Çiçek, “Üretici kaybetmeye devam ediyor”

CHP İl Başkanı Cengiz Çiçek, açıklanan fındık fiyatlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Fındık fiyatlarına tepki gösteren Çiçek, "Bu iktidarda her zaman olduğu gibi fındık üreticisi kaybetmeye devam ediyor" dedi.

Saim İşçi
Saim İşçi Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Cengiz Çiçek geçtiğimiz günlerde açıklanan fındık fiyatlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Çiçek yeni sezon için duyurulan fiyatları sert sözlerle eleştirirken  “Biz bu iktidarla, yine zengin Anadolu topraklarının fakir insanları olmaya devam ediyoruz. Bu iktidarda her zaman olduğu gibi fındık üreticisi kaybetmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, 2023 fındık fiyatlarını açıkladı! Buna göre: Giresun kalite, kilogram başına 84 lira, Levant kalite için, kilogram başına 82 lira 50 kuruş. Fındık, yaklaşık 500 bin ailenin geçim kaynağı. Büyük plantasyonlar yerine, küçük aile işletmecilerinin, geçimlik üretim yaptığı bir ürün. Sakarya fındık üretiminde üçüncü sırada. Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 85’i ihraç ediliyor. 1.8 milyar dolar döviz girdisi sağlayan bir ürün. Türkiye’nin bir tarım ürününden elde ettiği en yüksek ihracat geliridir. Dünya Fındık üretiminin yüzde 65’ini, ihracatın yüzde 70’ini Türkiye gerçekleştiriyor. Fındık dikim alanlarının, Yüzde 75’i de Türkiye’de. Bu veriler ışığında fındık üreticilerinin desteklenmesi gerektiği açıktır.

GELECEK STRATEJİSİ YOK

Türkiye’nin fındıkta ulusal bir politikası, gelecek stratejisi yok. Gelecek 5 yılda, Fındık için üretimde, verimlilikte, tüketimde, sanayide, ihracatta nasıl bir yol izleyecek? Bu soruya verilecek bir yanıt ne yazık ki yok. Bu nedenle,  fındığı üreten Türkiye, parayı kazanan Fındık kartelleri. Yılda 15-20 milyar dolar katma değer sağlayacak bir üründe, ihracatı 2 milyar dolara yaklaşınca seviniyoruz. Fındık bizde, sanayisi başka ülkelerde. Dünya fındık üretiminde ve ihracatında söz sahibiyiz ama verimlilikte dünyada son sıradayız.

ÜRETİM PLANLAMASI YAPILMALI

Üretim hacmi ile verimlilik tarafı uyuşmuyor. Fındık verimliliğinde ABD’ de dekar başına 220 kg, komşumuz Gürcistan’da 180 kg, İtalya’da 157 kg. iken bizde; Doğu Karadeniz’ de dekar başına 85 kg., Batı Karadeniz’de 130 kg. verimlilik düşük olunca maliyet yüksek oluyor. Doğu Karadeniz’de üretim planlamasının yeniden yapılması gerekiyor.

 FİSKOBİRLİK SİYASETTEN ARINDIRILMALI

Fiskobirlik, 2006 yılında AKP hükümeti tarafından devre dışı bırakılınca, üretici örgütü gücünü kaybetti. Fiskobirlik’in Başkanı olan Sayın Milletvekili, fındık üreticisinin vekilliğini yapamıyor. Üreticinin ürününü değerlendiren, piyasayı rekabetçi hale getiren, üretici örgütü Fiskobirlik olmalıdır. Fiskobirlik siyasetten arındırılmalı, özerk olmalı. Devlet, sadece taban fiyatı belirleme konumunda olmamalıdır. Sübvansiyonlar ile üreticiyi daha verimli üretim için, teşvik etmelidir. Sanayide Markalaşmaya gidilerek, fındığın katma değeri arttırılmalıdır.

 ÇİÇEK ŞARTLARI SIRALADI

Kısaca belirtmek gerekirse Fındık üreticisinin kârını artırmanın yolu; TMO tavan fiyatının üretime teşvik edici olması, yani devletin her şekilde üreticinin yanında olması, kartellere ezdirmemesi, fındık sanayisinin devlet teşvikleri ile markalaştırılmaya gidilmesi, devletin fındık üretimi için gereken sübvansiyon desteğinin vermesi. Üreticiye verilecek desteğin hasat öncesi bilinmesi. Türkiye’nin fındıkta ulusal bir politikası, gelecek stratejisi her 5 yılda bir olmalı. Üretim verimliliği dekar başına 150kg’a çıkarılarak, birim maliyeti düşürülerek; kâr marjı artırılmalıdır. Batı Avrupa’da olduğu gibi, olabildiğince kooperatifleşmeye gidilmeli. Fiskobirlik siyasetten arındırılmalı ve özerk olmalı” dedi

11 Ağu 2023 - 15:40 Sakarya- Siyaset

Mahreç  Saim İşçi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.