SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

YÜKSEK TANSİYON(HİPERTANSİYON) HASTALARI NASIL BESLENMELİ?10 Şubat 2021 - 07:21, Çarşamba


Dyt. Beyza İBRİ

Büyük tansiyonun 140 mmHg, küçük tansiyonun ise 90 mmHg’ın üzerine çıkması durumu yüksek tansiyon(hipertansiyon) ile tanımlanmaktadır. Yüksek tansiyon kontrol edilemezse, başta kalp-damar ve böbrek hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olabilmektedir.

Yüksek Tansiyon Riskini Artıran Etmenler

*Yaş

*Kalıtım(Aile bireylerinden birinde varsa risk artmaktadır.)

*Obezite

*Hareketsiz yaşam

*Aşırı tuz tüketimi

*Stres

*Alkol ve sigara tüketimi

*Şeker(Diyabet) hastalığı

Yüksek Tansiyonun Belirtileri

*Çarpıntı

*Baş ağrısı

*Nefes darlığı 

*Yorgunluk

*Burun kanaması

*Bacaklarda şişlik

Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Hipertansiyon tedavisinde, ilaç tedavisinin yanında yaşam tarz değişikliği de yapılmalıdır. Beslenme alışkanlıkları düzenlenmeli ve fiziksel aktivite düzeyi artırılmalıdır.

Obezite hipertansiyon için bir risk faktörüdür.  Kişinin ideal kiloya ulaşması, kan basıncının dengelenmesini sağlar.

Tuz tüketimi kısıtlanmalıdır. Günlük tüketilmesi önerilen tuz miktarı 4-6 gramdır.(1 çay kaşığı kadar) Bu nedenle yemeklere ilave tuz eklenmemelidir. Gerektiği durumlarda tuzsuz ekmekler tercih edilmelidir. Tuzlu besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Salamura zeytin, turşu, işlenmiş et ürünleri(salam, sosis, sucuk vb.), hazır çorbalar, hazır soslar, konserveler, paketli ürünler(en azından etiketine dikkat edilmelidir) gibi besinlerden uzak durmak gerekir.

Doymuş yağ asitleri içeren, tereyağı, şarküteri ürünleri(salam, sosis, sucuk, pastırma vb.) kuyruk yağı, iç yağı, katı margarin gibi ürünler tüketilmemelidir. Başta zeytinyağı olmak üzere bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

Kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kırmızı et tüketirken görünür yağlar ve tavuk tüketirken ise derisi ayrılmalıdır. Özellikle balık tüketimine önem verilmelidir ve haftada 2 gün sofralarda balık yer almalıdır.

Kafein tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle başta çay-kahve olmak üzere kafein içeren içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Alkol tüketimi de kan basıncının yükselmesine neden olarak yüksek tansiyona neden olmaktadır. Ayrıca alınan ilaçlar üzerine de olumsuz etki göstermektedir. Bu nedenle haftada 2-3 kere olma şartıyla kadınlarda 1 kadeh, erkeklerde 2 kadeh olmak üzere alkol tüketimi sınırlandırılmıştır.

Taze meyve-sebze tüketimi kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Özellikle yeşil yapraklı (tere, roka, dereotu vb.)sebzeler günlük beslenmede yer almalıdır. Günlük olarak en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

Vücudun sıvı dengesi için su tüketimi önemlidir. Günlük 2-2,5 litre sıvı/su tüketimi sağlanmalıdır.

Haftada en az 5 gün 30 dakika düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Bu yazı toplam 1719 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar