SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

BU YAZI ÇOK MÜHİM12 Haziran 2021 - 03:52, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Muhterem kardeşlerim

Bizleri yoktan var eden Rabbimiz aynı zamanda bizi varlığından haberdar eden belgeleri Kur'an-ı Kerim'de haber vermiş. Yani bizi yoktan var etmiş, varlığından da haberdar etmiş. İman nurunu kalplerimize nasip ettiği için, biz bu belgelerden bize ulaşan ilahi bilgileri kabul ediyoruz. Onun için imanımız gittikçe nurlanıyor. Kişinin imanı görev yapmazsa bu belgelere inanmıyor. Kehf suresinde İsteyen inanır isteyen inkar eder, biz kafirler için cehennemi hazırladık diye Rabbimiz haber veriyor. Rabbimiz bize varlığı hakkında delil sunmaya mecbur değil. Fakat inkârcıların ahirette mazereti olmasın, ben bunları duymadım demesinler.

Şimdi kuranımızdan bu belgeleri öğrenelim.

Belge 1 Rum suresi ayet 19

Diriyi ölüden ölüyü diriden çıkaran, yeryüzünü öldükten sonra tekrar canlandıran ve sizi aynen bunun gibi kabirlerden çıkaracak olan, hadiseleri bu şekilde bize haber veren, rabbimizin varlığının belgesidir.

Belge 2

Onun varlığına kudretine işaret eden belgelerden biri de bizleri topraktan yaratmasıdır. İlk insan Hz. Adem'i bizim bilmediğimiz bir kanunla topraktan şekillendirip, Ol emri ile yaratmış. Bize de topraktan aldığımız gıdalarla bizde oluşan spermdan yaratmış. Böylece Kur'an biyoloji yoluyla Allah'ın varlığına işaret ediyor.

Belge 3

Allah'ın varlığına işaret eden belgelerden biri de kendimizden eşler yaratmasıdır. Onlarla huzura kavuşuruz. Aramızda sevgi ve rahmet olur. İnsanı erkek ve dişi halinde çift yaratması neslin devamını sağlamaktır.

Belge 4

Onun varlığının diğer bir belgesi de gökleri ve yerleri yaratması, dillerimizin ve renklerimizin ayrı olmasıdır. Yeryüzündeki insanların aynı ana babadan olmasına rağmen dillerin ve renklerin ayrı olması o'nun yüce varlığına delildir. Ana rahmindeki çocuk doğmadan bir ay önce hangi millete tabi ise onun dili o çocuğa öğretilir. Çocuk doğduktan sonra dili açılınca kendi diliyle o milletin lisanını konuşur diye bilim adamları tespit etmişler.

Belge 5

Rabbimizin varlığının diğer bir belgesi de, geceyi vücudumuzun dinlenmesi dengemizi sağlanması için uykuyu yaratması, gündüzü de çalışıp rızkınızı helalinden kazanmak için yaratmasıdır. Bir iki gece uyuyamayan bir kişinin halini düşünmek bile istemiyorum.

Belge 6

Onun varlığının bir başka delili göğün ve yerin onun emri ile yörüngede durmasıdır. Yerin ve gökyüzündeki yıldızların kendine ayrılmış yörüngesi vardır. Başkasının yörüngesine girmez. Girerse bir anda dünya altüst olur.

Belge 7

Rabbimizin varlığına başka delil gökteki ve yerdeki her şey onun emrindedir. Ve ona boyun eğer ve itaat eder, çünkü yaratılan her şey belli bir amaçla yaratılır. Her yaratılan yaratana itaat eder. Sadece insan yaratanı tanımaz. Diğer varlıklarda isyan yoktur.

Belge 8

Önce halkı yaratan, öldükten sonra dirilip hesaba çekecek olan odur. Bu onun varlığının belgesidir. Allah cc yarattığı her şeyi örneksiz benzersiz yaratır. Yeryüzünde 7-8 milyar insan olduğunu düşünelim. Hiç birisi diğerine benzemez. Hatta parmak izleri dahi bir değildir. Bu yaratılışı, bir olan hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, hiçbir varlığa benzemeyen, kudreti sonsuz olan rahmetiyle her şeyi kuşatan merhameti sonsuz olan yüce Rabbim yapar.

Aziz dostlar

Bizim imanımızın en üstünü görünmeyene görmüş gibi inanmaktır. Mesela Allah'a c.c. meleklere ahiret gününe iman gibi,

Ateistin biri talebelerine şöyle seslenmiş. Malum ateist demek dinsiz demektir. Talebelerine demiş ki,  çocuklar öğretmenim diye bana seslenin. Çocuklar hocam diye seslenmişler. Dinsiz kişi efendim demiş. Allah'a seslenin demiş. Çocuklarda Allah diye seslenmişler. Tabii ki ses gelmeyince dinsiz kişi demiş ki Çocuklar bana seslendiniz var olduğum için size cevap verdim. Allah da CC olsaydı o da cevap verirdi. Demek ki yok, deyince çocuklardan biri şöyle demiş. Hocam senin aklın var mı?  Var demiş. Hani nerede eline al bize göster. Gösteremeyince; demek ki yok, Sen akılsızsın. Deli olanın sözüne de inanılmaz. İster inan ister inanma Allah cc vardır ve her yerdedir demiş. Her şeye kadirdir.

Bu yazı toplam 129 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar