SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

ZORUNLU YAPILAN FESİH11 Mart 2022 - 00:24, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

İşverenin çalışanına karşı nasıl ki sorumlulukları varsa, çalışanın da işveren karşı yerine getirmek zorunda olduğu yükümlülükleri vardır. İş sözleşmesinde bu yükümlülükler maddeler halinde işçiye en yalın hali ile sunulur. İşçi imzaladığı sözleşmenin içerini tam anlamı ile okuyup anlamalı ki , davranışları sonucunda karşılaşacağı olaylar karşısında eli kolu bağlı kalmamalıdır. İşçinin gözaltına alınması ile imzalamış olduğu iş sözleşmesi askıya alınır. Sözleşmenin askıya alınması ne demek?  İşçinin gözaltına alınması ile iş sözleşmesinden doğan tüm haklarının iptal edilmesi hali değil, geçici olarak kanun koyucu tarafından sona erer. Gözaltına alınan işçinin, iş sözleşmesinde yer alan iş görme borcunu yerine getirememekte , bu durumda işveren tarafından ücret ödeme zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

İş Sözleşmesinin Fesih Edilmesi

İş sözleşmesinin askıda kalma süresinde bir kısıtla getirilmemiş, işveren tarafından fesih hakkını kullanabileceği asgari bir süre öngörülmüştür. İşveren bu süreçte işçi haklarını korumakla yükümlü olup , süre sonunda iş sözleşmesini fesih edebilme hakkına sahiptir. Fakat işyerinde suçun işlenmesi halinde kanun koyucu farklı bir düzenleme getirmiştir ve derhal fesih hakkını vermiştir. İşyerinde suçun işlenmesi nedeni ile çalışana ihbar tazminatı ödemek zorunda değildir. Aynı şekilde işyerinde işlenen suçlarda , çalışan kıdem tazminatı hakkını da kaybetmektedir. İş sözleşmesinde yer alan yükümlülüklerin ihlali nedeni ile iş sözleşmesi sona erebileceği gibi, tazminat haklarınızı da kaybedebilirsiniz.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 308 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar