ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLEN PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED SAV13 Nisan 2021, Salı

 Aziz kardeşlerim

Müslümanlıktan önce arapların adi çirkin ahlaksız adetleri vardı. Kan davası, kız çocuklarını diri diri toprağa gömmek, içki, kumar, faiz gibi daha sayamadığımız Müslümanlık dışı adetler vardı. Durum böyle devam ederken Mekke’nin ortasından bir nur Doğdu. Bu Nur Yetim ve Öksüz olan Hz Muhammed Mustafa SAV idi. sene 571 annesi Emine, babası Abdullah, dedesi Abdülmuttalip idi. Hz Allah Celle Celalühü Kuranı Kerim’de biz seni Alemlere rahmet olarak gönderdik diye hitap ettiği sevgili peygamberimiz dünyaya geldi. Peygamber Efendimizin elbette ki bir geliş sebebi vardı. Kuranı Kerim’de O Allah ki resulünü Hidayet ve Hak Dini olan İslam dini ile gönderdi. (Fetih suresi).

 Bu nur ile alem doğruyu bulabildi. İnsanlar hakiki refaha kavuştular. Onun gelmesi ile hakikat ortaya çıktı batıl yok oldu putlar yıkıldı. Batıl olan her şey mahvoldu.

Kardeşlerim

Allah Celle Celalühü sevgisi kalbinde olup da Peygamberimizi sevmeyenler Allah’ı Hiç sevmemiş inanmamış gibidirler. Çünkü ehli küfür Allah’a İnanır fakat Peygamberimize inanmadıkları için iman etmemiş olurlar. Kuranı Kerim’de Rabbimiz Habibim Sen söyle Eğer siz Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun bana Uyun ki Rabbim de sizi sever ve günahlarımızı affeder. ( sure-i İmran)

Peygamber Efendimize uyumak ne demektir Onun gibi yaşamaktır onun ahlaki ile ahlaklanmak onun üzerine bolca salavat getirmektir.

Bir hadisi Şerif’te Peygamberimiz buyuruyor ki, kimin yanında Benim ismim Anılır da benim Ahmet, Muhammed, Mustafa isimlerini duyar da bana Allahümme salli ala Muhammed diye salavatı şerife getirmezse yüzüstü burnunun üstü sürünsün.

Kardeşlerim, bizleri hiç unutmayan sabahlara kadar ümmeti ümmeti diye Geceleyen bir Peygamberimiz var. Ne mutlu bizlere ona layık ümmet olmak için onun getirdiği dini yaşayalım ve Kur’an’a göre, Müslüman olalım. Eğer biz Rabbimizin Kur’an’da Peygamberimizin sünnetine Sahip çıkarsak Rabbimizde Peygamberimiz de bize sahip çıkar ve bizleri sahipsiz Bırakmazlar biz peygamber efendimizi göremedik fakat görme Aşkı ile yanıyoruz. Esas olan görmek değil Peygamber Efendimizin getirdiği dini İslamı Mübini yaşamaktır

Sevgili peygamberimiz bir gün sahabeleri ile otururken şöyle dedi Ah Benim Garip kardeşlerim. Sahabe dediler ki:  sizin garip kardeşleriniz kimlerdir? Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki, onlar ahir zamanda gelecekler sizler gibi beni göremeyecekler fakat görmüş gibi yaşayacaklar. Benim sünnetimi yaşarken, İslamiyeti yaşatırken, ellerinde ateş tutmuş gibi zorluk çekecekler. Lakin asla bu kutsal davayı yere atmayacaklar.

Aziz kardeşlerim İnşallah bize çok düşkün olan bizlere garip kardeşlerim diyen sevgili peygamberimize Rabbimiz biz ümmetlerini cennette komşu edecektir. İşte bizim için en büyük Saadet budur.

Müslüman olanla olmayanı hep ve hep merhametli olan Rahmet Peygamberi taife gitti. Yanında Hz Zeyd var. Taif azılı müşriklerinin yaşadığı bir yerde onları İslam’a davet etti. Onu anlamayan İslam’dan nasipsizler, çocuklara taşlattılar. Öyle ki Efendimizin vücudu alkan içinde kaldı. Şehrin dışında bir bağın kenarına oturdu Cebrail Aleyhisselam geldi. dedi ki Ya Resulallah Rabbim dedi ki Peygamberim istesin ona taş attıranları helak edeyim peygamberimiz dedi ki Hayır onlar bilmiyorlar. Ben onların helakını değil hidayetini istiyorum. İşte bizler de böyle merhametli olmalıyız. Birbirimize kötü duayı yapmayalım iyilik yapalım Rabbim bizi birbirimize bağışlasın. Kendisine hakaret eden Ebu Cehil lanete doğru söylüyorsun dedi. Kendisine güzel sözlerle metheden Hazreti Ebubekir’e de doğru söylüyorsun dedi. Sahabe anlayamadık dediler. Peygamberimiz dedi ki; ben bir İslam aynasıyım bana bakan kendini görür Ebu Cehil bana baktı hakaret etti kendini gördüğü için hakareti kendine yaptı. Ebubekir diye methü senayı kendine yaptı. Bizler de aynen bu şekilde olalım. Bize hakaret edenin aslında kendine yaptığını bilelim.

Peygamber Efendimize doyulmaz, bakınız bir peygamber aşığı ne diyor

Ay dahi, Güneş dahi, nurundan Muhammed’in

cümle sekerlerin tadı, tadından Muhammed’in

Fakat onun nurundan mahrum olacak kadar maneviyattan uzak olanları da dua ediyoruz ki bir gün nuru Muhammed’in hak davası olan güzel dinimize gelirler.

Ey iman ve peygamberler sevgilisinin kalbinde toplayan genç kardeşlerim Allah’ına peygamberine kitabına dinine sahip çık onları yaşa ki bu kutsal dava sizlerin elinde düzelecektir.

Selam ve sevgiyle kalınız.