İYİ Parti Büyükşehir Adayı Kılıçaslan 'Siyasi körlük yaşıyoruz'

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Kılıçaslan haber sitemize özel açıklamalarda bulundu. Büyükşehir adayı Kılıçaslan  önceliğin deprem olduğunu ifade ederek, “Sanki deprem bugün olmuş gibi hareket edeceğiz” dedi

Ayşe Gül Sansarcı
Ayşe Gül Sansarcı Tüm Haberleri
İYİ Parti Büyükşehir Adayı Kılıçaslan 'Siyasi körlük yaşıyoruz'
İYİ Parti Büyükşehir Adayı Kılıçaslan 'Siyasi körlük yaşıyoruz'
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Seçimlere sayılı günler kala adaylar projelerinin detaylarını ve uygulanabilirliğini açıklamaya devam ediyor. Sakarya için 100 gün, 200 gün, 300 gün ve 2 yıllık proje takviminin hazırlandığına dikkat çeken Büyükşehir Adayı Kılıçaslan, en iddialı olduğu 3 projeyi anlattı.

EN İDDİALI OLDUĞU 3 PROJE

1 – ÖNCELİK DEPREM

Büyükşehir adayı Kılıçaslan Sakarya’nın riskli bir deprem şehri olduğuna dikkat çekerek, Sakarya’yı deprem afetine hazırlamak için uygulayacakları adımlardan bahsetti. Öncelikle deprem rezerv alanlarını oluşturacaklarını açıklayan Kılıçaslan, ‘Hemen alanları belirleyerek konteyner kent kurmaya başlayacağız. Şehrimizin hayırseverlerini de bu işin içine katacağız. Hem Türkiye Hem şehrimizin hayırseverlerinden hem de büyük fabrikalardan bunu talep edeceğiz. Sanki bugün deprem olmuş gibi hareket etmeye başlayacağız. Bu birinci önceliğimiz. En azından hayatta kalanlarımız yarın deprem olduğunda Sakaryalı ‘ben sokakta kaldım bana çadır yok işte ne yapacağız ne yiyeceğiz’ diye düşünmeyecek.

SANKİ BUGÜN DEPREM OLMUŞ GİBİ

İkinci etapta ise yine Büyükşehir Belediye meclisi ve ilçe belediye meclisleriyle bir araya geleceğiz, Sakarya’daki riskli konut raporunu yenileyeceğiz. Hızlı bir şekilde konutların dönüşümü için ilk adımı atacağız. Gerekirse imar değişikliği yapacağız. Adapazarı şehir merkezinden başlamak üzere sanki deprem bugün olmuş ve depremi yaşamışız gibi hareket edeceğiz. Biz bu korkuyu eğer canlı tutmazsak bu şehirde çok pişman olacağız. Diyorlar ki ‘hep deprem konuşuyorsunuz, işte insanları korkutuyorsunuz’ korkun kardeşim! Kahramanmaraş’ta, Malatya’da, Hatay’da insanlar korkmuyorlardı da ne oldu? Bunu ciddiye almak zorundayız. Devletin, belediyelerin kamu kurumlarının birinci önceliği vatandaşın can güvenliğini korumaktır. Bir savaştan daha fazla insan kaybı yaşıyorsunuz, ekonomi için de yetişmiş insan gücünü, gencini kaybediyorsun her şeyi kaybediyorsun. Ondan sonra toparlamak için 20 sene uğraşıyorsun Sakarya da olduğu gibi. Neyi bekliyoruz? 24 senedir bekledik. Her şey bekler, trafikte bekler. Raylı sistemde bekleyebilir yıkılacak şehre raylı sistem yapsanız ne olur, yapmasanız ne olur. Ne yapacaksınız yaralıları raylı sistem ile mi taşıyacaksınız?

DEPREM EKONOMİSİ

Hatta şunu söylüyorum her deprem öncesi bir deprem ekonomisi yaratılır şehirlerde. Şimdi doğuda da aynı şey olacak bir çok insan zengin olacak ben size söyleyeyim. Araziler kapatılacak birileri bunları ucuza alacak yeni imarlar çıkartılacak. Sakarya’da da böyle olmadı mı şimdi siz deprem ekonomisini depremden önce yaratırsanız hem şehri kurtarmış olursunuz hem gerekli önlemleri almış olursunuz. Olduktan sonra değil olmadan önce başlayalım bir şeyleri yapmaya’ diye konuştu.

İYİ Parti Büyükşehir Adayı Kılıçaslan 'Siyasi körlük yaşıyoruz'

2 - PARLAYAN ŞEHİR

Konum olarak çok avantajlı bir noktada olmasına rağmen kongre ve ticaret merkezi haline gelememiş ilimizin bu sorununu çözüyoruz. Uluslararası Fuar Alanı oluşturarak yıllar boyu geleneksel hale gelecek gastronomi, tarım ve ticaret fuarları düzenleyeceğiz. 5.000 kişilik kongre merkezi yapacak ve Sakarya’yı bir kongre şehri haline getireceğiz.

İYİ Parti Büyükşehir Adayı Kılıçaslan 'Siyasi körlük yaşıyoruz'

3 - CAN DOSTUM PROJESİ

Büyükşehir Adayı Kılıçaslan sokak hayvanları konusundaki hassasiyetlerini de açıklayarak , ‘Veteriner odası başkanımızla görüştük. Aşılama, kısırlaştırma yaparak ve ilçe belediyelerin inisiyatifine bırakmadan barınak meselesini hızlı bir şekilde 6 aylık çalışma ile biz bu işi bitiririz diyoruz. Sokakta hayvan göreceksiniz ama çeteleşmiş, aç ve saldırgan tavırda olmayacaklar. Sakarya’daki havyan severler çözüm ortağımız olacak. Onları işin içine katmadan, bu işin hassasiyetini içinde taşımayan insanlar bu işi yapamaz. Hayvanların üremesini önleyeceğiz. Mevcut hayvanları doğal ortamında yaşatabileceğimiz kadar iyi şartlarda yaşatacağız. Herkesi konuya dahil ederseniz ve dikkat çekerseniz sosyal sorumluluk projesi olarak bile gerçekleştirebilirsiniz. Sayın genel başkanımızında hassasiyeti var, bizim İYİ Pati diye de bir oluşumumuz var. Onlarda bu konu üzerinde çalışıyorlar’ dedi.

İYİ Parti Büyükşehir Adayı Kılıçaslan 'Siyasi körlük yaşıyoruz'

“SİYASİ KÖRLÜK YAŞIYORUZ”

Açıklanan son anket verilerden yola çıkarak seçmene seslenen Büyükşehir Adayı Kılıçaslan, seçmenin oy verme davranışındaki değişimin Sakarya içi ‘İYİ’ olacağına dikkat çekerek seçmene şu ifadelerle seslendi. ‘Mantıklı düşünürken bir anda taraftar oluyoruz. İkili bir tarafın taraftarı oluyoruz. Lütfen duygusallıklarınızı kenara bırakın, aynı kısır döngünün içinde olmayın. CHP ve AK Parti konforlu alanlar seçmiş kendilerine. İki taraf da çatışıyormuş gibi gözükseler de mutlu. Biz çatışalım, küçükler de bizim çatışmamızı izlesinler bize taraf olsunlar. Ne zaman ki bir hür ve müstakil yürümeye başladık, her gün dayak yedik CHP’lilerden. ‘Siz bizi sattınız’ diye. 11 büyükşehir alırken iyiydik ama. Neden kendinizi sorgulamıyorsunuz? Mecbur musunuz Ekrem İmamoğlu’na, Murat Kurum’a? Tamamen sistem AK Parti ve CHP karşıtlığı üzerine kurulmuş ve buradan siyaset üretmeye çalışılıyor. Buradan doğru siyaset çıkmaz. 2002 yılında Türkiye çok ciddi bir dönüşüm yaşadı. Aynı dönüşüm tekrar gelir. Bir gün herkes, herkesi cezalandırır. Sakarya’nın kaderi midir yüzde 60’la belediye başkanı seçmek? Türkiye’de sadece CHP ve AK Partiyle mi siyaset yürüyecek yani bu mudur eğer bu kısır döngü içinde olacaksak bizim siyaset yapmamıza gerek yok partileri kapatalım. Biz seçim zamanı ortaya çıkacak sos değiliz.

Projelerin Tümü

100 GÜN

Afete Hazır Kent

Kentsel Dönüşüm Projesi

Can Dostum

Suyun Bizden Sakarya

Rüzgar Gülü Projesi

200 Gün

Trafiksiz Büyükşehir

Raylı Sistem

Bütünşehir Sakarya

Ana Ocağı

Milli Tarım

300 gün

Sakaryaspor Hepimizin

Park 54 

Tarihi Uzunçarşı

Belediye Kreşleri

Güvenli Pistler

2 YIL

Ada Treni Geçişi

SBB Yurtları

Parlayan Şehir

Estetik Sakarya

Huzurlu Yaşlar

Misyon, vizyon ve yönetim ilkeleri;

Misyon ve vizyon ilkelerine yönelik açıklamalarda bulunan Kılıçaslan açıklamalarında, “İYİ Parti misyonu Türkiye’deki sıkışmış iki kutuplu düzenden ülkeyi bir an önce kurtarıp herkesin altında toplanabileceği bir alternatif oluşturabilmek. Şahıs misyonum ise memlekete hizmet etmek. Yaklaşık 6 yıldır ben aktif siyaset yürütüyorum. Zaten içinde bulunduğumuz şartlar bizim bu anlamda ne kadar samimi olduğumuzun kanıtıdır. 5 yıl il başkanlığımız var onun ardından gelen milletvekili adaylığımız var, kazanamadığımız halde aradan 8 yıl geçmesine rağmen mücadeleden vazgeçemeyip yine Büyükşehir belediye başkan adayı olmamız bile aslında meseleye ne kadar idealist baktığımızı ne kadar şahsi çıkarlarımızı kenara koyarak gerçekten samimi bir şekilde ele aldığımızı ispat ediyor. Parasal bir beklentimizin olmadığı aksine kaybımızın olduğu ortada. Ekonomik hiçbir beklentimiz yok bu işten. Çoluğumuz çocuğumuz ailemizden çok ciddi şekilde feragat ediyoruz. En küçük oğlumu 3 yaşındayken bıraktım 9 yaşına geldi. Çocuğum 16-17 yaşlarında yetişkin oldu. Ben onunla doğru iletişim kuramıyorum, babasız büyüdü çocuklarım. Ekonominizden, ailenizden neden feragat edersiniz bunu bir idealizm olmadan yapma şansınız mümkün değil. Bu işten maddi bir çıkar elde etmediğimiz de ortada. Misyonumuzu anlatan şey tamamen vatan millet sevgisi ve inatçı bir karakterimizin olması” ifadelerine yer verdi.

Selçuk Kılıçaslan Kimdir?

Selçuk Kılıçaslan 8 Ocak 1979 tarihinde Sakarya’nın Karasu ilçesinde dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamladıktan sonra Hollanda Leiden Üniversitesinde Avrupa Birliği yüksek lisans programını tamamlamıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. (AA)

25 Mar 2024 - 16:09 - Siyaset

Mahreç  Ayşe Gül Sansarcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.