SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

BİR RAMAZAN VE CUMA BAYRAMI DAHA GELDİ ÇOK ŞÜKÜR 13 Mayıs 2021 - 11:50, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

            Bir Ramazan Bayramı’na daha kavuştuk çok şükür. Ne mutlu bizlere. Gelecek Ramazan Bayramı’na da ulaşır mıyız bilemem. Zira dünya hayatını yaşımız itibariyle tamamlamak üzereyiz. Hoş inananlar için ölüm de bir bayramdır. Çünkü aşık maşukuna kavuşur ve dünyada görülemeyen güzellikler orada görülebilir.  Bayramlarda gönlü zengin olan insanlar merhamet kapılarını açık tutmaya çalışırlar. Nefsin kapılarını da kapalı tutarak, şefkat yelpazesi ile rüzgâr estirip, insanları da hoşnut ederler. Ayrıca bayramlar insanlara huzur verir, yardımlaşmaları sağlayan günlerdir. Ele güne sofralar açılır, çaresizlere ikrama vesile olur. Onun için bu güzel günlerin gelmesi insanları mesrur eder, rahat soluklanmayı sağlar. İnsanları gönül rahatlığına ulaştırır. 

            Bayramlar yeniden umuda ulaşma yolculuğunu sağlar. Allah’tan af ve merhamet dilenir, bu hazzı ancak inanan insanlar alır. Bayramlar  tasadduku harekete geçirir. Böylece fakir-fukara en azından bir müddet ekonomik dertlerinden kurtulur. Bayramlar sayesinde insanların yalçın kayalıkları ve geçit vermeyen dağları aşması sağlanır.  Bayramlar sayesinde insan nefis muhasebesini yeniden yapar, yanlışları düzeltmeye çalışır, ikramda yarışır. Çünkü insan verdiğinden daha çoğunu Allah’tan alır. Ama bu iş inanmaya bağlıdır, inanmayanlar bu zevki alamaz. Zira onlar cimri olur. 

           Malum bayramlar sevinçlere vesiledir. İnsanları neşelendirir, buluşmaların erdemine ulaştırır, böylece gönüller okşanır, dualar alınır. Eller karıncalanana kadar Allah’a niyaz için açık tutulur. Bereketin seller gibi taşmasına vesile olur. Sevenler sevdiklerine kavuşur. Bayramlarda dargınlar barışır, gönüller hoşnut olur. Bayramlarda rahmet rüzgârları bir başka güzellikte eser, çiçekler bir başka koku saçar, kuşlar daha güzel öter, denizler coşup ‘hu’ diyerek kenarları yalar, muhteşem manzaralar oluşturur, sineklerin vızıltısı bile bir başka olur.  

          Bayramlar insanın hasletlerini coşturur, insanları munis kılar, böylece kederler, sevinçler paylaşılır. Zira bayramlar yeni umutların kapılarını açar, böylece gönüller ferahlar. Bayramlar insanları merhamet potasında eriterek, yeniden şekillendirir. Böylece nadan olanlar ayrışır, saygının, sevginin güzelliğine ulaşılır, gönüller inşirah bulur. Ama gönülleri nasırlaşmış insanlara elbette ki faydası olmaz. Çünkü onlar cimri olurlar, sağına, soluna bakmaz, sadece kendi nefisleri ile meşgul olurlar. Nefislerini bile israf olur düşüncesiyle sadece kendisi için kullanırlar. Çünkü insanlara bakışı şaşıdır. Onların kalpleri mühürlüdür, gözlerine perde inmiş, açlık feryatlarını da duymazlar. Onların çoraklaşmış beyinlerini bayram anahtarları bile açmaz. 

       Tabii ki gönlümüz bayramın herkese huzur getirmesini ister. Herkesi bayramlar mesrur etsin, gönülleri yumuşatsın, kavgasız, gürültüsüz zamanlara kavuştursun. Kucaklaşan, paylaşan, ötekileştirmeyen bir toplum haline getirsin. İnsanları geleceğinden umutvar etsin. Çünkü biz millet olarak inanıyoruz ki kardeşiz. İtişmelere gerek yok. Herkes merhamet kanatlarını açarak, kucaklaşmak için gayret göstersin. “Bayram gelmiş neyime” demesin. Ramazan ve Cuma bayramımız mübarek olsun.Saygılarımla 

**ZORUNLU MESAFE, HİJYEN VE MASKE KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM** 

Bu yazı toplam 128 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar