HAZRETİ ÖMER ÜL-FARUK Muhterem kardeşlerim7 Mayıs 2021, Cuma

Peygamberimizin sav ahirete yolculuğundan sonra idareyi, ikinci olarak Hz Ömer ra efendimiz almıştır. Hz Ömer Peygamberimizi öldürmeye giderken yolda gördüğü bir kişi nereye gidiyorsun çok sinirlisin deyince, Muhammed'i öldürmeye gidiyorum dedi. O kişi de, sen önce Müslüman olan kız kardeşine bak dedi. Ömer yolunu değiştirdi. Kız kardeşine gitti. Eve vardığında evin içinden hiç duymadığı bir ses geldi. Bu ses Kur'an sesiydi. Birden sakinleşti. Bu nedir diye kız kardeşine sordu. Kız kardeşi de bu ses inanmadığın rabbimizin kitabıdır. Onun peygamberi de öldürmeye gittiğin Hz Muhammed sav'dir deyince, Ömer: Beni o peygambere götür dedi. Beraberce gittiler ve peygamber'i öldürmek için bir saat önce yola çıkan Ömer 1 saat sonra İslam'la şereflendi. İşte Kur'an budur. Kendisini gönülden okuyanı, dinleyeni, dinledikleri ve okudukları Kur'an ile amel edenlerin gönüllerini yumuşatır. İlahi aşk ateşiyle yakar kül eder. Hz Ömer ra ile ilgili şöyle bir dörtlük söz söyleyelim.

Hz Ömer, Belinde kemer,  Allah cc diye döner, Aşk meydanında, Dost meydanında.

Evet onlar hep böyle ilahi aşk ile dönmüş yanmışlar yaşamışlar. Rabb'im bizlere de aynı aşkı nasip eylesin. Hz Ömer ra hak ile bâtılı çok güzel ayırırdı. İslam'dan asla taviz vermezdi. O kırkıncı Müslümandı. Onun Müslüman olmasıyla o zamana kadar gizli kılınan namaz açıktan kılınmaya başladı. Peygamberimiz sav ashabını topladı. Onlara dedi ki; Ben bu gece bir rüya gördüm. Ümitlerimi gözümün önünden geçirdiler. O sırada Ömer geçti. Baktım gömleği herkesten daha uzun dedi. Sahabe rüyanın tabirini sordu Peygamberimiz de: Ömer'in idaresi uzun sürecek, islam onun zamanında çok yayılacak dedi, öylede oldu.

Hz ömer'den birkaç tane ibret alınacak olaylardan bahsedelim

Hz Ömer Adalet aşığıydı. Bir gün evinde mum ışığında devlet işleri yapıyordu. O sırada bir dostu yanına sohbet için geldi. Ömer hemen ayağa kalktı bir mum getirdi onu yaktı. Yanan mumu da söndürdü. Neden böyle yaptın ya Ömer diyen dostuna şu ibretlik sözü söyledi. Söndürdüğüm mum devletindi onunla devlet işi görüyordum. Devletin mumunun ışığıyla seninle sohbet edersem, hesabım şiddetli olacağı için onu söndürdüm. Kendi paramla aldığım mumu yaktım ki kul hakkı ile ahirete gitmeyeyim. Ya şimdi.  Adam diyor ki, Devletin malı deniz, yemeyen keriz. Veya af buyurun domuz. Ben de acizane diyorum ki, Devletin malını haksız yere yiyen, rüşvetle dalavere ile yiyen kerizin ve domuzun ta kendisidir.  Yine Hz Ömer'den bununla ilgili veciz bir söz: Dicle kenarında koyun güden çobanın kaybolan koyunundan, tamir edilmeyen eski bir köprüden geçen ayağı sıkışıp canı yanan keçiden, rabbimin bana hesap sormasından korkarım. Bütün idarecilere sunulur. İbret alalım. Yine çok düşündürücü bir olay. Hz Ömer sokaktan geçerken yol kenarında oturan kadınlar ayağa kalktılar. Yaşlı ve gözleri görmeyen nine kadınlara sordu. Niye ayağa kalktınız diye. Onlarda emir el müminin geçti dediler. Yaşlı nine de; ne zaman Emir olmuş daha dün hattapoğlu Ömer’di deyince, Hz Ömer bunu duydu, o kadına ölünceye kadar bizzat kendi sırtı ile taşıdıkları ile hizmet etti. Kendisine Ömer olduğunu, emir olması ile kibirlenmesin diye ikaz ettiği için, yaşlı kadına ölümüne kadar hizmet etti. Rabbim bize de aslımızı unutturmasın. Kibirden muhafaza eylesin.

Hz Ömer'in halifeliğinde yaptıkları:

1) hicri tarihi yazdı

2) teravih namazını cemaatle kıldırdı

3) beyt'ül malı kurdu

4) polis ve asayiş teşkilatını kurdu

5) şarap içenler için 80 sopa vurmayı koydu

6) vakıflar teşkilatını kurdu

7) fakirlere maaş bağladı

8) mescidi nebevi'yi genişletti

9) mahkemeler kurdu kadılar tayin etti

10) 10 buçuk sene dünyada benzeri görülmemiş Adalet sistemini ortaya çıkardı

ADALET deyince hazreti Ömer anlaşılır. Peygamberimizin sav cennet ehlinin kandili ışığı ömerdir,  dediği halife, sabah vakti Ebu lülû denilen lanet mecusi tarafından 63 yaşında şehit edildi.

Şöyle bitirelim

Ey canların canı Ömer

Adalet sultanı Ömer

Ya rab bizi mahşerde

Ömer ile Cem et.

Cumanız mübarek olsun.