SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

YENİDEN Mİ KAPANACAĞIZ? 3 Ocak 2022 - 00:00, Pazartesi


Taner İltaş

Koronavirüs salgını başlayalı neredeyse iki yıl oldu. Yeni bir yıla yine koronavirüs gölgesinde girdik ne yazık ki! 

Son iki yılda hepimizin hayatı baştan aşağı değişti. Alışkanlıklarımız, rutinlerimiz, yaşam biçimimiz.

Kısacası koronavirüs hepimizi esir aldı.

Salgınla mücadele ederken, bir yandan da hayatımızı devam ettirme derdine düştük. Dolayısıyla son iki yıl, herkes için çok zorlu oldu.

Her şeye rağmen, yeni bir yıla yeni umutlarla girdik. 2022 yılının herkes için sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

Öyle görünüyor ki 2022 yılı da koronavirüs gölgesinde geçecek. Koronavirüs salgınının bitmeyeceği düşüncesi artık beynimin tam ortasına oturmuş durumda.

Aşıların da salgını tamamen ortadan kaldırmayacağı anlaşıldı. Aslında aşılar için en başından beri bu söylenmişti ama yine de bir umuttu.

Aşılar, hastalığın hafif geçirilmesine etki ediyor. Kişi aşılıysa, aşısız bir insana göre koronavirüsü daha kolay atlatıyor.

Bilim ve Tıp dünyası böyle söylüyor. Maalesef iki hatta 3-4 doz aşı olup da hayatını kaybeden insanlar var.

Ama unutulmamalıdır ki aşı olup da bu hastalıktan korunmayı başaran da milyonlarca insan var.

O nedenle bir kez daha aşı olmayan vatandaşlara tavsiyede bulunuyor ve aşılarını bir an önce yaptırmaları gerektiğini hatırlatıyorum.

Ne yazık ki varyant kabusu bitmiyor. Her yıl yeni bir varyant çıkıyor. Şu meşhur telefon markasının her yıl çıkardığı telefon çeşidi gibi varyantlar da aynı doğrultuda artıyor.

Ama daha önce de söylediğim gibi bilime inanmak zorundayız. Bilim aşı olmamızı söylüyorsa, bundan kaçmak doğru bir yaklaşım değil.

Koronavirüs salgını yine almış başını giderken, vakalar yine tırmanışa geçmişken bizi özellikle yılın ilk üç ayında ne bekliyor?

Aslında bunu kestirmek çok da güç değildir. Herkes nasıl bir sürecin içine gireceğimizi biliyor ama kimse kabul etmek istemiyor.  

Maalesef yeni bir kapanmaya doğru gidiyoruz.

Evet süreç böyle devam ederse ki vakaların yüksek hızla artacağı belirtiliyor o zaman yine karantinalı günlere adım atacağız.

Çünkü matematik çok basit. Geçtiğimiz yıl vaka sayıları 50 binleri geçtikten sonra devlet kapanmayı uygulamak zorunda kalmıştı.

Bugüne dönersek, omicron varyantının etkisi nedeniyle son 3-4 günde vaka sayıları bir anda 40 bine yükseldi.

Omicron varyantı yüzünden koronavirüs artık çok daha hızlı bulaşıyor. Böyle olunca da vaka sayıları eskisinden daha seri bir şekilde artıyor.

Avrupa şu anda virüsten kırılıyor. İngiltere, Fransa ve Almanya’da günlük vaka sayılarında rekorlar kırılmaya başlandı.

Bunun bize de yansımalarının olacağını öngörmek için kahin olmaya gerek yok. Üzülerek söylüyorum ki biz de yüksek oranda vaka sayıları ile karşı karşıya kalacağız.

Zaten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da özellikle son bir haftadır bunu açıkça dile getiriyor.

Bu süreç de topluma karantina olarak dönecek. Tam kapanma mı olur, belirli saatlerde esneklik mi uygulanır orası şimdilik meçhul ama karantina tedbirlerinin devreye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Tabi ki kapanma herkesi çok etkiliyor. Zaten ekonomik kriz ve kovid etkisi yüzünden iyice bunalan toplum, yeni bir kapanmada iyice darboğaza girer.

Kapanma taraftarı değilim ama bazı tedbirler hayati derecede önem taşıyor. Uygulamazsanız yarın çok daha yıkıcı sonuçları olabiliyor.

Umarım vaka sayılarında yükseliş olmaz da yeniden kapanmak zorunda kalmayız. Tek temennim bu.

Bu yazı toplam 233 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar