Zaman’ın Tuzaklarından Uzak Durun!19 Nisan 2021, Pazartesi

Zaman tuzakları zamanı etkin bir şekilde kullanırken karşılaşılan engeller ya da kesintilerdir. Sosyal İlişkileriniz, karakteriniz ve kültürel yaşantınız bu tuzaklara düşmenizde etkili olabilir.

Uzak durmanız gereken tuzaklar neler mi?

Etkili bir zaman yönetimi için gerekli olanların yanında, kendinizde engel teşkil eden durumlar vardır. Bu durumlardan kurtularak veya onararak, zamanınıza hükmetmek için adım atmış olursunuz. Kısaca bugün yazımda bu engel durumlarını aktarmak istiyorum .

Hangi durumlar mı?

Mükemmeliyetçilik

Gerçekçi olmanız lazım, hassas ve mükemmel olmasını istediğiniz durum zamanınızın boşa geçmiş olmasına neden olabilir.

Erteleme

Etkili zaman yönetimi için tehlikeli olan bu davranış, gündelik hayatınızda ki ertelediklerinizle başlar ve ardı sıra gelen artçı şoklarla yoluna devam edecektir.

Aşırı Güven

İşi yapabileceğinize inanmak işin yarısını bitirmeniz anlamına gelebilir. Her inandığınız ya da tek başına altından kalkabileceğinizi sandığınız ama yapamadığınız işler, zamanınızla ilgili tamir edilemeyecek hatalara sebep olabilir.

Güvensizlik ve Kaygı

Yapılan işe “ Nasıl olsa ben yapamıyorum bana vermezler” gibi düşünceler, boş bir kaygı ve güvensizlik yaratarak zamanınızı kullanırken çelişkilere sebep olabilir.

Zamanı Etkili Kullanmak Konusunda Kendinizi Geliştirin!

Her şeyden önce zamanınızı etkili kullanmak için kendinize alışkanlıklar oluşturmalısınız. Düzeninizi sorgulamalı, verimlilik adına adımlar atmalısınız.

•          Yapılacaklar Listesi oluşturun. Yapacaklarınızı unutmamak bunları kaydetmeniz önemli.

•          Takvimleme yapın. Yapılacak işlerinizi zaman sırasına koyun. Öncelikleri belirlemek, yapılacak işlerinizin önem sırasına göre öncelik tanımanız

•          Zamanı yönetmek yerine, yaşamınızı yönetmeye odaklanın. Zamana ve materyale yönelmek yerine kişilere ve etkili olmaya yönelin. Kısaca üretkenliğiniz ve üretkenlik kapasitenizin dengesini iyi sağlayın. En önemlisi Hayır demesini bilin…