Altuğ: Sakarya ivme yakalayacak

Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan SATSO Başkanı A.Akgün Altuğ, “ Sakarya olarak direncimizin sağlam olduğunu kanıtladığımız bir yıl oldu. 202...

Saim İşçi
Saim İşçi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan SATSO Başkanı A.Akgün Altuğ, “ Sakarya olarak direncimizin sağlam olduğunu kanıtladığımız bir yıl oldu. 2023 yılında bu olumsuzlukların bertaraf edilmesi ile ciddi bir ivme yakalayacağımıza inanıyorum.

MECLİS TOPLANTISI

SATSO Aralık Ayı Meclis Toplantısı, SATSO hizmet binasında gerçekleştirildi. Meclis’te konuşan SATSO Başkanı A.Akgün Altuğ, ekonomik verileri değerlendirdi. Altuğ, “2020 yılında yaşanan küresel salgın felaketinin en belirgin etkilerinden biri olan tedarik zincirinin bozulması 2 yılı aşkın süredir dünya ekonomisini olumsuz etkiliyor. Yine yaşanan çip krizi, Rusya – Ukrayna savaşı da küresel bazda ekonomiyi olumsuz etkileyen problemlerden bazıları. böyle bir dönemde Türkiye ekonomisi, ilk üç çeyrekte sırasıyla yüzde 7,5, yüzde 7,7 ve yüzde 3,9 büyüdü. İlk iki çeyreğe göre, üçüncü çeyreğin büyüme hızında, küresel ekonomideki yavaşlamanın etkisiyle, dış talep ve sanayide ivme kaybına bağlı olarak bir düşüş görüldü ve yüzde 3,9 büyüme gerçekleşti. Bu ekonomik büyümede ihracatın olumlu etkilerini görüyoruz. ülke ihracatımız, 2021 yılında yakaladığı artış trendini 2022 yılında da sürdürdü.

ASGARİ ÜCRET

2023 yılında enflasyonun ivme kaybedeceği bir dönem olacağı beklentileri yüksek. Ülke olarak bu sürecin fırsatlarını da yakalayarak fiyat istikrarını yeniden inşa edebiliriz. 2023 yılı için açıklanan brüt asgari ücret 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Yeni rakamın işverenimize aylık maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş olacak. Belirlenen asgari ücret rakamının enflasyon karşısında ezilmemesi, işletme, işçi ve işvere arasındaki dengenin bozulmadan sürekliliğinin sağlanması için işverene yönelik devlet desteklerinin artarak devam etmesini temenni ediyorum. Yılın son meclisinde şehrimizin ekonomisine dair genel bir değerlendirme yapacak olursak, 2022 yılında geçen yılın aynı dönemine göre, yatırım teşvik belgesi sayısı % 58 arttı, sabit yatırım tutarı olarak kayda değer bir artış olmasa da yatırım adedi ve istihdam anlamında ilerleme yaşanmıştır. ihracatımız ilk 11 ayda 4.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. geçen yılın aynı dönemine göre %3 azalış mevcut. Ancak aralık ayı beklentilerimize göre yılı 5 milyar doların üzerinde kapatarak geçen yılın rakamlarını yakalayacağımıza inanıyorum.

İHRACAT-İTHALAT

Ayrıca ihracatın ithalatı karşılama oranı %151. her ne kadar ihracatımızda azalma olsa da tükettiğinin çok daha üzerinde üreten bir şehir olmaya devam ediyoruz. İmalat sanayi sektörü dışında, önemini her zaman, her yerde dile getirdiğimiz tarım ve hayvancılık sektöründe ihracatın %15 arttığını görüyoruz. Tarım ve hayvancılık bakanlığı verilerine göre, ilimizde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 50 bin vatandaş var. Bunun yaklaşık 9 bini kadınlardan oluşuyor. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı kadın sayısı en yüksek 8. il olduk. özellikle kırsal kesimde kadınların ekonomiye dahil olması bizim öncelikli hedeflerimizden biri. Yaptığımız projelerin de kadın istihdamına yönelik olmasına önem veriyoruz. bu bağlamda bu gibi göstergelerde üst sıralarda yer almak bizi memnun ediyor.

İlimizde toplam sigortalı sayısı geçen yıla göre %7 yani 20.255 kişi artarak yaklaşık 330 bine ulaştı. iş yeri sayısı yüzde %5 artarak 27.014 oldu. İşkur verilerine göre; son dönemlerde hem açık iş pozisyonları, hem de işe yerleştirmeler ciddi oranlarda artış göstermektedir. SGK verilerine göre de ilimizde toplam sigortalı sayısı 329 bin 325’tir. Bunların 255 bini 4a sigortalı çalışandır. yani bu çalışan kesim, özel sektörde çalışanlar anlamına geliyor. bu 255 bin çalışanı bizim üyelerimiz. Bununla birlikte kasım ayında yaptığımız araştırmada 100 sanayici firmadan gelen yanıta göre gelecek aylarda istihdamda artış beklentisi var. Pek çok firmamızın personel talep ettiğini görüyoruz. buna yönelik olarak milli eğitim müdürlüğümüz, üniversitemizle de iş birliği çalışmaları yapıyoruz. ayrıca çalışmaları hızla ilerleyen KOBİGEM projemiz de bu ihtiyaca destek sağlayacaktır. Hem küresel çaplı problemlere, hem de ülkemizde yaşanan sıkıntılara rağmen Sakarya olarak direncimizin sağlam olduğunu kanıtladığımız bir yıl oldu. 2023 yılında bu olumsuzlukların bertaraf edilmesi ile ciddi bir ivme yakalayacağımıza inanıyorum.

SEKTÖREL SORUNLAR

Sakarya bu anlamda güçlü bir potansiyele sahip ve biz bu sermayemizi geleceğe endeksli bir şekilde değerlendireceğiz. Sakarya sektörel sorunlarına çözüm ararken, hükümetimiz de ülke ekonomisine ivme kazandıracak, büyüme potansiyelimizin arttırılmasına destek olacak ve enflasyonu düşürecek yeni politikalar belirlemelidir. Kısa vadede KGF kredi paketininin çerçevesini genişleterek hızla devreye almalıdır. Biz, oda olarak KGF ile ilgili daha geniş kapsamlı bir programın açıklanması yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bununla birlikte, ihracatta rekabet gücü, enflasyon-kur-faiz dengesinin arttırılması, iç piyasada ise işverenlerin, çalışanların ve halkın alım gücünün korunması adına vergi indirimleri ve reformu yapılması hepimizi rahatlatacaktır” dedi. 

‘ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ’

SATSO Başkanı A.Akgün Altuğ, şehrin adının son zamanlarda kötü olaylarla gündeme gelmesinden üzüntü duyduklarını belirtti.

ÇİRKİN OLAYLAR

Altuğ, “Sakarya’nın sadece ekonomisi değil, sosyal yönü, ilimizin toplumsal algısı da bizim için önemlidir. Son zamanlarda Sakarya olarak gerek kadınlara yönelik çirkin olaylar, gerekse toplumsal şiddeti içeren üzücü olaylarla ülke gündemine geliyor, olmaktan üzüntü duyuyoruz. Ekonomi ile ilgili veriler sadece rakamlardan ibaret değildir, bunlar üretimdir, gayrettir. Bunca gayret, bunca gayret ilimizin iyi noktalara gelmesi için.

HEBA EDİLİYOR

Oysa yaşanan bu rahatsız edici konularla, tüm emekler heba ediliyor. Bizim kentimiz; kültür mozaiği, eşsiz doğası, verimli toprakları ile bir huzur coğrafyasıdır. Başarılarımızla, üretimimizle öne çıkmak için şehir olarak üstün çaba gösterirken, Sakarya’mızın, telaffuzu zor, çirkin olaylarla gündeme gelmesinden fazlasıyla rahatsız ve üzgünüz. Bu tür olayların da coğrafyası yoktur, çirkinlik her yerde çirkinliktir” dedi. 

28 Ara 2022 - 17:12 Sakarya- Ekonomi

Muhabir  Saim İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.