SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

ÇAYIN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ NELERDİR?17 Şubat 2021 - 02:59, Çarşamba


Dyt. Beyza İBRİ

Çay, bilimsel adı Camellia Sinensis olarak bilinen bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Çay filizleri çeşitli işlemlerden(soldurma, kıvırma, oksidasyon ve kurutma) geçirildikten sonra meydana gelmektedir. Çayın işlenmesine göre farklı çay çeşitleri oluşmaktadır. Bunlar: tam okside çaylar (siyah çay), yarı okside çaylar (oolong çay) ve okside olmamış çaylardır (yeşil ve beyaz çay).

Yapılan çalışmalarda çayın; kalp damar hastalıklarının, hipertansiyon ve kanser gibi hastalıkların önlenmesinde etkili olabileceği vurgulanmıştır. Çayın sağlık üzerine yararlı etkileri yapısında bulunan polifenolik bileşiklerle(flavonoidler) ilişkilendirilmektedir. Yeşilçay özellikle kateşinlerce zengindir.  Siyah çay üretilirken fermantasyona uğradığı için kateşinler,  theaflavin ve thearubiginleri denilen bileşiklere dönüşmektedir. Yani yeşil çay ve siyah çayda bulunan bu polifenolik bileşikler antioksidan etkiye sahiptir ve kronik hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir.

Çayın Faydaları Nelerdir?

*Çayın içeriğindeki flavonoidler antioksidan etkileri sayesinde kalp sağlığını korumada etkilidir. Flavonidlerin diğer kaynakları; sebze, meyve ve bitter çikolatadır.

Düzenli olarak flavonoid tüketimi; kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye, yüksek tansiyon, obezite, kalp-damar hastalıkları ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

*Çayda  bulunan flavonoidler ayrıca anti-inflamatuvar etkiye sahiptir.

*Yapılan çalışmalarda özellikle yeşil çayın kolon, mide, pankreas, mesane, özofajeal kanserlerine karşı etkili olabileceği belirtilmiştir.

* Yapılan çalışmalarda siyah veya yeşil çay polifenollerinin antibakteriyel etkisi sayesinde mide kanserine karşı koruyucu olabileceği ve bazı bakterileri baskılayarak bakterilerin neden olduğu enfeksiyonu azaltabileceği rapor edilmiştir.

Çayın Zararları

*Çay doğal olarak kafein içeren bir içecektir. Çayın kafein miktarı; demleme süresi, çay/su oranı, kullanılan bardak büyüklüğü ve demleme sırasında çayı karıştırılıp karıştırılmaması gibi birçok faktörden etkilenmektedir.

Sağlıklı bireyler için günlük tüketilen kafein miktarının 300 mg’ı aşmaması önerilmektedir. Gebeler için ise bu öneri 200 mg’ın altında olması gerektiği yönündedir. Bir fincan(200 ml) hazırlanan siyah çaydaki kafein miktarı yaklaşık olarak 40 mg’dır. Yeşil çayın kafein içeriği ise yaklaşık 20 mg’dır.

Siyah çay, beyaz ve yeşil çaya göre daha fazla kafein içermektedir. Ayrıca çayın demlenme süresi uzadıkça kafein miktarı da artar.

Kafeinin fazla tüketimi; diüretik etki yaparak vücut sıvı dengesini etkileyebilir, uykusuzluk, çarpıntı, tansiyon yükselmesi ve sinirlilik gibi yan etkiler gösterebilir.

 

 

*Çayın içinde bulunan tanen denilen bileşikler demir emilimini azaltabilir. Bu nedenle özellikle demir eksikliği/anemisi olan bireylerin yemeklerden en az 45 dakika önce veya sonra çay tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca özellikle et, tavuk, balık ve yumurta gibi demir içeriği yüksek besinleri tüketirken yanında C vitamini içeren besinlerinin(meyve-sebze) de alınması bu olumsuz etkiye karşı koruyucu olabilir.

Sonuç olarak, yapılan çalışmalar sadece 4-5 fincan çay tüketiminin kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisinin olmadığını; çayın yanında yeterli meyve ve sebze tüketimi, tam tahılların kullanımı ve yeterli sıvı alımıyla birlikte çayın kronik hastalık risklerini azaltabileceği vurgulanmıştır.

Yani sağlıklı bireyler, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayarak kronik hastalık risklerini azaltabilirler. Günlük 4-5 fincanı geçmeyecek şekilde çay tüketimi sağlanabilir. Burada size önerim yeşil çay veya beyaz çayı tercih etmeniz. Bunun yanında 5 porsiyon mevsimine uygun sebze-meyve tüketilebilir. Beyaz ekmek yerine tam tahıl, tam buğday, çavdar gibi ekmekler tercih edilmelidir. Tuz, basit şeker ve doymuş yağ tüketimini azaltılmalı ve de 2-2,5 litre sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Sağlıkla  Kalın…

Bu yazı toplam 1579 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar