"Tüm Sorunlara Her Zaman Hassasiyetle Yaklaşıyoruz”

HİZMET-İŞ Sendikası Sakarya Engelli Komite Başkanı Seyfullah ŞİMŞEK “çalışma hayatında ve sendikal hayatta engelli bireyler olarak, birlikte üretiyor ve üretimin her çeşidine destek veriyoruz. Emeğin engellisi olmadığını vurgulayarak, tüm engellileri, çalışma hayatına dahil olmaya, sendikalı olmaya ve HAK-İŞ Konfederasyonu Çatısı altında toplanmaya davet  ediyoruz” dedi.

Basın  Bülteni
Basın Bülteni Tüm Haberleri

Basın Bülteni-Hizmet-İş Sendikası

HİZMET-İŞ Sendikası Sakarya Engelli Komite Başkanı Seyfullah ŞİMŞEK, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘Engelli bireyler özel hassasiyet göstermemiz gereken gruplar arasında yer aldıklarından, sosyal, ekonomik ve toplumsal hayattaki sorunlardan diğer bireylere oranla daha fazla etkilenmektedirler.

“HİZMET-İŞ Olarak Engelli Bireylerin Karşılaştığı Tüm Sorunlara Her Zaman Hassasiyetle Yaklaşıyoruz”

HİZMET-İŞ olarak engelli bireylerin karşılaştığı tüm sorunlara her zaman hassasiyetle yaklaşıyoruz. Engelli bireylerin haklarının geliştirilmesi ve sorunlarının çözülmesi için toplumun bütün kesimlerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Engelli bireylerin topluma bağımsız bir şekilde katılması için kamusal ve sivil toplum odaklı hizmetler geliştirilmelidir.

Sendikal hareketin tüm bireyler için destekleyici, koruyucu ve fırsatları ortaya çıkaran önemli bir fonksiyonu vardır. Bu çerçevede toplu iş sözleşmelerine engellilerin haklarını geliştirecek maddeler ekliyor ve uyguluyoruz. Konfederasyonumuza bağlı sendikalar ile birlikte güçlü bir irade ortaya koyarak, sendikal faaliyetlerimizi engelli bireyler için de geliştirme gayretindeyiz. 

HİZMET-İŞ Sendikası Sakarya Engelli Komitesi olarak “çalışma hayatında ve sendikal hayatta engelli bireyler olarak, birlikte üretiyor ve üretimin her çeşidine destek veriyoruz. Emeğin engellisi olmadığını vurgulayarak, tüm engellileri, çalışma hayatına dahil olmaya, sendikalı olmaya ve HAK-İŞ Konfederasyonu Çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz” dedi.

HİZMET-İŞ olarak, 10-16 Mayıs Engelli Haftası’nda; 

–         Engelli bireylerin işgücüne katılma oranının artırılması,

–         Engelli bireylerin karar mercilerinde etkin olmaları,

–         Yaşam boyu engelsiz eğitimin hayata geçirilmesi,

–         Engelli bireylerin istihdama kazandırılması,

–         Engelli çalışanların sendikal harekete kazandırılması,

–         Engelli bireylerin istatistik verilerinin sağlanması,

–         Kota sorununu çözecek düzenlemelerin hayata geçirilmesi,

–         Mesleki eğitimin uygun koşullarda sağlanması,

–         Engelli bireylerin engellilik durumları dikkate alınarak istihdam imkânlarının geliştirilmesi,

–         Engelli bireyler için hak temelli sosyal ve ekonomik politikalara ağırlık verilmesi,

–         Okullar, işyerleri ve kamusal alanların erişilebilir olması,

–         Engellilik bilincini kazandıracak eğitimlerin yaygınlaştırılması, 

–         Engelli bireylerin eğitim yoluyla kapasitelerinin artırılması,

–         Engelli istihdamı yasal zorunluluktan çıkarılarak işçi ve işveren için verim alınabilecek bir duruma getirilmeli,

–         Engellilerin çalışma hayatından yaşadıkları ayrımcılıkların tespit edilerek bu sıkıntıların giderileceği çözümler üretilmesi yönünde çalışmalar yapılması, Başta olmak üzere taleplerimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz. 

HİZMET-İŞ Engelli Komitesi olarak, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla engelli üyelerimizin ve tüm engellilerin taleplerini bir kez daha dile getiriyor, Filistin’de yapılan katliamı lanetliyoruz. Bu katliamda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu Katliamdan kurtulan ve hayatlarını artık engelli olarak hayatına devam eden kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.’

15 May 2024 - 15:32 - Güncel

Mahreç  Basın Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.