemi daha başlıyor. Yine çocuklar okullara koşacaklar yine oyunlar oynayacaklar ve sosyalleşecekler. Düşecekler, kalkacaklar; kavga edecekler, barışacaklar. hayatı adım adım öğrenecekler. Eğitim sadece sınıfta olmaz elbet. Oyunla da öğrenilir, sosyalleşerek de öğrenilir. Hayat yaşanılarak öğrenilir.

Çocuklarına çok hassas olan velilere tavsiyem çocuklarına hayatı öğrenmeleri için fırsat tanımaları. Aşırı korumacı olan aileler daha okul başlangıcında okul reddi problem ile karşılaşıyorlar. Okul reddi: çocuğun okula gitmek istememesi, okuldan söz açıldığında dahi baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar hissetmesi veya psikolojik sebeplerle okula gitmeyi reddetmesi anlamına geliyor. Her yaşta olabileceği gibi daha çok okula yeni başlayacak olan çocuklarda daha fazla görülmektedir. Ailenin aşırı korumacı tutumu sonucunda çocuk aileye bağımlı olabiliyor.  Bunun neresi kötü ki?  şeklinde düşünebilirsiniz. Oysa bu çocuğun güvensiz yetişmesine ve özgüvensiz bir bireyin oluşmasına sebep olabilmektedir.

 Çocukların karakter gelişimini etkileyen bir diğer etken de tabii ki öğretmen. Öğretmenler çocukların gelişimini sözleriyle, hareketleriyle, faaliyetleri ile olumlu yönde etkiler. Bu öğretmenin mesleki görev tanımıdır. Eğitim-öğretim süresi boyunca öğretmenin verdiği görevleri yerine getiren çocuk, adeta programlanan bir bilgisayar gibi kendini geliştirecek eksiklerini tamamlayacaktır. Ancak bazı korumacı aileler öğretmenler kaşlarını çatınca dahi okula damlıyor. Bu da öğrencinin gözünde öğretmenin  rolünü olumsuz etkiliyor. Unutulmamalıdır ki ebeveynler çocuklarına olan şefkat ve merhametinden dolayı onların hatalarını göremiyor ya da görse de iyi uyarmıyor. Oysa olumsuz hareketi engellenmeyen çocuk hatasını fark edemez ve davranışını pekiştirir. Bu da onun gelecek hayatında birçok soruna yol açabilir. Oysa öğretmen şefkat ve merhametine rağmen görevi gereği çocuğa bazen kademeli olarak uyarılarda bulunur. Şiddete başvurması tabi ki kabul edilir birşey değil. Bu uyarılar çocuğun kendisi içindir ya da diğer çocuklar içindir.  Ebeveynler Bunun bilincinde olarak öğretmenin eğitim görevine saygı duymalı ve okula biraz mesafeli durmalıdır.

Aileler, ilk defa okula gidecek olan çocuklarının uyum dönemini göz önünde bulundururarak çocuğun kaygı ve korkularını yenmesine yardımcı olmalıdır. Bu süreçte veliler de kaygılanmamalı çünkü hafif düzeyde kaygı çok normaldir. Ayrıca kırtasiye ve diğer okul alışverişlerinde çocuk ile beraber alışveriş yapılması, çocuğun zevkine göre tercihler yapmasına izin verilmesi de kanımca okula alışma sürecinde faydalı olacaktır.

Bu yazı toplam 1057 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar