SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

KALE OKULLARI YKS HAZIRLIĞINA ERKENDEN BAŞLADI!16 Temmuz 2021 - 18:09, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Bilgi hazırlığı ile birlikte aynı zamanda psikolojik performans yönetimi ile tamamlanması gereken bir sınav olan YKS (Yükseköğretime Kurumları Sınavı), bilginin belirli bilişsel yeterliliklerle hatırlanmasını, yorumlanmasını, analiz ve sentez yapılmasını uygulanarak değerlendirme yapılmasını gerekli kılıyor.

YKS’DE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Sınav anında adayların sıklıkla hatalı yanıta yönelmelerine ve sınav performansını düşürmelerine neden olabilecek unsurlar Kale Okullarından Okul Müdürü Emre Yavuz ve  tüm öğretmenler ile öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusu üzerinde durulan bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda yapılan/yapılması mümkün görünen hatalar şu şekilde sıralandı; *İlk okuma sırasında soruyu çok kolay olarak algılayıp önemli sözcükleri gözden kaçırmamak Dikkat edilmediğinde en basit konunun en basit sorusunda da hata yapılabilir.

*‘Süreyi etkili kullanayım’ derken acelecilikle okumada atlamalar yapmayın. Zihninizdeki eski soru kalıpları kafa karışıklığına neden olabilir.

*İşlem hatalarına dikkat edilmeli. Çoğu zaman adaylar çözemediği soruya geri döndüğünde eski yaptığı işlem üzerinden soruyu çözüp, yaptığı hatayı göremiyor.

*Sorunun ve seçeneklerin tamamını okumadan karar verilmemeli.

*Grafik yorumlama sorularında sıklıkla hata yapılabiliyor. Özellikle bu becerinin kısa sürede devreye girmesi sıkıntı olabilmekte. Grafikleri doğru okumaya dikkat edilmeli.

* Ciddi yorum yapılması gereken sorularda yüzeysel bilgi ile karar vermek yapılan önemli hatalardan. Çok katmanlı bilgi içeren sorularda dikkatli olunmalı.

Bu haber toplam 153 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar