SRT Yayın Akışı - 14.05.2021
Son Dakika

GEYVE'DE TARIMSAL ARAZİ KULLANIMI VE PLANLAMASI22 Nisan 2021 - 13:19, Perşembe

Fatih Arıcı, Zerrin Karakuzulu ve Samet Doğan, Tarımsal Arazi Kullanımı ve Planlamasında; "Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) verilerinin kullanımı Geyve örneği" adlı araştırma eseri yazdılar.

Tarım, bir mekan bilimi olan coğrafyanın inceleme konuları arasındadır. Özellikle tarımsal arazi kullanımı, tarım alanlarının haritalanması, tarımın yerel ve yerel olmayan koşullarla ilişkileri, tarım ve kırsal kalkınma, öncelikli konular arasındadır. Çünkü gelinen noktada tarım; ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla, toplumun bütün kesimlerini yansıtmaktadır.

Çalışmada, tarımsal üretimin doğru planlanabilmesi amaç edinilmiştir. Bu doğrultuda, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) verilerinden yararlanılarak, tarımsal arazi planlamasının nasıl yapılabileceğine dair uygulamalar, ana tema olarak belirlenmiştir. Örnek alan olarak da tarım potansiyeli son derece yüksek olan Sakarya ili Geyve ilçesi tercih edilmiştir.

Kitapta sahada önem arz eden seçili tarım ürünleri bazında değerlendirmeler ve uygun alan analizleri yapılmış ve haritalanarak görselleştirilmiştir. Uygulanan metot açısından, ülke genelinde herhangi bir sahanın tarım potansiyeli ve tarımsal planlaması ile ilgili yapılacak çalışmalara örnek teşkil edecek niteliktedir. Mehmet AYDOĞAN

Bu haber toplam 69 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar