Başkan Adayı Erdoğan, vizyon projelerini açıkladı!

DEVA Partisi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Erdoğan, İnci Park otel'de basın toplantısı düzenleyerek projelerini açıkladı.

Basın  Bülteni
Basın Bülteni Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Basın Bülteni - Deva

Basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Mevcut yönetimin Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde  yaptıklarını veya yapamadıklarının değerlendirilmesini de bu seçimde yapacağız. Hemşerilerinizin oylarını alıp yapamadıklarını, izah edecekleri ve milletimize yerel yönetimler uygulamalarından esas verecekleri bir gün olarak 31 mart'ta bir hesap gününü vatandaşlarımız inşallah çok iyi değerlendirecek ve sakarya'nın geleceğine mutlaka vatandaşlarımız sahip çıkacaktır. Gerek doğa üzerinden gerek verimli toprakları gerekse ulaşım hatlarına olan ve türkiye'nin önemli şehirlerine mesafesi dolayısıyla herkesin yatırım yapmak istediği, yaşamak istediği, gezip görmek istediği ve bu şehirde bulunmaktan mutluluk duyacağı bir ilimiz var. Bu avantajlarından dolayı muhakkak ki gelişiyor, nüfusu artıyor. Sakarya'ya olan yatırımlar cazip olduğu için yerleşim lojistik açıdan yatırımlar geliyor. Verimli topraklarımız var. Liyakatsiz beceriksiz, istişareye dayanmayan vizyonsuz kadrolarıyla sakarya'da adı büyük, kendi küçük bir şehir haline dönmesine sebep olan bu yerel yönetimlerden muhakkak ki vatandaşlarımız 31 mart'ta hesap soracak ve gerekeni yapacaktır diye düşünüyorum" dedi.

"TOPLU TAŞIMAYI TEŞVİK EDECEĞİZ"

Erdoğan, "Bireylerin giderek daha fazla oranda otomobil kullanımına yönelmeleri, kent içi ulaşımda trafik sorunu- nu içinden çıkılamaz hale getirmesi yanında yolcu başına harcanan enerji ve emisyon miktarını da hızla artiriyor. Hem trafik sorununu hafifletmek hem de çevresel etkileri en aza indirmek amacıyla halkımızı toplu taşımaya teşvik edecek uygulamaları hayata geçireceğiz.

Toplu taşıma araçlarına ve duraklara erişimi kolaylaştıracak güzergah düzenlemelerini yapacağız. Toplu taşıma araçlarının sayısını ve sefer saatlerini artıracağız. Bir saat içinde kullanılacak farklı toplu taşıma araçlarında indirim sağlayacağız. Akıllı durak sistemi ile beklemede harcanan zamanın en aza indirilmesini sağlayacağız. Özel aracı olup bunun yerine toplu taşımayı kullananlara fiyat avantajları sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

"TRAMVAY, METROBÜS GİBİ ALTERNATİF TOPLU TAŞIMA SİSTEMLERİNİ DEVREYE ALACAĞIZ"

TI K.Terminal-Atatürk Bulvarı-Etbalık-OSB Hattı 17 Km 100.000 Yolcu/Gün

T2 Güneşler- Serdivan Hattı 13 Km 200.000 Yolcu/Gun

T3 Gar Meydanı-Şehir Hastanesi Hattı 16 Km 100.000 Yolcu/Gün

T4 Gar Meydanı Otogar-Arifiye-Sapanca (Kırkpınar) Hattı 16 Km 90.000 Yolcu/Gun Metrobüs Hattı

Kampüs-Tunatan Kavşağı-Kuzey Terminal (Ring) 55.000 Yolcu/Gün

"Oluşacak ihtiyaç ve talepler, maliyet analizi ve proje fizibilitesi yaparak alternatif toplu taşıma sistemlerini ulaşım ana planına dahil edeceğiz. Planlama aşamasında mevcut yerleşim alanlarındaki fiziki koşullar, gerekse yeni açılacak yerleşim alanlarının ihtiyaç perspektifini göz önüne alarak duruma uygun hafif raylı sistem, tramvay, metrobüs gibi alternatif ulaşım araçlarını hizmete alacağız" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

"Kentsel dönüşüm, sadece ekonomik ömrünü doldurmuş yaega hasarlı veya risk altındaki yerleşim yerlerini yıkarak yerine yenisinı yapmak değildir. Sakarya'da yaşayan insanlarımızın yaşamsal risklerini ortadan kaldırırken kent suhuna uygun bir yapılaşmayı gerekli görüyoruz. O nedenle Sakarya'yı herşeyiyle bize ait olan, bizimle yaşayan, biz'e dahil bir şehire dönüştürmek temel hedefimizdir.

Kentsel yenilenme master planı çerçevesinde kurumsal paydaşlarımızın katılımı ile şehrin riskli yapı stokunu tespit edeceğiz ve gerekli kentsel ye nileme çalışmalarını yurüteceğiz. Yerel afet tehlikesi ve risk haritalarını hazırlayacağız. 1999 öncesi yapılan 4-5 katlı binaların tümünü denetime tabi tutarak, risk durumuna göre 5 yıl içinde kentsel dönüşüme tabi tutacağız. Tüm şehir genelinde sokak ve cadde bazında tehlike arz eden, ekonomik ömrünü tamamlamış yapıları tespit edip yıkılıp yeniden yapılmasını veya yapı güçlendirmesini için azami gayret sarf edeceğiz. Her mahallede kolay ulaşılabilecek şekilde bir afet toplanma merkezi kuracağız. Her mahallede muhtarlıkla işbirliği çerçevesinde araç gereç, acil ihtiyaç depoları ve uygulama planları koordinasyonunu sağlayacağız. Kamu kurumları başta olmak üzere diğer özel yapılarda da depremin etkilerini en aza indiren sismik izolatör sisteminin kullanılması için teşvik ve destek çalışmalarında bulunacağız. Köy yerleşimlerinde deprem, sel, orman yangını, heyelan vb, risklere ön alı cı nitelikte Kırsal Yenilenme Çalışmaları başlatacağız.  İlimizde tarihi ve kültürel mirasın afetlere karşı korunması için özel tedbirler alacağız" şeklinde konuştu

ENGELSİZ MOBİL UYGULAMASI ENGELSİZ YAŞAM

"Uygulama, giriş yapıldığında, engelli bireyin yakınındaki durakların listelendiği ve durak bilgilerinin seslendirildiği modüldür. Sesli Durak, Örnek Senaryo ve Rota Yönlendirmesi olmak üzere 3 temel özellik ve bu özelliklere ait birçok alt özelli ği içerisinde barındıran Akıllı Durak Modülü ile engelli bireylerin araca bindiği duraktan araçtan ineceği durağa geçen yolculuk süresince bilgi- lendirmeler yapılacak ve engelli bireyin ineceği durağı kaçırma tedirginliği minimize edilecektir. Kamunun hizmet verdiği ve kamusal kullanıma açık tüm binalar ile ulaşım hizmetlerinin yanı sıra rekreasyon alanlarında da erişilebilirlik önlemle- rinin alınması, yalnızca engelli bireyler açısın- dan değil kısıtlı hareketliliğe sahip tüm birey- ler (hamileler, yaşlılar, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun veya çok şişman kişiler) açısından da önemli bir zorunluluktur.

Erişilebilirliğinin olabilmesi için sadece fiziki çev- re veya eşyanın değil kullanılan teknolojilerin de erişilebilirliği destekleyici özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu sayede engelli bireylere konforlu bir seyahat imkanı sağlanmış olacaktır" dedi.

ENGELSİZ TAKSİ

"Tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlarımızın istedikleri yerden alınarak okul, hastane, diyaliz, fizik tedavi merkezi ve alış veriş merkezine gö- türülüp tekrar evine bırakılabileceği, randevu sistemi ile çalışan bir ulaşım sistemini hayata geçireceğiz" ifadelerine yer verdi.

"SAKARYA GÜVENLİ BİR KENT OLACAK"

"Güvenli bir kentte yaşamak her kentlinin en temel hakların- dandır. Sakarya'yı, içinde yaşayanlar için güven sunan bir ya- şam alanı haline getirmek zorundayız. Bu amaçla Sakarya'da insanlarımıza mümkün olduğunca suç, şiddet ve yasadışı olaylardan arındırılmış emin ve güvenli bir kentte yaşama güvencesi sağlayacağız.

Güvenlik Konusunda İlkelerimiz Alınacak önlemlere, kanuni yaptırımlara ve müşterek desteğe dayandırılan bir güvenlik ve suç önleme politikası oluşturacağız.

Güncelleştirilmiş, kapsamlı istatistik bilgilere dayanan ve bu bilgiler ışığında özellikle gençlerimizi suç işlemek- ten uzak tutacak önleyici bir yerel güvenlik politikası oluşturacağız. Etkili bir kent güvenlik politikası için; emniyet güçleri, STK'lar ve yerel halkla koordinasyon halinde çalışacağız. Uyuşturucu karşıtı yerel politikalar oluşturacak ve uygulayacağız" açıklamasını yaptı.

DAR GELİRLİLERE DESTEK

"Asgari yaşam imkânlarından yoksun olan dar gelirlilere yönelik olarak aile ekonomisini geliştirecek sosyal politikalar uygulayacağız. Yardım ve bağışlarla finanse edilen, dar gelirli ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli teşvik sistemleri ile yürütülen ve kartlı sistemle faydalanılan Sosyal Destek Merkezi'ni kuracağız. Gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza her ay duzenli olarak gıda yardımı sunacağız. Halk ekmek sistemini geliştireceğiz ve yaygınlaştıracağız. Dar gelirli gençlerimizin internet ve çalışma odaları da içeren merkezlerde derslerine ve üniversite sınavlarına hazırlanmaları için gerekli koşulları sağlayacağız. Çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere süt, çocuk bezi ve kadınla- rımız için hijyen desteği sağlayacağız. Bakıma muhtaç yaşlıları olan ailelerin sosyal yaşamdan daha fazla yararlanmalarına imkan sağlamak üzere kısa dönemli misafir yaşlı konuk evleri açacağız Sünnet, düğün, taziye ve özel gün kutlamaları gibi organizasyonlarda dar gelirli ailelerin kullanımı için sosyal tesisler kuracağız" şeklinde konuştu.

"DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIMIZIN KONUT İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ"

"Gelirlerin düşük, kira fiyatlarının astronomik rakamlara ulaş- tığı bir dönemde dar gelirli vatandaşlarımız insani yaşam standartlarının altında bir mücadele veriyor. Konut sorunu da bu bağlamda en büyük dert. O nedenle dar gelirliler için konut edindirme teşvikleri belirleyecek aynı zamanda uygun koşullu sosyal konut kiralama uygulamasına geçeceğiz. Yeni finansman modelleri ile dar gelirli ailelerin konut dönü- şümüne öncülük edeceğiz. Kurumsal paydaşlar ve halkın ka- tılımı ile konut edindirme teşvikleri belirleyeceğiz ve uygun koşullarla halka sunacağız. Faizsiz veya düşük faizli uzun vadeli kredi temin etmek için girişimlerde bulunacağız" dedi.

KADINLARIMIZ BAŞTACIMIZ

"Kadınlarımızın kalkınma fırsat ve olanaklarından eşit biçimde yararlanmalarını Sağlamak temel hedeflerimizden biri. Sakarya kadın dostu bir kent olacaktır. Kadın Meclisi'ni kuracağız. Kadınlarımız sorunlarının çözümü ve beklentileri noktasında kendi kararlarını verecek. ve seminerlerin verileceği, atölye çalışmalarının yapı- lacağı Kadın Akademisi'ni kuracağız. Şiddete uğrayan korunmasız kadınlarımızı koruyan ve sosyal hayata katan Kadın Konuk ve Gelişim Evleri'ni açacağız.Kadınlarımızın bireysel gelişimleri ile sosyal hayattaki varlığını guçlendirmek amacıyla Kadın Vakfı'nı kuracağız Gündüz bakım evi ve kreşleri kent geneline yaygınlaştıracağız. Böylece çalışan kadınlarımızın hayatını kolaylaştıracağız. Kadınlarımızın girişimcilik kapasitelerini geliştirmek için kredi, finarisal hizmetler, oz sermaye ve pazara erişim konularında destekleyici programlar düzenleyeceğiz" dedi.

GENÇLERİMİZ GELECEĞİMİZ

"Gençlik yaz ve kış kamp alanları hazırlayacağız. Üniversite kazanan dar gelirli ve başarılı gençlere burs ve yurt desteği sağlayacağız. Gençlerin belediyenin kultür ve sanat aktivitelerinden 25 yaşına kadar ucretsiz yararlanmasını sağlamak için kültürlü genç kartı uygulamasını hayata geçireceğiz. Üniversiteli gençlerimize su ve interneti ücretsiz sağlayacağız. Her kesimden, her yaş gurubundan gençlerimizi daha güvenli ve sosyal imkanları geniş bir kentte yaşatmak, geleceklerini güvence altına almak zorundayız. Iş ve istihdam olanaklarını artıracak alternatif yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Genç yetenek tarama ve tespit etme projesi ile yetenekli gençlerimizi tespit edecek ve yetiştireceğiz. Universite-sanayi- belediye iş birliği ile bölgesel mesle- ki ihtiyaçlar çerçevesinde meslek edindirme faaliyet- lerine ağırlık vereceğiz.Öğrencilerimizin beslenme ve diğer sosyal ihtiyaçla- rını karşılamak üzere çok düşük maliyetlerle hizmet verecek olan ve içinde restaurant-cafe, kutuphane, çalışma ve etkinlik alanları bulunan katlı Genç Gelişim Merkezleri kuracağız. İhtiyaç sahibi öğrencilerimizin kentin farklı bölgelerin- deki restaurantlarda indirim imkanı ile kullanabilecekleri Destek Kartları hayata geçireceğiz. Gençlerimizi sokaktan, şiddetten ve bağımlılıktan korumak ve kurtarmak adına onlara ilave bir kimlik kazandıracak spor, sanat gibi alanlara yönlendireceğiz, altyapı imkanlarını sağlayacağız. Kurumsal paydaşlarımızın işbirliğinde akademik başa- ri hedefli proje okulu açacağız" şeklinde konuştu

YAŞLILARIMIZI HAYATA KATACAĞIZ

"Özellikle geniş aileden çekirdek aileye geçişin sonucunda yaş- lıların toplumsal hayattan soyutlanmaları sorunu artmaya baş- lamıştır. Yaşlıların kentin gundelik yaşamından soyutlanmadan yaşayabilmesi için gerekli imkanları seferber edeceğiz. Yaşlılarımızı yalnızlıktan kurtarmak ve sosyalleşerek. Daha sağlıklı ve zinde bir hayat sürmelerine imkan sağlamak amacıyla sohbet, hobi, oyun gibi amaçlarla vakit geçirebilecekleri Yaş Dostu Etkinlik Alanlarını hayata geçireceğiz. Yaşlı, kronik rahatsızlığı olan ve engelliler için sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıracağız. Temizlik, kişisel bakım ve psikolojik destek anlamında evde hasta desteği hizmetini sağlayacağız. Evinde hasta ve yaşlı bakmakla yükümlü ailelerin bir nebze de olsa nefes almalarına imkan sağlamak ve sosyal hayata katılımlarına destek olmak amacıyla kısa sureli yaşlı ve hasta konuk evleri açacağız. Yalnız yaşayan ve kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, bir yerden bir yere ulaşımlarını sağlamak amacıyla yaşlı destek hizmet birimini hayata geçireceğiz. Yaşlı, kimsesiz ve kronik hastaların evlerinde duşme, ev içi kaza, yangın vb. durumlarda kullanabilecekleri "panik butonu uygulamasını hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

SAKARYA'YI MODERN BİR ÇEHREYE VE SAĞLIKLI BİR ÇEVREYE KAVUŞTURACAĞIZ

"Çevre sorunlarının toplum yaşamını olumsuz yönde et- kilemeye başlaması, yerel yönetim olarak bizlerin sade- ce sorun ortaya çıktığında değil, gelişme projeksiyonu- na bağlı olarak ileriki yıllarda ortaya çıkması muhtemel her düzeyde sorunları çözecek yeni politikalar geliş- tirmesini, bu politikaları çevreyle uyumlu hale getirmesini ve önleyici tedbirler geliştirmesini zorunlu kılıyor. Buna göre, Çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için takip edilmesi gereken entegre ve sistemik bir yaklaşımla çalışacağız. Alternatif enerji sistemleri ve yenilenebilir ener- ji uygulamalarını teşvik edeceğiz Paydaşlarımızın işbirliğinde İlk etapta tum kamu kurumların enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde güneş enerjisinden faydalanacak sistemleri yay- gınlaştırmak için girişimlerde bulunacağız" şeklinde açıklama yaptı.

SU POLİTİKAMIZ

"Yanlış planlama ve uygulamalar ile kaynakların farklı alanlarda kullanılmasından dolayı Turkiye'nin en pahalı suyunu kullanan illerinden biri haline gelen Sakarya'da suyu ucuzlatacağız.

SASKİ'nin gelirlerini artık başka projelerin finansmanı için değil halkımızın suyu daha ucuza kullanabilmesi için değerlendireceğiz. Su kullanım bedelini makul seviyeye indireceğiz. Gerekli koruyucu tedbirler ve yaptırımlar çerçevesinde Sakarya'nın içme suyunun uçte ikisini karşılayan Sapanca'yı koruma altına alacağız. Sapanca'da ruhsatsız ve imara aykırı olarak yapılan binaların yarattığı kirlenmeyi onleyici yaptırımları ve koruyucu önlemleri hayata geçireceğiz. Ballıkaya İsale hattı ile İçme suyu arıtma tesisini hayata geçireceğiz. Şehrin doğu- sunda bulunan Akyazı, Hendek ve Karapürçek ilçelerinin su ihtiyacını buradan karşılayacağız. Karasu-Kocaall içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere Maden deresi üzerindeki Çam- dağı Barajını hayata geçireceğiz. Temiz su, atık su ve entegre su yönetimini, kayıp kaçak denetimini ve onlenmesini sağlamak, öngörulü su altyapısı bakım planlaması, taşkın ve kuraklık yönetimi, içme suyu kalitesi, suyun yeniden kullanımı, akıllı sulama, yağmur suyu hasadı gibi başlıkları içeren Akıllı Su Yönetim Sistemi'ni hayata geçireceğiz. Göl ve Deniz Kirliliği İzleme ve Kontrol Sistemi'ni kuracağız ve sistem verilerine göre tedbirler alacağız. Şehrin içme suyu, atık su ve kanalizasyon problemlerinin kalıcı çözümü için gerekli tespit ve müdahale çalışmalarını hızlandıracağız. Bilinçli su kullanımını özendirici ve teşvik edici çalışmaları hayata geçireceğiz."

BÖLGE TURİZMİNİ CANLANDIRACAĞIZ

"Turizmin hem toplum hem de çevre üzerindeki olumsuz etkile- rini en aza indirerek yerel ekonomiye, doğal ve kültürel mirasın korunmasına, bölge halkının ve ziyaretçilerin yaşam kaliteleri- nin artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Her şeyden önce kültür varlıklarımızın korunmasını, yaşatılmasını, gelecek kuşaklara aktarılmasını ve sürdürülebilir şekilde turizmde değerlendirilmesini sağlayacağız. Dünyadaki ve Türkiye'deki turizm taleplerine ve gelişme trendine bağlı olarak geliştirilebilir alternatif turizm imkanlarımızı da içeren uzun vadeli projeksiyonlara dayalı bütüncül bir turizm master planı ve tanıtım stratejisi hazırlayacağız. Mevcut ve potansiyel arz eden yatırım alanlarının ziya- retçiler için olduğu kadar yatırımcılar için de bir cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla konsept projeler geliştireceğiz, gerekli altyapı çalışmalarını yapacağız.


Piknik alanları, seyir kulesi, restoranlar, sosyal donatılar ve göl gezi programları ile Acarlar Longozu Tabiat Parkı'na hayat vereceğiz. Karadeniz sahilimizdeki ilçelerimizi turizm cazibe merkez- lerinden biri haline getirmek için gerekli yatırımları yapacağız. Belediye-Ozel Sektör işbirliği ile Karadeniz sahilini tercih edilir destinasyonlardan biri haline getireceğiz.1500 mt uzunluğunda Kayak Pisti ile Dikmen Yaylası Ka- yak Turizm Tesisi'ni hayata geçireceğiz. Çiğdem Yaylası, Turnalı Yaylası, Soğucak Yaylası, Sülüklügöl gibi doğa harikası bölgeleri konaklama mekanları, çevre düzenlemeleri ve temizlikleri, otopark alanlarıyla do- natarak yayla turizmine açacağız. Tabiat parkı, piknik alanları, su sporları oyun alanları ile Mollaköy Göletleri'ni turizme kazandıracağız"

SAKARYA'YI TÜM DÜNYAYA TANITACAĞIZ

"Sakarya'nın sahip olduğu kaynaklar ve değerler çerçevesinde markalaşması, kentin ekonomik ve sosyal gelişimi açı- sından son derece önemlidir. Atıl kaynaklarımızın ekonomik değere dönüşmesi ve mevcut imkanlarımızın rekabet gücünün artırılması, kent ekonomisinin canlanmasına, işsizlik ve yoksulluğun önlenmesine katkı sağlayacak Bu gerçeklikten hareketle akılcı bir strateji, planlı ve profesyonel bir anlayışla Sakarya'nın tanıtımına özel bir önem vereceğiz. Tanıtım amacıyla yerli ve yabancı TV kanalları, sosyal mecralar, dergiler, gazeteler, dijital ortamlar, tematik WEB siteleri gibi mecraları etkin olarak kullanacak, fuar ve festivallere katılımlar sağlayarak hedef kitlele- re ulaşacağız. Sakarya'yı, turistik ve kültürel, ticari ve ekonomik alan- larda ayrı konseptler halinde ve hedef beklentilerine uygun olarak profesyonel bir yaklaşımla iç ve dış pazarda tanıtacağız. Bölgemizdeki ürünler ve turistik değerlerimiz ile yatırımcıları özendirecek olanaklarımızı markalaştırarak farklı mecralar ve tanıtım materyalleri yoluyla hedef pazarlarda tanıtacağız. Yerel hizmetlerimizden hemşehrilerimizin etkin bir şe- kilde yararlanabilmeleri ve bu hizmetlerin gerçekleştiril- me gerekçelerini doğru anlayabilmelerine imkan sağla- mak üzere hizmetlerimizin halk nezdinde de tanıtımını yapacağız. Sakarya ve hinterlandındaki yatırım ve ticaret hacmi- nin geliştirilmesi bakımından son derece önemli olan tanıtım hususunda yine ticaret ve sanayi odası, meslek odaları ve sivil inisiyatif ile işbirliği yapacağız" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi-Erol Öğüt 

Fotoğraf: Erol Öğüt

01 Mar 2024 - 11:32 - Siyaset

Mahreç  Basın Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.