SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

SESAM'DA ÇEVRE SORUNLARI TARTIŞILDI10 Haziran 2021 - 15:49, Perşembe

Güncel konularda program yapan Sakarya Üniversitesi SESAM, bu haftaki programda sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, yeşil ekonomi ve mevcut düzenin nasıl dönüşeceği üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

SAU_SESAM YouTube kanalında yayımlanan programın moderatörlüğünü SESAM Müdürü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir yaparken konuklar Doç. Dr. Hakan Yavuz ve Doç. Dr. Ahmet Y. Ersoy oldu. Dijitalleşme, iklim değişikliği, mevcut iktisadi yapının yeniden dönüşümü konularının yanı sıra Sürdürülebilirlik konusunun 80’li yıllardan bugüne kadar güncelliğini koruduğunu belirten Prof. Dr. Özdemir, pandemi ile birlikte daha da ön plana çıktığını söyledi.

GELECEKTE BİZİ NE BEKLİYOR?

90’lı yıllarda iklim değişikliğine yönelik olumsuz raporların ortaya çıkması ile çevre, bir üretim unsuru olarak değerlendirilmeye başladığını söyleyen Ersoy, “Çevre konuları, bizim ticarette ‘görülmez engeller’ olarak tanımladığımız duruma doğru gidiyor. Bu ne demek? Paris antlaşmasını kabul eden Avrupa Birliği üyesi ülkeler, diğer ülkelere diyor ki, bize bir ürün satmak istiyorsanız, karbon ayak iziniz bizler tarafından değerlendirmeye alınacak. Bu da kapitalist ticarette görülmez bir engel olarak karşımıza çıkar. Bugün ülkemizde, benim daha önce bilmediğim, deniz kirliliği olarak düşündüğüm, ama canlı bir organizma olan deniz salyası ortaya çıktı. Türkiye, deniz tarımı da yapan bir ülke. Dolayısıyla hem deniz tarımı hem de lojistik olumsuz etkilenecek. Çünkü üretimi sürdürmemiz için ihtiyaç duyduğumuz ham maddeyi de daha az karbon emisyonu kullandığımızı göstermemiz gerekecek. Bunun için alt yapının değişmesi gerekecek gibi düşünebiliriz. Öte yandan ortaya çıkan sanal paralar, Bitcoin madenciliği yapılması da küresel ısınmayı olumsuz etkileyen faktörlerden biri olarak görülmekte” ifadelerini kullandı.

ÇEVRECİ YATIRIMIN AZLIĞI

Programda konuşan Doç. Dr. Hakan Yavuz ise Türkiye’de vergilendirme konusunda da çevrenin öne çıktığını vurguladı. Yavuz, “Türkiye tarihine baktığımızda çevresel etkileri azaltmaya yönelik her girişimimizde ekonomik kriz ile karşı karşıya geldiğimizi görüyoruz. Yine de maliyetine rağmen bu dönüşümü sağlamamız gerekiyor. Vergiler açısından değerlendirdiğimizde Türkiye’de ciddi bir çevre vergisi ödeniyor. Bu doğrudan çevre vergisi olarak değil, Motorlu Taşıtlar Vergisi, akaryakıttan elde edilen vergiler olarak adlandırıyoruz. Bu vergileri topladığımızda çevre vergisi yüksek olan beşinci ülkeyiz. Vergi toplamada Türkiye’de vergi toplamada bir sorun yok, bizim sorunumuz kamusal ve özel alanda yapılan çevre yatırımları ile kişi başı çevre harcamalarıdır. Bundan sonraki süreçte daha çevreci bir üretime ihtiyacımız var, maliyeti yüksek olsa da” ifadelerini kullandı.  Mesut ÇAYIR

Bu haber toplam 100 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar