Hibiskus Çayı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Hibiskus Çayı3 Mart 2021, Çarşamba

Hibiscus sabdariffa L., farklı yörelerde hibiskus, roselle, nar çiçeği, bamya çiçeği, bissap ve kerkede olarak bilinen bir bitki çeşitidir. Hibiskus bitkisinin dünya genelinde 500'den fazla türü olduğu bildirilmiştir.

Hibiskus, çay dışında gıda endüstrisinde;  reçel, marmelat, içecek (sıcak ve soğuk içecekler ve fermente içecekler), şarap, jöleli şekerlemeler, dondurma, çikolatalar, pudingler, kekler ve süt ürünlerinin üretiminde renklendirici ve aroma verici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca hibiskusun iyi bir polifenol, antioksidan ve antosiyanin kaynağı olduğu pek çok çalışma ile bildirilmiştir.

Sağlık Üzerine Olası Yararları

Yapılan birçok çalışmada düzenli Hibiskus çayı tüketiminin, kan basıncını azaltarak yüksek tansiyonu düşürdüğü (antihipertansif) belirtilmiştir.

Çeşitli çalışmalar; Hibiskusun, hiperlipidemi ve kalp-damar hastalıklarını önleyebilecek aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Bazı çalışmalarda, kötü kolesterolü(LDL) düşürdüğü,  iyi kolesterolün (HDL) serum seviyelerinin artmasına yardımcı olduğu saptanmıştır.

Hibiskusun, kan şekerini düzenlemede etkisi sayesinde diyabet riskine karşı koruyucu olduğu çalışmalarda rapor edilmiştir. 

Hibiskus, antioksidan kapasitesi yüksek bir bitkidir. Bu nedenle kansere  ve tümörlere karşı koruyucu özellik göstermektedir.

Hibiskus çayının antiseptik ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı durumunda ya da ateş düşürmede yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalarda hibiskusun bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığa iyi geldiği ve diüretik etkisiyle ödem atmayı desteklediği belirtilmiştir.

Tüm bitki çayları gibi hibiskus da direkt olarak zayıflatmaz.  Fakat kilo verme sürecinde tercih edilebilecek bir çaydır.

Dikkat Edilmeli!!!

Hibiskus antosiyanin bileşenleri bakımından zengindir bu nedenle guatr ve tiroid rahatsızlığı olan hastalara kullanılması önerilmez.   

Hibiskus demir emilimini engellemesi nedeniyle demir yetersizliği/anemisi tanısı almış bireylerin kullanmaması gerekir.

Kronik rahatsızlığı olan hastaların ya da gebe veya emzikli  annelerin hekimine danışarak tüketmesi gerekir.

 Sağlıklı bireyler günlük iki fincan kadar hibiskus çayı tüketebilir. Sağlıkla Kalın…