SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

BİR YILDA NE DEĞİŞTİ? 15 Mart 2021 - 03:10, Pazartesi


Taner İltaş

Koronavirüs salgınında tam bir yılı geride bıraktık. Geçen yıl bu zamanlar kimileri büyük endişe duyuyordu, kimileri umursamazdı.

İşin ilginç yanı şimdi de durum böyle. Ancak koronavirüs salgınına inanmayanların sayısının her geçen gün daha da arttığını düşünüyorum.

Artık Türkiye 7 bölgenin yanı sıra 4 renge de ayrılmış durumda. İllerdeki vaka sayılarının durumuna göre koronavirüs tedbirleri ya gevşetiliyor ya da artırılıyor.

Sakarya maalesef kırmızı kategoride yer alıyor. Yani çok yüksek riskli iller konumunda.

15 gündür tabloyu tersine çevirmek ve mavi renkle ifade edilen gruba girmek için büyük çaba sarf ediliyor.

Çabaların, emeklerin ne kadar sonuç vereceğini göreceğiz.

Evet koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesini da ya da artmasını illerdeki vaka sayıları belirliyor.

Yani bir il 15 gün bazı kısıtlamalardan kurtulursa, vaka sayılarında tekrar artış yaşandığında yine kısıtlamalar başlayacak.

Bazı iller çok küçük sayılarla kısıtlamalara devam ediyor ya da belirli kısıtlamalardan muaf tutuluyor.

Bu uygulamanın da tartışmaya açık olduğu kanısındayım.

İşin doğası gereği, bir ilde bazı kısıtlamaları kaldırdığınızda orada vaka sayılarının yükselmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Koronavirüs tam bir yıldır hayatımızda. Bir yılda yaşadıklarımıza bakarsak bu durum hep böyle oldu.

Sadece yaz aylarında vaka sayıları düşük seyretti. O da insanların üstün çabalarından değil, mevsimin hastalığa pozitif etkisi yüzündendi.

Zaten 15 gündür takip ediyoruz. Kırmızı kategoride olmayan ve bazı kısıtlamalardan kurtulan illerde yine vaka sayıları artmaya başladı.

Dediğim gibi bu normal.

İnsanlar zaten bir yıldır çok zorlu bir süreç geçiriyor. Bazı şeyleri ‘kontrollü’ olarak bile normalleştirmeye çalışırsanız haliyle bu sonuçla karşı karşıya kalırsınız.

Bana göre ya genel olarak sıkı tedbirler uygulanmalı ya da kısıtlamalar esnetilmeli. Bir yıldır milyon kere yapılan tedbir çağrılarının ya da uygulamaların tam anlamıyla istenilen sonuç vermediği maalesef ortada.

Sakarya olarak salgının başından beri hep kritik noktadaydık. Ne zaman ki yasaklar başladı o zaman vaka sayılarında azalma oldu.

Ne zaman ki yasaklar gevşetildi o zaman vaka sayıları tırmanışa geçti. İşte Türkiye’nin de genel durumu böyle.

Bazı şeyleri anlamakta zorlanıyorum gerçekten. Salgının ne kadar tehlikeli ve insan sağlığı açısından risk teşkil ettiği ortada.

Ancak Sakarya’da buna rağmen yakın bir zamana kadar mağazalarda kampanya ve çekiliş gibi tüketicilerin ilgisini çekmek için etkinlikler düzenleniyordu.

Haliyle böyle etkinlikler insanların toplu halde bir araya gelmesine neden oluyordu. Bu da koronavirüs için bulunmaz bir nimet!

Bu kampanya ve çekiliş tarzı etkinliklere şimdi yasak getirildi. Henüz 3-4 gün önce! Koca bir kış, Sakara gibi riskli bir ilde bu tarz etkinliklere izin verilmesi gerçekten anlaşılamaz bir durumdu.

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan bu karar geç de olsa yerinde olmuş. Umarım tehlike tam olarak geçene kadar bu karar uygulanmaya devam eder.

Bu yazı toplam 1422 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar