SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

DİLİMİZ ÜZERİNDE OYNANAN OYUNLAR 17 Haziran 2021 - 02:08, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Gerçek vatan aslında dildir. Vatandan en hızlı en kolay uzaklaşma dil yolu ile olur. Ve hatta en sessizce gerçekleşen yol da budur. 

               Türkçemiz dışındaki dillerin kamu alanında serbestçe kullanımı ,özellikle eğitim dili olması yönündeki tepkiler bir kimlik ve demokrasi meselesi olarak öne sürülmektedir.Etnik gurupların kendi dillerini her alanda serbestçe kullanma iddiası bir yandan hukuken yeni azınlık yaratma diğer yandan da her etnik gurubun dilinin resmi dil olan Türkçeye eş değer rol üstlenmesinin demokrasi için bir zorunluluk olduğu  iddialarına hizmet etmektedir. 

            Türk milletinin varlık meselesi olarak kabul ettiğimiz güzel Türkçemizin nasıl ve kimler tarafından yozlaştırıldığını araştırıp sizlere bu konuda bilgi sunmak istedim. 

             Öz Türkçe diye uydurukça kelimeleri dilimize yerleştirmeye çalışanlar kimlermiş biliyormusunuz? Türkiye de yıllarca beynelminelci geçinen solcu, kominist yazarlar, üniversite hocaları, ve onların yardakçıları. Bunu iki sebepten yapıyorlardı; Birincisi güzel Türkçemizi bozmak  bu sayede eski dil ile yeni arasındaki bağları koparmak yani milletin birbirinin dilinden anlamaz hale getirmek. İkinci sebepte dinimiz inancımız sebebi ile dilimize yerleştirilmiş Arapça kelimeleri atarak yerine Frenkçe kelimeler koymak. 

              Vatanseverliğin milliyetçiliğin devletin bölünmez bütünlüğünün Cumhuriyetin temel ilkelerine sahip çıkmanın solcuğu sağcısı olmaz. Vatan ve millet sevgisi ideoloji değildir. Vatan sevgisi imandandır. 

                 Yağmur adsız’’ Ana dilini bilmeyen hiç kimse yabancı dili de öğrenemez. Zira o şahıslar her dilin yabancısıdırlar.bundan ötürü ben hep yabanci dilde eğitim veren okulların aleyhinde olmuşumdur. Hazırlayıcı sınıflar diye uygulamaya,önce onbir yaşındaki yavruların zihinlerini iğdiş ederler daha sonra da Türkçeyi el yordamı ile konuşan körpe dimağlara beş altı yüz İngilizce.almanca. fransızca ‘kalıp’zerke derler ve ondan sonra da asıl tedrisata başlarlar’’demektedir. 

                 Birde Adı Türk dil kurumu olan bir kuruluşumuz! Varki tam bir skeç senaryosu yazmaktadırlar. Türkçemizin güzelliğine zerafet katarak gerçek manayı ifade eden kelimeleri yozlaştırdılar. Mesela islâm yerine İslam, Kâzım yerine kazım, Türkân yerine Türkan, kâr yerine kar. Meselâ size birisi gel beraber sizinle bir iş kuralım karına ortak olalım dediği zaman ortağınıza cevabınız ne olur. Sigaraya; dumansal içecek, kibrite; odunsal yakıncak, istiklal marşına; ulusal düttürü,  hostese; gök götürgen konuksal avrat, kara; cıvalak sepken.vs. Allah cc aşkına bu ve daha bir sürü misalleri bulunan Türkçemizin içine sokulan bu komedi kelimeler kimlere hizmet içindir. Ey Türk dil kurumu titre ve kendine dön.Türkçemizdeki faziletleri ikmale çalış zira sizler bunun için ordasınız. 

                  Milletimin dilini bozmaya ve eskidir diye hiç kimsenin uydurukça kelime üretmeye hakkı yoktur

                  Ülkemdeki bütün edebiyatçıları dil uzmanlarını göreve çağırıyorum: Türk milletinin dilini bozmak isteyenlerle mücadeleye çağırıyorum. Bir milletin önce dilini bozmaya çalışırlar sonra kavram kargaşası yaratırlar. Dedenin dilinden anlamaz torun isterler ki bölünsün dün ile bu gün. Saygılarımla  

***MASKE, HİJYEN,ZORUNLU MESAFE KURALLARINA UYALIM. UYMAYANLARI UYARALIM. CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN*** 

Bu yazı toplam 120 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar