SRT Yayın Akışı - 14.05.2021
Son Dakika

SAÜEAH VE İŞ- KUR İŞBİRLİĞİ YAPTI24 Şubat 2020 - 16:06, Pazartesi

Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne (SAÜEAH) bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) tarafından, İş-Kur ile işbirliği sağlanarak işverenlerdeki hastalığa karşı önyargıları kırmaya yönelik çalışma başlatıldı.

TRSM sorumlu hekimi Psikiyatrist Dr. Elçin Özsin Aydemir genellikle gençlik yıllarında baş gösteren şizofreni hastalığının, hastaların işlevselliğini bozan, yakınlarını ve toplumu olumsuz etkileyen, kişisel ve ekonomik sorunlara yol açan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, bu sebeple de merkezde öncelikle vazgeçilmez olan ilaç tedavisinin yanında hastaların ailevi, sosyal ve ekonomik sorunlarıyla da yakından ilgilendiklerini ifade etti. Dr. Özsin, hastalık hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin şizofreni tanısı alan bireylerden zarar görmekten korktuklarını, bu durumun da hastalara yönelik damgalamaya neden olduğunu belirterek, bu sebeple de tedaviyle iyi durumda ve çalışabilecek durumda olan hastaların da işe girme konusunda ciddi bir dışlanmaya maruz kaldıklarını kaydetti.

GÜZEL BİR ADIM

İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya, şizofreni teşhisli hastaların toplumdaki bilgisizlik nedeniyle önemli oranda dışlanmaya maruz kaldıklarını belirterek, toplumun sahip olduğu “Şizofreni hastalarının tehlikeli ve iyileşemeyeceği” gibi yanlış bilgilerin düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi. Kaya, yapılan çalışmanın şizofreni hastalarını damgalamayla mücadele açısından bu güne kadar atılmış en güzel adımlardan biri olduğunu söyleyerek, çalışmasının başlamasındaki katkılarından dolayı TRSM çalışanlarına teşekkür etti. Kaya, TRSM ve İş-kur’un birlikte çalışması sonucunda ise işe yerleşmelerin artacağına inandığını ifade etti.

Bu haber toplam 2751 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar