SRT Yayın Akışı - 04.04.2020
Son Dakika

ZAMLARIN VATANDAŞTA ETKİSİ!2 Ekim 2019 - 11:19, Çarşamba


Av. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, yine zam haberleri almaya başladık. Nedense bu zam haberlerini çoğunlukla vatandaşın cebine girecek rakamlar için değil vatandaşın cebinden çıkacak rakamlar için alıyoruz.

Son olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 1 Ekim 2019 itibarıyla Elektriğe yüzde 14,9 zam yapılacağı bildirildi.

EPDK'den yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14,9 artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 lira ödenecektir." ifadeleri kullanıldı.

Özetle maliyette artış var, bizde bunu vatandaştan karşılayacağız diyor. Maliyet artışında kimin sorumluluğu var, anladığım kadarıyla pek önemli değil. Maliyeti vatandaşa yansıtın, sorun çözüldü!

Üstelik elektrik fiyatlarına temmuz ayında yine yüzde 14,98 oranında zam yapılmıştı. Yani geçen 3 ayda ikinci kez hemen hemen aynı oranda zam yapıldığını görüyoruz.

Yapılan bu zamların karşılığı olarak memura, emekliye, işçiye ne kadar zam yapılıyor?

Vatandaşımız aldığı maaşla fakirleşiyor mu?

Aslında bu zamların hepsi aynı oranda maaşlarımızın düşürüldüğü anlamına geliyor.

Özetle söylemek gerekirse, artık vatandaşın cebinden çıkan rakamlara değil, vatandaşın cebine girecek rakamlara zam yapılmalıdır. Aksi durumda vatandaşımız da ilgililere (!) maaşına zam, işine son demesini bilir.

 

 

Bu yazı toplam 1820 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar