SRT Yayın Akışı - 02.04.2020
Son Dakika

YOLLAR KÖPRÜLER BEDAVA MI?25 Eylül 2019 - 07:00, Çarşamba


Av. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, malumunuz siyasi iktidar her daim yaptığı veya yapacağı yollarla, köprülerle övünüyor. Fakat bunların Devletimize maliyeti noktasında pek kimsenin haberi yok diye düşünüyorum. Bu hususla alakalı Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletin cebimden 1 kuruş bile çıkmadan yapılıyor dediği Kamu özel işbirliği projeleri kapsamında yapılan köprü ve otoyollar ile şehir hastanelerinin bütçeye verdiği yükün araştırılması için TBMM de komisyon kurulmasını istedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen bu önergede 2014-2018 yılları arasında Dünyada en çok bu uygulamaya başvuran ülkeler arasında Türkiye’nin ilk sıralarda yer aldığından bahsedildi.

 

Bu modelin yaratıcısı olan İngiltere ve Avrupa ülkeleri uygulamayı sonlandırma yoluna gittiği de önergede bahsedilirken Ülkemizin hala ısrarcı olması da önergede eleştirilmiştir.

 

Projelerle ilgili hiç kaynak harcanmadan gerçekleştirilen projeler şeklinde kamuoyuna yanlış bilgi verildiği vurgulanan önergede şu görüşlere yer verildi:

Oysa bu projeler için verilen dış borç üstlenimi, alim kiralama ve benzeri garantiler Devlet acısından koşullu yükümlülük oluşturmaktadır. Bu yükümlülükler de nihayetinde Devlet bütçesinden karşılanmaktadır. Köprü ve otoyollar için verilen araç geçiş garantileri, hastaneler için verilen kiralar ve benzeri yükümlülükler bütçe üzerinde giderek artan yükler oluşturmaktadır.

 

Sonuçta Cumhuriyet Halk Partisinin belli başlı tespitleri ve bu konunun araştırılması için vermiş olduğu önerge var ortada. Beklentim O ki siyasi iktidar şeffaf Devlet anlayışıyla yararlı olduğunu iddia ettiği bu projelerinin araştırılması için verilen bu önergeyi hiç bir çekincesi olmaması gerekçesiyle kabul edecektir.

 

Siyasî iktidarın bu husustaki tasarrufunu bekleyip görelim bakalım.

 

Bu yazı toplam 1758 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar