SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

EVLENME - NİKAH22 Mayıs 2021 - 01:16, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Erkek ve kadının şahitler huzurunda mihir konularak, nikah kıyarak yapılan muameleye evlenmek denir. Kıyılan nikah sonunda erkek ve kadın birbirine helaldir. Sevgili Peygamberimiz SAV evlenmede 4 husus vardır. 1- kadın ve erkekte güzellik aranır. 2 – zenginlik aranır. 3- Soy Sop gibi etrafı aranır.4- Din ve ahlak güzelliği aranır.

Ey ümmetlerim siz siz olun, kadın ve erkek için aranacak olan vasıfı din ve ahlak güzelliğinde arayın buyuruyor. Çünkü güzellik dediğin bir sivilceye bakar. Zenginlik dediğin ise bir kıvılcıma bakar. Yani bir sivilce güzelliği, bir kıvılcımda zenginliği bitirir. Bitmeyen gittikçe artan güzellik ise, din ve ahlak güzelliğidir. Bu temel üzerine kurulan evlilik huzurlu olur.

Ailede esas alınan kadındır. Kadın anadır. Mukaddestir. Cennet onun ayakları altındadır buyuruyor. Sonradan pişman olmamak için evlenmeden önce erkek, kadında şu huşuların olduğuna dikkat etsin.

 1. Dindar ve saliha olmasına : dini dar olanı değil Dindar olanı tercih etsin. Dini hisleri namus ve iffet bakımından zayıf olursa kaçasına ihanet eder.
 2. Güzel Huy: kadın kötü dilli, zayıf dinli, kötü huylu, nimete küfürlü olursa kârından çok zararı olur. dili ve kalbi çirkin olanların amelleri de çirkin olur. Ulema kadın ve erkekle ilgili aşağıdaki huşulara dikkat çekerek bu huyda olanlarla evlenmeyi tavsiye etmezler. Erkek olsun kadın olsun bu huşular önemlidir ve şunlardır.
 • Ennâne : yani durmadan inleyen, şikayet eden ve hastaymış gibi davrananlardan hayır gelmez.
 • Mennâne : Şöyle yaptım, böyle yaptım diyerek yaptıklarını başa kakandan hayır gelmez.
 • Hennâne : ikinci evlenenler için eski eşlerinden devamlı bahsedenlerden hayır gelmez.
 • Hadaka : Her gördüğü şeye alınması için eşini zorlayandan hayır gelmez.
 • Beraka : bütün gün süslenmekle vakit geçirenlerden fayda gelmez.
 • Şeddaka : çok gevezelik edenden hayır gelmez.
 • Naşize : sözü  ve işi ile eşini üzen emirlerine itaat etmeyenden hayır gelmez.

Aziz Kardeşlerim

Evlilik oyuncak değildir. temeli islama ve peygamberimizin tavsiyelerine göre atılması lazım. Evlilikte madde amaç değil, araç olmalıdır. Esas olan manevi değerlerdir.

Madde ölçüsü ile evlenenlerle ilgili bir olay anlatılır. Kıssadan hisse çıkaralım.

Hergün eve deli dolu gelen adam bir gün eve eli boş gelince, hanımı sen içeri girme, şöyle iki adım geri gitte ben seni öylece bir göreyim der. Adam ki adım geri gider. Adamını süzen kadın, yahu senin bir gözün de kömüş der. Bunu duyan adam, hanım seninle biz 2 yıldır evliyiz. Gözümün körlüğünü görmedin mi deyince kadın; ne yaparsın beyim eline bakmaktan gözünü görmedim ki der.

İşte böyle her işimizde huzurlu ve başarılı olmak için ölçümüz Kur’an ve Sünnet olmalıdır. çünkü bitmek tükenmek bilmeyen her gün güzelleşen sermaye manevi sermayedir. Maddi sermaye ise her an bitebilir. Bitince de ne evlilik kalır, ne de ailede huzur kalır.

Selam ve Sevgi kalınız. 

Bu yazı toplam 150 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

 1. Bugün
 2. Dün
 3. Bu Hafta
 4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar