SRT Yayın Akışı - 25.03.2019

YERLİ VE MİLLİ1 Nisan 2018 - 12:14, Pazar


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Ülkemizin iktisadi yönden kalkınması ve bağımsızlığımızın korunması için Yerli Malı üretimi ve kullanılmasının fikri temelleri 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde atılmıştı. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul Milli Sanayi Birliği’nin yerli mallar sergisindeki 'Türk yurdu, Türk iktisadı, Türk eliyle, Türk tarihiyle yükselir.

Türkler, TÜRK MALI alınız, TÜRK MALI kullanınız; Türk parası Türk toprağında kalsın' sözleriyle Türk Malı’nın önemini en güzel şekilde vurgulamıştır. Atatürk’ün sözleri aslında bugünkü durumumuzu ortaya koymakta; tehlikeyi daha o günden gördüğünü göstermektedir.

Mustafa  Kemal Atatürk bize  bize yerli ve milli üretim destanını sunarken amacı; işçisiyle, köylüsüyle, üreticisiyle, ekicisiyle bir emek destanını hayata geçirmiştir.

Bu adımlar atılınca ve büyük başarıyla gerçekleşince ne mi oldu? Yerli bir model sunularak, hem şeker pancarı eken çiftçi, hem pancar küspesi ile hayvanını besleyen köylü, hem pancardan elde edilen şekeri kullanan halk, hem de ithalata bağımlı olmadan bulabilen şehirli tüketici devlet eliyle korundu.

Şeker fabrikalarının her birinin işletme hesaplarına bakılıp da hangisinin kazanıp hangisinin zarar ettirdiğini işin içine girmeden söyleyebilmek mümkün değil.

Şeker fabrikaları  hiçbir zaman devletin ticaret hayatına girip para kazanmak için kurduğu, özel sektöre rakip olsun diye kurulmuş işletmeler değildir.

Devlet bunları iki nedenle kurar: Özel sektör bu işe yeteri kadar girmemiştir.  İkincisi  ise, “stratejik” nedenler vardır.

Yeni fabrikaların yapılmadığı, var olanların satıldığı, satılanların verilen büyük sözlere rağmen acilen kapatıldığını görünce  insanın içi sızlıyor.

Diyelim ki sattınız;

Pancar üreticiniz üretimden vazgeçer,

İşçi boş oturur,

Nakliye kamyonları işsiz kalır

50 kuruş zarardan kaçarken milli ekonomiye üç buçuk lira zarar vermiş olmaz mısınız?

 Bunun  örneğini Adapazarı  Şeker  Fabrikası’nın özelleştirmesinde gördük.

Bu gün  şeker üreticisi,  çalışanı “ Şeker vatandır, vatan satılmaz” diye bağırıyorsa yetkililerinde buna kulak verip düşünmesi gerekir.

“Seçimdir, oydur, ben ne dersem odur” mantığıyla nişasta bazlı şekeri (NBŞ) halka yedirmeyi amaç edinen yönetim; şeker fabrikalarını elden ve gözden çıkararak hem köylünün gelirine, hem işçinin işine, hem nakliyecinin yüküne, hem bakkalın kârına, hem halkın kaliteli şeker yemesinin önüne, hem tatlıcının satışına engel oluyorsa yapacak bir şey yok!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ emekten yana tavrından dolayı kutlamak gerekiyor

Atalay, cam filmi yasağına karşı devreye giren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı şeker fabrikaları satışını da durdurmaya çağırırken,  “Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren şeker fabrikalarının MTV ya da cam filmi kadar değeri yok mu?” diye soruyor.

Şeker-İş Sendikası, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı 1 milyon 690 bin imza topladı. Bunun sıradan bir özelleştirme olarak görülmemesi gerektiğini belirten Türk-İş Genel Başkanı Atalay, "Özelleştirme sürecinde kâr eden 5 fabrikayı NBŞ lobisi almak için el altından müracaat ederse hiç şaşırmayın" dedi.

1 milyon 690 bin imzanın önemli bir sayı olduğunu belirten Atalay, sendikacılık hayatı boyunca bu kadar yüksek sayıda imzayı hatırlamadığını dile getiriyor.

Yerli ve milli söylemleri dillerinden düşürmeyenler, yaptıklarıyla  yerlilikle alakaları olmadıkları  görüyoruz.

Önceki gün stajyer arkadaşım  Katlı Pazaryeri’nde esnafla  röportaj yapıyor.

Pazar  esnafı yerli ürünün pazara az geldiğini, nedenini ise pahalı olduğunu ifade ettiler.

Yani vatandaşa  yerli değil,ithal ürün yediriyorlar.

Bunları niçin yazarak, sorarak, paylaşarak değerli vaktinizi alıyorum. Çünkü bize çocukluk, gençlik ve öğrencilik yıllarımızda dikkatimizi, idrakimizi, aklımızı, vicdanımızı unutmamamızı öğrettiler!

Bu yazı toplam 514 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız