SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

DERKEN RAMAZAN AYI DA GELDİ. 15 Nisan 2021 - 02:56, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

            ‘’ (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara Sûresi 185)’’              

                Hamdolsun bu yılda Recep, Şaban, ve derken Ramazanı da karşıladık. Recep, şaban aylarındaki ibadetlerimize Ramazan ayında da dinimizdeki ibadetlerin temel olanların birisi de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, İslâmiyetten önceki ilâhî dinlerde de var olan ve tarihin derinliklerine kadar uzanan bir ibadettir.
 
                   Oruç, insanları dünyada kötülüklerden sakındıran, Ahirette de Cehennem azabından koruyan ve günahların bağışlanmasına vesile olan bir ibadettir. Orucun farziyeti ile ilgili ayette Cenab-ı Hak: "Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı’’ diye buyurmak suretiyle, orucun farz kılınmasındaki hikmetlerden bazılarını açıklamıştır. Bunlar; kötülüklerden uzak durmak, nefsi terbiye etmek, ahlâkı güzelleştirmek, merhamet duygularını geliştirmek, sıkıntılara katlanmayı ve sabretmeyi belletmek, nimetlere şükretmeyi öğretmek, kısaca maddî ve manevî bakımlardan huzura kavuşturmaktır.

                    Kim Ramazan orucunun farz olduğuna inanarak ve karşılığını da yalnız Allah'tan(c.c.) umarak oruç tutarsa, onun bütün geçmiş günahları bağışlanır. İnsanın, orucundan beklediği manevî hazzı alabilmesi ve günahlarının bağışlanması için, sadece midesine değil, bütün organlarına oruç tutturması gerekir. Yani insan, nefsinin aşırı isteklerine karşı koyabilmeli, öfkesini yenebilmeli ve eline, ayağına, diline, gözüne, kulağına, kalbine, düşüncesine oruç tutturabilmelidir. Başkalarına zarar vermekten, etrafındaki insanları huzursuz etmekten kaçınmalıdır.

                     Bu ayda kim bir hayır işlerse, başka zamanlarda bir farzı yerine getiren kimse gibi sevap kazanır. Bir farzı eda eden de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap alır. Bu ay, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı da Cennettir. Bu ay, ihsan, yardım ve eşitlik ayıdır. Mü'minin rızkının arttığı bir aydır. Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, bu, onun günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. İftar ettirdiği müslümanın aldığı sevaptan bir şey eksilmeksizin onun kazandığı kadar da ayrıca sevap kazanır.

                     Her Müslüman Ramazan ayından mutlaka kendisi için bir şeyler bekleyecektir. Bu beklentiler de elbette onun dünya hayatı ile ilgili olduğu kadar, hatta belki de daha çok Ahiret hayatına yönelik olmalıdır. Çünkü mümin için gerçek istikbal Ahirettir. Ramazan sabır ayıdır. Din ve ibadet disiplinine daha sıkı bir şekilde girmenin ve günlük hayata karşı sabretmenin en çok gerektiği ay Ramazan’dır. 

                    Uzak kalamayacağımız iki iş, Cenneti istemek, Cehennemden kurtulmayı temenni etmektir. Çünkü hiç kimse mutluluk ülkesi Cenneti reddetmez. Yine aklı başında olan hiç kimse de Cehennemde azap çekmeyi istemez. Ramazan’ nın insanlığa, ülkemize ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesi temennilerimle kutlu ve mübarek olsun. Amin. Saygılarımla 

-MİS BİLE KÖTÜ KOKAR ORUÇLU NEFESİNDEN. NEFİSLER TERBİYEDE ORUÇ KIRBAÇI SESİNDEN (H.M.)** 

-MASKE, MESAFE, HİJYEN KURALLARINA UYALIM UYMAYANLAR UYARALIM. DURUM ÇOK VAHİM. 

Bu yazı toplam 260 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar