SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

ÇOCUKLAR OKULDA OLMALI10 Haziran 2021 - 18:17, Perşembe

Türk-İş Yönetim Kurulu, ‘12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:"Dünyada ve ülkemizde başta yoksulluk olmak üzere bozuk gelir dağılımı, düşük ücret, işsizlik, hızlı nüfus artışı, göç, çarpık kentleşme ve yetersiz eğitim gibi çeşitli nedenlerle birçok çocuk, aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çalışmaktadır.

Çalışmak zorunda olan çocukların sorunları Türkiye’nin temel sorunlarından biridir. Yayınlanan son çocuk işgücü anketi sonuçlarına göre, ülkemizde 5-17 yaş grubundaki 16 milyon 457 bin çocuğun 720 bininin ekonomik faaliyette çalıştığı tahmin edilmektedir. Buna göre, bu yaş grubundaki çocukların yüzde 4,4’ünün çalıştığı görülmektedir.

EKONOMİK YETERSİZLİK

Okul çağında olan bu çocukların ekonomik yetersizlikler nedeniyle aile geçimine katkı sağlaması ülkemiz adına üzücü bir durumdur. Bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir.Ülkemizde, çalışmak zorunda olan çocukların sorunlarının çözümlenmesi için sosyal ve ekonomik önlemlerin alınması, ihtiyaç duyduğumuz yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.Türk-İş, çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürütmektedir. Çocukları çalışma hayatında değil okullarda, oyun parklarında görmek istiyoruz."

Bu haber toplam 101 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar