SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

GÜZELLİKLER DİNİ İSLAM2 Nisan 2021 - 04:18, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Sevgili dostlar

Dinimiz islam bizlerin neşesidir. Ağızlarımızın tadıdır. Kapanan yolları açan, bütün ihtiyaçlarımızı gideren, karanlıkları nura, batılları hakikate çeviren ulvi bir dindir. Zor bir yönü yoktur. Peygamberimiz SAV nereye bir görevli gönderse ona şu nasihatte bulunurdu. Gittiğin yerde islamı zorlaştırma.(uyulması yapılması zor bir dinmiş gibi islamı tanıtma) kolaylaştır, nefret ettirme. Müjdeci ol buyurmuşlardır. İnsanlara dini, islamı anlatırken sanki elinde bir sopa var, asık bir surat, tatsız bir konuşma, korkutucu bir ses, yandınız, hep cehenneme girdiniz, ateşte yanacaksınız, hapı yuttunuz. İnsanları azarlayarak islamı böyle anlatmak, kurtuluş anlamına gelen İSLAM’a en büyük zararı vermek demektir. İslamı bir korku dini olarak hepimizi cehenneme gönderen hocalar, zannedersiniz ki kendisi sütten çıkmış bir kaşık gibi tertemiz. Böyle olunca biz islama hizmet ediyoruz derken, en büyük zararı vermiş oluyoruz. Peygamberimizin SAV nefret ettirmeyin müjdeleyin, nasihatine uymamış oluyoruz. Rabbimiz Kur’an’da buyuruyor ki, eğer sen onlara hep set davransaydın, onlar etrafından dağılır, giderlerdi. Aynen bugünkü durum. Camilerin Cuma dışındaki cemaatsiz durumu. Cemaati döver gibi vaaz edilmez. Unutmayalım ki o kürsü ve minberler Peygamberlerin makamıdır. Cahiliyye halkına bizim yaptığımız gibi peygamberlerde öyle konuşsalardı, dinlerin ömrü az olurdu. Cennetin 8, cehennemin 7 kapısı var. Demek ki cennet daha büyük. O halde sen cenneti anlat. Bak gör cehenneme yönelen ne kadar azalacak.

Aziz Dostlar

Şimdi bu görüşlerimizin ne kadar doğru olduğunu anlatan bir olayı sizlere anlatayım.

Hz. Peygamberin SAV bulunduğu yere giden bir köylü şöyle dedi. Ey Allah’ın peygamberi, ben beş vakit namazımı kılarım. Ramazan orucumu tutarım. Bunların üzerine bir şey ilave edemem. Çünkü ben fakirim. Zekat ve Hac bana farz değil. Ahirette ben cennette mi olurum, yoksa cehennemde mi diye sordu. Bakınız iyi örnek Peygamberimiz ne dedi. Sen gözünü iki şeyden muhafaza et. 1- Harama bakma. 2- İnsanlara küçük ve değersiz gözüyle bakma. Kalbini iki şeyden muhafaza et. Kin ve düşmanlığı kalbine sokma. Hasetten yani kıskançlıktan kalbini koru. Dilini 2 şeyden koru. 1- yalan söyleme 2- gıybet etme. İşte bu durumda sen benimle cennette beraber olursun.

İşte kardeşlerim güzellikler dini islamı böyle yani Peygamberimiz SAV gibi anlatalım. Rabbimiz bizden razı, biz rabbimizden razı, inşallah cennete gireriz.

Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 292 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar