SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

BİZİ KONUŞTURAN NEDİR?10 Nisan 2021 - 07:15, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim,

İnsanı hayvandan ayıran en mühim özellik konuşmaktır. Rabbimiz “Boş konuşma” buyuruyor. Çünkü kişinin konuşması, konuşanın nasıl birisi oluğunu bildirir.  Yine Rabbimiz “Her şeyi konuşturan biziz. Mahşer yerinde derilerinizi bile konuşturacağız. Ağzınızı kapatıp ellerinizi ve ayaklarınız yaptıklarınızı söylemesi için konuşturacağız” buyuruyor. Hiçbir işimiz boş değil. Peki biz nasıl konuşuruz.

İnsanı konuşturmak için Rabbimiz boğazımıza iki şerit halinde ses tellerini yerleştirmiş. Ses cihazını vücudumuzda imal eden sanatkâr kimdir? Elbette ki RABBİMİZ HZ. ALLAH (CC) dır. Şimdi çok dikkatle okuyun. Ses nasıl çıkar: Akciğere giden gelen havanın tam yolu üzerine ufak kanatçıklar yerleştirilmiş. Bunlar ses telleridir ve esnektir. Akciğere giden ve gelen hava, ses tellerini titreştirir, ses çıkartır. Parmağını konuşurken ses tellerinin olduğu yere boynuna dokunursan, ses tellerinin titreşimini anlarsın. Peki bunu yaptıran kimdir? Elbette eşsiz yaratıcımız HZ. ALLAH (CC) dır.

Şimdi size bir iman meselesi daha anlatayım. Ses dışarıya çıkmadan önce içeride bir olay oluyor. Eğer yavaş konuşacaksak, çok uzağa sesimiz duyuracaksak, burun ve ağız boşlukları, damak harekete geçiyor. Sesimiz nasıl çıkacaksa o şekilde çoğalmasını veya azalmasını sağlıyorlar. Peki bu görevi ağız ve burun boşluğu ile damağa kim yaptırıyor. Elbette ki HZ. ALLAH (CC) dır. Hiçbir müzik aleti insan kadar tatlı ve hoş çıkaramaz. Her insanın ağız ve burun boşluğu ile damağı birbirine benzemediği gibi sesleri de birbirine benzemez. Bu da Rabbimize imanın bir göstergesidir. İnanmayan kendisi bilir.

Ses Rabbimizin bize en büyük bir nimetidir. Konuşma nimetini sesle yaparız. Sesimizi, konuşmamızı iyiye, faydalıya harcarsak lehimize sevap olarak defterimize yazılır. Sesimizi, konuşmamızı kötüye kullanırsak elbette ki zarara uğrarız. Konuşma sayesinde birbirimizle anlaşır, duygularımızı söyleriz. Eğer vücuttan ses çıkmasa idi, konuşma olmaz, biz de hiçbir derdimizi anlatamazdık. Bu nimet için, Rabbimize hamd etmek için konuşamayan birine bakmak yeter. Sadaka sadece parayla verilmez. Güzel bir söz de en güzel sadakadır.

Aziz kardeşlerim,

Size dilin, konuşmanın 2 yönünü anlatayım mı? Birincisi dili ve sahibini nurlandırandır, ikincisi de dile ve konuşana afet getirir. Dil Hakkı söylerse nurlanır. Yalan, gıybet, küfür söylerse sahibini dünya ve ahirette yakar. Bununla ilgili Peygamber Efendimiz’e kulak verelim.

Rasulallah Efendimiz (SAV) bir gün Muaz b. Cebel’e sordu: “İnsanı Cennete sokacak, Cehennemden uzaklaştıracak ameller nelerdir?” Muaz b. Cebel “Siz bilirsiniz ya Rasulallah” dedi. Peygamberimiz (SAV) şöyle dedi: “Önce İslam’la şereflenmek, Müslümanca yaşamak, İslam’ın direği namazı noksansız ara vermeden kılmak ve Allah yolunda CİHADDIR.” Sonra devam etti: “Bütün bunların dediklerimizin üstünde olanı nedir, söyleyeyim: Mübarek dilini tuttu ve işte buna, yani diline sahip çık. Ses dille dışarıya çıkmadan düşün, öyle konuş. Ok yaydan çıktı mı geriye gelmez. Söz de öyledir.” Muaz b. Cebel sordu: “ Ya Rasulallah, biz söylediklerimizden hesaba çekilecek miyiz?” Peygamberimiz (SAV) “insanı yüzüstü Cehenneme sürükleyecek günahı dillerinin söylediği kötü ve günah olan sözlerdir.” Diye buyurdu.

Evet insan ya hayır söylemeli veya susmalı. Allah cc. korusun, kişi hiç düşünmeden şirk, iftira, gıybet gibi kendini Cehenneme götürecek bir söz söyleyebilir. Son sözümüz şu:

Rabbimizin bize en büyük nimeti olan sesimiz, bizim hiçbir gayretimiz olmadan konuşma olarak dilimiz yoluyla dışarıya çıkıyor. Ne kadar hamd etsek azdır. Peygamberimiz (SAV) “ Diline ve tenasül uzuvlarına hakim olan, onları günahlardan muhafaza edenler CENNETE girer.” Buyuruyor.

Cumanız mübarek olsun. Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 420 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar