SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

BAŞKAN YÜCE VE RAYLI SİSTEM18 Haziran 2021 - 01:43, Cuma


Taner İltaş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz gün Sakarya’daydı. Kendisi bir dizi programa katıldı.

Ulaştırma Bakanı’nın ziyaretinde, Sakarya’nın yıllardır beklediği bir proje tekrar gündeme geldi.

Raylı sistem!

Bilindiği üzere, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göreve geldiğinin ilk günlerinde Sakarya için planladıkları raylı sistem modelini açıklamıştı.

O zamanlar proje bedelinin yaklaşık 1 Milyar TL civarında olduğu belirtilmişti. (Şimdi bu rakam hayli artmıştır)

Tabi son 1,5 yıl içinde başta koronavirüs olmak üzere sıra dışı gelişmeler yaşandı. Herkesin malumu ülke ekonomisi de oldukça geriye gitti.

Bu ve bunun gibi birçok faktörü göz önünde bulundurduğumuzda, Sakarya için bu denli maliyeti yüksek bir projenin hayata geçirilmesi çok zor gözüküyor.

Ama Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce bu konuda ısrarlı. Daha önce de söylemiştim. Bu işi başarırsa gerçekten efsane olur.

Şöyle dört tarafı raylarla örülmüş, ulaşım kalitesi oldukça yükselmiş olan bir şehirde kim yaşamak istemez ki!

Evet Başkan Yüce ısrarlı. Konuyla ilgili tüm şartları sonuna kadar zorluyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ziyaretini de fırsata çevirmeyi başardı.

Resmi açıklamaya göre, Bakan Karaismailoğlu’ndan olumlu cevap alındı.

Gerçi Ankara, daha önce Sakarya’ya bu ve benzeri konularda çok sözler vermişti. Ancak istenilen sonuçlar alınamamıştı.

Başkan Yüce, raylı sistemi ‘olmazsa olmaz’ olarak görüyor. Bana göre de ‘olmazsa olmaz’ projelerden biri.

Yüce, raylı sistem konusunda son açıklamasında şunları söyledi: Çalışma kapsamında güzergahlarımız belirlendi. İlk güzergah Korucuk, bin yataklı hastane ve şehir merkezi arası olarak planlanıyor.

Diğer hat Gar Meydanı ve Serdivan Kampüs arası çalışacak. 3’üncü ve son güzergah ise Gar Meydanı, SATSO, sanayi ve Büyükşehir Terminali arası yolcu taşıyacak.

Bu proje şehir ulaşımına çağ atlatacak. Konuyla ilgili en yakın zamanda rapor hazırlanacak ve bu projemizi de şehre kazandırmış olacağız

Ekonomik sıkıntılara rağmen, Yüce’nin konuya bu şekilde iddialı yaklaşması bir Sakaryalı olarak beni gerçekten umutlandırıyor.

Ancak bu proje hemen hayata geçirilmezse de Başkan Yüce’ye kızmam!

Çünkü kendisinden öncekiler, şartlar çok daha uygunken raylı sistem konusunda ellerini suya sabuna dokundurmadı.

Bir önceki başkan Zeki Toçoğlu, ‘rantabl değil’ diyerek konuyu kestirip attı. Tren şehri Sakarya’nın o zamanlar Ada Treni’nden ne kadar süre mahrum kaldığını da bir kez daha hatırlatayım.

O zamanlar daha güçlü bir iktidar, daha güçlü bir ekonomi varken raylı sistemi şehre kazandırmak çok daha mümkündü.

Bugünkü şartlarda Ekrem Yüce’nin işi gerçekten zor. Ancak bu zorluğa rağmen bu işe kalkışması ve kapıları sonuna kadar zorlamasını da değerli buluyorum.

Bekleyip göreceğiz. İnşallah raylı sistem konusunda bizim beklentilerimiz gerçeğe dönüşür de Sakarya gerçekten çağ atlar.

-------------------------------------------

HERKES BİLİM

ADAMI OLMUŞ!

Malum koronavirüs salgını devam ediyor. Salgına karşı da en etkili silah olarak aşı görülüyor. Ülkemizde de son zamanlarda aşılamada büyük artış var. Bu son derece olumlu bir gelişme.

Ancak hala aşıya karşı direnenler hatta aşının bir ‘kaos yaratma’ aracı olduğunu dahi düşünenler var.

Herkes sosyal medyayı takip ediyor. Az çok yapılan yorumları biliyorsunuzdur. En major korkulardan biri şu: Aşıyla bize çip mi takacaklar?

Takmayacaklar kardeşim merak etme. Eğer senin vücuduna bu şekilde hükmetmeyi düşünüp planlamış olsalardı, bunu aşıya kadar milyon tane yolla yaparlardı.

Şöyle basit bir mantık yürütelim. Evinde ağrı kesici olmayan aile yoktur herhalde. Milyarlarca insan bu ve buna benzer basit ilaçları kullanıyor.

Bizim üzerimizde böyle bir komplo planlanmış olsaydı, bunu bugüne kadar haplar üzerinden de daha az maliyetli bir şekilde yaparlardı.

Ayrıca şunu da anlamıyorum. İnsanlar, daha önce kendileri ya da bir yakınları hastalandığında doktorların uygun gördüğü tedaviyi eksiksiz şekilde uygularken, bugün aynı doktorların ‘aşı olun’ tavsiyelerini neden duymamazlıktan gelir?  

Kaç kişi bir hastalığa yakalandığı zaman doktorların tedavisini reddetmiştir?

Hastaneye gittiğinizde doktor size, ‘Şu ilacı alacaksınız, şu kadar kullanacaksınız’ dediğinde siz, önce Twitter üzerinden anket mi yapıyorsunuz? Yoksa ilacı alıp, bir an önce iyileşmeye mi çabalıyorsunuz?

Yani herkes bilim adamı olmuş, bir şeyler söylüyor.

Şunu da belirteyim, benim bu söylediklerimi inkar edercesine Bill Gates de işi gücü bırakıp bana çip takacak ya da benim DNA’m ile oynayacaksa, varsın yapsın!

Bu yazı toplam 211 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar