SRT Yayın Akışı - 19.02.2020
Son Dakika

ZAMAN SADECE ZAMAN 27 Temmuz 2019 - 08:06, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

İnsan en çok kendinin kıymetini bilmeli .Kendini kurban eden bir yaşayış sisteminin hem katili ,hem maktülüyüz.

Android olmayan bir telefonunuz olduğunu düşünün ! Zamanın %40 ı cebinizde.Sosyal medyadan uzaksanız %40 ı cebinizde .%20 si ise size kalsın siz değer verin.

Tadildeyken keyif almanızın nedenlerinden biride bu.Zaman kavramının olmaması.Zaman ile yarışa girmemiş olmak.

Sakin ,zinde,rayında giden günleriniz size ‘farketmeyi’sağlıyor.Etrafınızda neler olduğunu,neleri yapmanız gerektiğini,hayatınıza ne katmanız neleri çıkartmanız gerektiğini farkediyorsunuz.

Uğraşılar güzeldir.Ama içinde severek yapmak duygusu eksikse,maneviyat yoksa, yavan kalıyor her şey.Yüzüne yansıyor ,memnuniyetsiz,sürekli saldırmaya hazır,asık yüzlü,eleştirel,yıkıcı..Salla başını al maaşını  oluyorsun.Ve ‘’aman, allah bu kişiye düşürmesin işimi’’ diyen bir kişilik intibaına bürünüyorsun.

Severek yapıyorsan ve yaptığına odaklanıyorsan etrafında dönen çirkinlikleri farketmiyor, hatta saftirik gibi kalıyorsun.Ve yaptığının güzel tarafları ile besleniyorsun.Kişi ne ile besleniyorsa büründüğü ahval ona dönüşüyor.

BAŞINI SALLAYANLAR

Aman dünyayı ben mi kurtaracağım, diyen milyarlarca insan olduğunu düşünürseniz,dünyanın gerçekten kurtarılmaya ihtiyacı olduğunuda görürsünüz.Birileri elini cebine attığı için duruyor ,yürüyor işler.Lakin başını sallayıp seninle aynı haklara sahip olmasının ne önüne geçilebiliyor,ne de hak, hak sahibine iade ediliyor.Allahın adaletine sığınanların sayısı çok fazla anlayacağınız.

ZAMAN

Androidden başını sallayanlara inen konumda kimi için zaman yetmezken kimi için zaman sadece başını sallamayla dolgulanmış .Zaman göreceli bir kavram.Zaman biriktirilemez ancak tasarruf edilebilir.Bununla ilgili güzel bir söz dizisi var;Bir yılın değerini ;final sınavını geçememiş bir öğrenciye sor.Bir ayın değerini;erken doğum yapmış bir anneye sor.Bir haftanın değerini;haftalık bir gazetenin editörüne sor.Bir saatin değerini buluşmak için bekleyen hasretcilere sor.Bir saniyenin değerini ;bir kazadan sağ çıkan birine sor.

Bir saniye ile enkazdan çıkanlar,en kaz altında kalmaktan kurtulanları düşününce her saniye ne çok kıymetli anlayabiliyor insan.

ORTALAMA

Bir hafta 168 saat.Bir gün 24 saat.Bir kişi bu 24 saati nasıl geçiriyor?

Uyumak için 8 saat,temizlik vb. işlere 1 saat,yemek vakitleri 3 saat,sabah 9 akşam 18 mesaisi 9 saat harcatıyor.Toplamda günlük aktiviteler 23 saatimizi alıyor.Geriye kendimize ayıracağımız 1 saat kalıyor.O 1 saati de kaliteli geçirmediysek,çar çur geçen bir ömür …Yaşam kalitemizi belirleyen bir koşturmacadan bahsedebiliriz.

Öyleyse zaman yönetimi konusunda biraz düşünmeli.

Bu yazı toplam 609 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar