SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

ADA TRENİ GAR'DAN KALKMALI10 Haziran 2021 - 10:44, Perşembe

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Adapazarı-İstanbul arasındaki Ada Treni’nin Mithatpaşa durağından değil, Adapazarı Merkez Gar Binası’ndan yapılması gerektiğini belirtti.

Ender Serbes, yaptığı açıklamada, “Türkiye’de de son yıllarda demiryolu alanında ciddi gelişmeler olması ve raylı sistemin öneminin anlaşılmasına rağmen, Adapazarı- İstanbul Tren seferlerinin çok seyrek olması ve ulaşımı zor bir istasyon üzerinden faaliyet göstermesi anlaşılır gibi değil. Demiryolu ulaşımı olmayan iller olması için can atarken Sakarya’mızda geçmişten beri var olan raylı sistemin yeterince ve verimli değerlendirilmiyor olması büyük bir tezat oluşturuyor.”dedi.

SEFERLER GAR BİNASI’DAN BAŞLAMALI

Adapazarı-İstanbul demiryolu hattının tarihsel sürecinin 1899 yılına kadar dayandığını dile getiren Serbes, bu hatta şubat 2012’de Yüksek Hızlı Tren (YHT) yol yapım çalışmaları sebebiyle seferlerin iptal edildiğini hatırlattı. Yaklaşık 7 yıl sonra Mart 2019’da seferlerin yeniden başladığı bilgisini veren Serbes, “Uzun yıllar hızlı tren hattının düzenlenmesi sürdü. Ada Treni seferlere yeniden başladı ama sefer sayısı çok azaldı. Bu kez de pandemiyle mücadelede alınan kararlar nedeniyle Ada Treni seferleri Mart 2020 tarihinde tamamen durduruldu. 28 Mayıs’ta normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte seferler Adapazarı merkez Gar Binası’dan değil Mithatpaşa istasyonundan sürdü. Merkezden Mithatpaşa istasyonuna kadar olan eski elektrik hatlarının yenilenmesi için ihale yapıldı. Ancak aradan uzun zaman geçmesine rağmen sahadaki yenileme çalışması halen başlatılmadı. Adapazarı Ekspresi Sakarya halkının kullandığı, faydalandığı ve beklediği bir hizmet.” diye konuştu. Mesut ÇAYIR

Bu haber toplam 118 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar