SRT Yayın Akışı - 31.05.2020
Son Dakika

ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ30 Mart 2020 - 11:46, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Zor günlerden geçiyoruz doğru! Doğrudur panik havası hem dünyayı, hem toplumumuzu, hem de ekonomiyi sarmış durumda.

      Kaos ve belirsizlik insanları geriyor.  Koronavirüs ile birlikte hepimizi bir endişe ve panik hali aldı. Yapılması gereken çok şey, alınması gereken çok yol, bilinmesi gereken çok gerçek var.

      Virüsün ölüm riskinin az olmasına rağmen yarattığı stres büyük.  Hayat kalitesi, ekonomi, çalışma şartları ve sosyalleşme gibi başlıklar açısından bir süre alıştığımızın çok dışında şeyler göreceğimiz kesin. 

      Kapatılan kafelerin, restoranların, kuaför salonlarının çalışanlarının artan ve biriken faturaları var.  Ücretsiz izne çıkarılanların bu belirsizlik sürecinde işsiz kalma kaygısı var.

   Öncelikle koronavirüsü kendi alışkanlıklarımıza ve yaşam şeklimize eleştirel bir gözle bakmak için bir fırsat olarak görebiliriz. Kendinizi bu ya da herhangi bir virüse karşı güçlü hissediyor musunuz?

    Bildiğiniz üzere bu virüse karşı en doğal ve güçlü koruma bağışıklık sisteminiz. Sizce şu an ne kadar güçlü? Herhangi bir ilacın çare olamadığı bir savaşa ne kadar hazır? 

     Beslenmeniz ne durumda? Vücudunuz kendi başına her türlü hastalık ile baş edebilecek ve her durumda kendini iyileştirebilecek bir mekanizmaya sahip.

    Böyle bir durum karşısında korku ve endişe hissetmeniz çok normal. Fakat önemli olan bu duygular ile ne yapmayı seçtiğiniz. Eğer hiçbir şey yapmıyorsanız korkunuzun büyüyerek yayılmasına sebep oluyorsunuz demektir. 

       20 saniye elimizi yıkamakla ve karşımızdakilere 1.5-2 metre uzakta durmakla korunabileceğimiz oldukça bulaşıcı olan koronavirüs kimleri öldürüyor? Genç olmak bizi koruyor mu? Bulaşıcılığı engellemek için yalnızca 65 yaşından büyük olanları evlerinde tutup, diğerlerinin dışarıda gezmelerine izin vermek doğru mu? Bu soruların yanıtlarını en doğru biçimde bize verecek olan sayılardır.

     Koronavirüs hakkındaki bilgilerimiz bugün için, Çin tarafından dünyaya sunulan istatistiksel verilerdir. Buna göre  80 yaşından büyüklerde hastalıktan ölme olasılığının %14.8, 70-79 yaş grubunda %8, 60-69 yaş grubunda %3.6, 50-59 yaş grubunda ise % 1.3’dür. 9 yaşına kadar olan çocuklarda ölüm görülmemiştir. Bununla birlikte genç diye tanımladığımız 10-49 yaş grubunda ise ölüm oranı %1’dir. Yani bu yaş grubu da ciddi olarak risk altındadır.

    Halbuki siz ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Virüse karşı almamız gereken önlemler son derece basit ve etkili. Ellerimizi sıklıkla yıkamak, mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durmak ve hastalık belirtileri gösteriyorsak başkalarına bulaştırmamak adına gereken önlemleri almak. Ve tabii ki vücudumuza bakmak. İyi beslenmek, yeteri kadar uyumak.

Çözüm bu kadar basit. Bunları bildikten sonra her an ve her saat virüsün ilerleyişini, artan ölü sayısını takip etmemize ve hiç durmadan bu konuyu konuşmamıza gerçekten de gerek var mı?

Bu yazı toplam 1746 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar