SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET MAYIS AYINDA DURMADI9 Haziran 2021 - 19:07, Çarşamba

Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, toplumun şifa kaynağı olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin Mayıs ayında durmadığını ifade etti

Covid-19 enfeksiyonuna bağlı vakalarının tavan yaptığı, bu nedenle de 17 günü kapanma süreciyle geçen Mayıs ayında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet durmadı. Sağlık birimlerinde ay boyunca yaşanan 22 şiddet vakasında, 42 sağlık çalışanı mağdur oldu.  Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sağlık-Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, “31 saldırganın rol aldığı bu şiddet olaylarının, genel anlamda tüm sağlık çalışanları üzerindeki psikososyal etkisini rakamlarla ortaya koymak ise ne yazık ki mümkün değil! Her ay tanık olduğumuz bu tablo, özelde sağlık çalışanlarının kanayan yarası gibi gözükse de aslında tüm toplumu ilgilendirmektedir” dedi.

TOPLUMUN ŞİFA KAYNAĞI

Sağlık çalışanlarının toplumun şifa kaynağı olduğunu vurgulayan Sönmez, “Kaynağa yönelik bir tehdit tüm bireylerin, tüm toplumun tehdidi anlamına gelmektedir. Sağlık çalışanlarına şiddet bu denli can yakıcı ve kapsayıcı iken, mücadelenin de aynı oranda kuşatıcı ve istikrarlı olması zorunluluktur.  Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi irade, bu zorunluluğun gereklerini yapmakla yükümlüdür. Nihai hedef, şiddetin yaşanmadan önüne geçilmesi olmalıdır. Yani enerji sarfiyatı şiddetin sebeplerine kanalize edilmelidir” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Sağlık çalışanlarına yönelik tehdit konusunda önerilerini sıralayan Sönmez, “Bu kapsamda sağlık hizmetlerinin sunulduğu tesis ve ortamlardaki; Fiziki ortam ve önlemlerin gözden geçirilmesinden,  Önleyici kolluk hizmetlerine,  Tesislerde iş akışının düzenlenmesinden İş ve işleyiş hakkında bilgi ve iletişim kanallarının yeniden düzenlenmesine, Olay sonrası hukuki takip süreçlerinden, Mağdurlara psikososyal destek verilmesine kadar pek çok hususta ciddi adımlar atılmalıdır” dedi.

Bu haber toplam 116 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar