SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

ZAM GELİYOR, VATANDAŞ ERİYOR!5 Mart 2022 - 00:22, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, Türkiye İstatistik Kurumu bu ara çok gündemde diyebiliriz. Her ay tüketici enflasyonuna ilişkin veriler paylaşılıyor ve bu veriler Ülkemizde bomba etkisi yaratıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, şubatta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 54,44’e yükseldi. Ocakta enflasyon yüzde 48,69 idi.

Böylece, 2002 yılı Nisan ayındaki yüzde 52,7’lik oran sonrasında ilk kez enflasyonda yüzde 50 seviyesi aşılmış oldu.

Reuters anketinde şubat enflasyonu için ortalama beklenti yüzde 52,95 idi.

TÜFE’de 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,81, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 16,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,44 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 25,98 artış gerçekleşti.

Yıllık en düşük artış yüzde 11,89 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 22,24 ile eğitim, yüzde 26,87 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 32,86 ile sağlık oldu.

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 75,75 ile ulaştırma, yüzde 64,83 ile ev eşyası, yüzde 64,47 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Ulaştırma ve gıdada yapılan artışlar, vatandaşlarımızı doğrudan etkiler niteliktedir. Benzin ve motorine geçtiğimiz hafta içerisinde art arda 3 gün zam geldi. İnsanlar gelen zamma alışmadan, daha morali düzelmeden diğer zamla karşılaşır oldu.

Üstelik araştırma şirketleri tüketici enflasyonunun yüzde yüzün üzerinde olduğunu belirtiyor. Peki bu durumda hükümetin, çok başarılı olduğu ve ekonomiyi şahlandıracağı iddialarını nasıl değerlendirebiliriz? Hükümetin Memura, işçiye, emekliye güzel zam yaptığını iddia ettiği rakamlar bu enflasyon (doğruluğu tartışılan) karşısında ücrette azalma anlamına gelmez mi?

Söylenenlere, açıklananlara değil gerçek verilere bakarak bu hususlarla ilgili yorumları yine sizlere bırakıyorum. Umudumuzu kaybetmeyerek zamanında küçük bir çocuğun dediği gibi “Her şey çok güzel olacak” demeyi de unutmuyorum.

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 267 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar