SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

ALLAH’IN KULLARINA SEVGİSİ9 Nisan 2021 - 02:23, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Sevgi kadar muazzam bir hazine olamaz. Bizleri ayakta tutan, bizleri birbirimize bağlayan manevi bağdır sevgi. Düşünün ki bir ailede, cemiyette büyükler küçükleri severse, küçükler büyüklere saygı duyarsa o ailede ve cemiyette huzursuzluk değil huzur, kavga değil barış olur. Sevginin olmadığı yerde nefret olur. Sevgili Peygamberimiz SAV birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. İman etmedikçe cennete giremezseniz buyuruyor. Dikkat edelim ki cennete giden yol sevgiden geçiyor. Sizlere bu konuda ibret verici bir kıssadan bahsedeyim. Üç arkadaş bir eve misafir olmak için o evin tokmağına vurmuşlar. Ev sahibi kapıyı açmış buyrun ne istiyorsunuz diye sormuş. İçlerinden birisi demiş ki, benim adım barış, diğer arkadaşımın adı zengin, diğerinin adı sevgi’dir. Biz yabancıyız, size bu akşam misafir olmak istiyoruz. Fakat bir şartımız var, içimizden sadece bir kişi seçeceksin. O misafir olacak. Adam da demiş ki, bizim çok şükür dünyalığımız iyi, evimizde bir hanım bir ben iki kişiyiz. Çok şükür barış içindeyiz. Ben sevgiyi misafir etmek istiyorum demiş. Sevgiyi almış eve girerken bakmış ki barışla zenginde arkalarından geliyorlar. Adam dönmüş demiş ki, hani bir kişi misafir olacak demiştiniz. Peki siz neden geliyorsunuz. Demişler ki biz barış ve zengin, sevgi nerede ise bizde orada oluruz. Sevginin olmadığı yerde barış, zenginlik, huzurda olmaz. İşte aynen bunun gibi sevgi çok büyük bir nimettir. Fakat en büyük sevgi serveti ise, Allah’ın kulunu sevmesidir. Bunun için tek yapacağımız görev günahlardan uzak, tevbesiyle tertemiz bir kul olmaktır. Bir hadisi şerifte buyuruluyor ki, kulun farz ve nafile ibadetlerle Allaha cc yaklaşması Allah’ın sevgisini kazandırır. Bizi Allah’ın sevgisine ulaştıracak en büyük görev ise bir ayeti kerimede şöyle anlatılıyor. Ey Muhammed SAV kullarıma söyle, eğer kullarım benim sevgimi kazanmak, günahlarının mağfiret olmasını istiyorlarsa, önce sana tabi olsunlar ve senin sünnetine sımsıkı sarılsınlar. Bizde iki sevgi bir araya gelirse ahiretimizi kazanırız. O iki sevgi Allah ve Peygamber sevgisidir. Allah cc bir kulunu severse, onu belaya, sıkıntıya, hastalığa uğratır. Kul bunlara razı olur, sabrederse Allah cc o kulunu seçkin ve sevdiği kul yapar. Kulların Allah’ı sevmesinin alametlerinden bazıları da şunlardır. 1-dünyadaki sevdiği herşeyden vazgeçip Allah’ı onlardan daha çok sevmesidir. 2-Allah’ı çokça zikretmesi 3-Allah ‘dan başkasına yalvarmamasıdır.

Müslüman olarak her gün kıldığımız namazlarda kırk defa okuduğumuz Fatiha suresinde rabbimize diyoruz ki, iyya ke na’büdü ve iyya ke nesatain. Yani ancak sana kulluk eder ancak senden yardım isterim. Bu sözümüze sadık kalırsak. Allah cc sevgisini kazanırız. Sözümüzü güzel bir olayla bitirelim. Hz. Aişe anamıza bir kadın geldi. Ondan bir şeyler istedi. Aişe anamızda verdi. Kadın Allah bereket versin dedi. Ayşe validemizde Allah da senin ömrüne bereket versin dedi.  Neden öyle dediniz deyince Ayşe anamızda bizim birbirimizi sevdiğimizi gösterir dedi. Sevgisiz kalmayalım. Sevgi ile kalalım. Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 336 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar