SORUMLU HEPİMİZ OLDUK19 Nisan 2021, Pazartesi

Tüm dünyayı saran salgın hastalık,  etkisini yitirmeksizin hem günlük yaşantımızı hem  de  sosyo-ekonomik yapımızı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

    Hepimizi çok üzen ve endişelendiren günler yaşıyoruz. Özgürlüğümüz kısıtlandı, kaygımız da  kayıplarımız da hızla artıyor.

 

Sağlık  bakanı açıkladı “Vakaların artmasında sorumlu hepimiz , 84 milyon!’ dedi.

   Ben kendimi hiç sorumlu tutmuyorum.

 Bir yıldan beri  iş yerine gidemiyorum. Evden çalışıyorum

  Ne lebalep kongrelere ,ne lebalep cenazelere katıldım, ne de dolu otobüslerde şarkılar söyledim.

 Benim gibi  milyonlarca insan bu kurallara uyarken,  çoğu  kişide uymadı. Ama sorumlu hepimiz olduk.

     Artık yüzyılın en büyük küresel salgını nedeniyle “olay yeri ekibi!” gibi kendi güvenlik şeridimizi çekip evlere, odalara kapanmalı bugünlerde;  Çünkü vaka tablosu ortada

    Bu hastalık bir sınıf farkı gözetmiyor; dil, din, ırk, mezhep hiçbirini... Hepimizin paydası ortak; 'insan olmak'.

    Şu an hem kendimizin hem de diğerlerinin sağlığına odaklanmak  durumdayız.

İnsanoğlu, bir anda hayatın durabileceğini, sevdiklerimizin ve kendi hayatımızı korumanın birinci öncelik olduğunu, dert olarak gördüğümüz pek çok şeyin ne kadar boş olduğunu anladı.

  Biz farkında olmasak bile her sözün, her gülümsemenin, her sitemin bir öyküsü var. Her evin içinde yaşanan bir başka bir hikâye var. Birbirini göremeyenler, işini kaybedip ekmek derdine düşenler, okulsuz- eğitimsiz sınavlara hazırlananlar gibi.

   Koşullar böyle olunca! Uzun süreden beri gülmeyi geçtim, gülümsemeyi bile unutan, hatta dişlerini sıkan bir toplum olduk doğrusu.

   Bir yanda mezuniyeti belirsiz, ara ve geçiş sınavları belirsiz, üniversiteye giriş sınavı belirsiz, eğitimi belirsiz, yarınları belirsiz milyonlarca öğrenci! Diğer yanda yetkili ağızlara göre; yükün daha çok artacağı, borcun daha çok katlanacağı, işsizliğin tavan yapacağı bir tablo!

   İçine sıkıştırıldığımız bu zorlu günlerde  nasıl çıkacağız? Herkesin sorduğu soru bu.

Baharı bekleyen kumrular  misali  bu süreçten   en  az vakayla nasıl çıkacağız.

  Bir  yıldan beri  evden çalışıyoruz.

 Bu yılda mı böyle geçek diye karamsarlığa kapıldım

Ben ailemi, arkadaşlarımı, dostlarımı ve  gezmeyi özledim.

   Sokakta yürürken, markete giderken, işten  gelirken  pozitif enerji yüklü bir bakış, köpeğini gezdirenlerle belli belirsiz gülümsemeler, ayaküstü yapılan bir çift laf bugünlerde ne kadar özleniyorsunuz bi bilseniz!

   Hayat kısa, virüs etkili, sokaklar tehlikeli, karantina koşulları ağır, yarınlar belirsiz olunca eski günler ne de çok arıyoruz.

   Bu günler geçtiğinde, umuyorum ki normal hayatımıza döndüğümüzde bu günleri unutmadığımız ve buradan çok şey öğrendiğimiz bir dünya hayal ediyorum. Ne önemliymiş değil mi dokunmak. Ne büyük bir mucizeymiş sarılmak.

   Hayatta kalmak için özgürce, dilediğimiz gibi sokağa çıkamıyoruz. Özgürken ne yaptığını ya da ne yapmayı es geçtiğini sorguluyor mesela insan. Bu kara günleri arkada bıraktığımız zaman özgürlüğün değerini daha iyi anlamış olacağız.

     Bu dönemin, geleceği değiştirecek sonuçları mutlaka olacak. Dışarıda geçirdiğimiz hayatla ilgili kısıtlamaların artacağı bir geleceğimiz olacak.

    Bir yerden bir yere giderken, toplumun içine karışırken, yerken, içerken, gezerken, bir otelde kalırken, sosyalleşirken, daha katı kuralların olacağı bir dünya bekliyor bizi.

    Sağlık, sağlık, sağlık... 'Yaşam' için önemi, değeri iyice kavranmış olacak.

Hijyenimize çok daha fazla dikkat edecek, çevremizdekileri de aynı hassasiyette bulunmaları için muhtemelen uyaracağız.

  Daha güzel günlerimiz mutlaka olacak. Bu hep böyle olmuş. Ama bu sürecin sonunda, bazı şeyleri farklı yapmaya başlayacağız.