SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

EĞİTİMDE YOL HARİTASI YOK7 Haziran 2021 - 04:44, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Koronavirüs sürecinde eğitim politikaları kadar önemli, ülkenin geleceğini belirleyici bir alanda  Türkiye sınıfta kaldı.

     Sınav sorularını, sınav sistemini değiştirdikleri gibi koronavirüs zamanında da eğitimi bir yapboz tahtasına çevirdiler.

     Koronavirüs’ün dünyada çıkışı 2019 yılı  ocak ayıydı Bugün   2021 yılı  Haziran ayına geldik  Hâlâ eğitimde ne yapacağımıza dair önümüzde bir yol haritası yok

    Lütfen artık önümüze yol haritasını koyunuz. Hepimiz önümüzü görmek istiyoruz. Eğer evden eğitime devam edilecekse bunun için gerekli altyapıyı  daha iyi hazırlamalısınız.

     Verilen kararların istikrarsızlığı çocukları gerçekten dengesiz bir hale sokuyor. Eğitim sisteminde ciddi sıkıntılarımız var.

 

Milli Eğitim Bakanlığı 2018  yılında TEOG sistemi kaldırılarak yerine sınavsız olduğu iddia edilen bir  sistem   getirdi .

    Bu yeni sistemle okullar  ikiye ayrıldı. Nitelikli olan okullar ve nitelikli olmayan okullar. Nitelikli yani öğrencilerin yüzde onunun gidebileceği okullara işçi ve emekçilerin çocukları gidemeyecek.

    Çünkü o okullar paralı ve sınavla öğrenci alıyor, işçi ve emekçilerin ne çocuklarını sınava hazırlamak için öğretmen tutacak parası var, ne de okula verecek parası. Böylece eğitimdeki sınıf ayrımı  ö dönemde bakanın ağzından bir kere daha ilan edilmiş oldu. yüzde 10 "nitelikli" yani yüzde 90 "niteliksiz"

    Milli Eğitim Bakanlığı yine   bir değişikliğe gitti.

      Nitelikli okul diye isimlendirilen bu okulların kontenjanı Türkiye genelinde geçen yıl 213 binken bu yıl yüzde 22 azaldı.  Sakarya'da ise  2 bin 124'ten bin 660'a düştü.

Sakarya'da nitelikli okul kontenjanı yüzde 30 azaldı.

Sakarya'da sınava giren öğrenci sayısına göre kontenajanı en az olan bir kaç ilden biriydi.

      Her seferinde bu hataların  önümüzdeki yıl düzeltileceği  düşünürken,  görüyoruz ki öğrenciler arasında uçurum iyice artıyor.

     Görülüyor ki MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmiş, öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmak dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirememiştir.

 Önceden   öğrencileri yarış atı gibi sınavdan sınava koşturanlar, şimdi ise  sosyal medya bağımlısı  yaptılar.

     Öğrenciler  kendilerine idol belirledikleri youtuber in izinden, ‘okulu bırakmak istiyorum,youtuber olmak istiyorum’  tercihine yöneldiler.Hatta kitapçıya girdiklerinde Hüzünlü ponçik,Hacker kitaplarına yönelip;instagramdaki sosyal ağlar üzerinden fenomen olanların peşine sürüklenip gidiyorlar.

      Hatta youtuber olmak için stüdyo ortamı kurmak hayali ile telefon yetersiz,profesyonel kamera,ışık,ses lazım  diyerek  ciddi ciddi masraf hesaplamaları yapan,bunun için ailesine baskıda yapan çocuklardan bahseder olduk.

 Eğitimde 19 yılda tam 20  kez program değiştirildi.

 Eğitimin ne milliliği, ne eşitliği nede laikliği kaldı.

 Önceden  eğitim için bilim insanlarından bilgi alınırken,  şimdi ise tarikat ve  vakıflardan  bilgi alınıyor.

Öğrenciler bakanlık eliyle “sosyal etkinlik” adı altında vakıfların gerici faaliyetlerine maruz bırakılıyor. Bakanlık, son 10 yılda vakıf ve dernek adı altında 13  cemaat ve tarikatla protokol imzaladı.

Bu yazı toplam 86 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar