SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

HASET EDEN HASRET KALIR. 6 Mayıs 2021 - 05:20, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Bu haftaki köşe yazım Sakarya eski milletvekili ve adalet eski bakanı Avukat araştırmacı yazar İsmail Müftüoğlu beyefendinin köşe yazısını önemine binaen sizlerle paylaşmak istedim. 

                  ‘’İşin başında hemen belirtelim ki, bizim maksadımız iktidar veya muhalefete yandaş olmak değil, bazı gerçekleri okuyucularımızla paylaşmaktır. Bunun için bazı tespitlerde bulunmaya çalışacağız. 

Mesela iktidarın yaptığı otobanları, duble yolları, köprüleri, havaalanlarını, cami ve hastaneleri, adliye saraylarını ve okulları, muhalefetin görmemezlikten gelerek, ahkam kesmesi aklın alacağı iş midir? Bu tavrın tabanda makes bulması mümkün müdür?  

                 Zira iktidarın yaptığı müspet icraatları muhalefet görmemezlikten gelirse, o zaman siyasi hava gerginleşir, doğrular ve yanlışlar da buharlaşır. 

Ülkemizin selameti için herkes doğruya doğru, yanlışa da yanlış demelidir. Siyasi hırs ön planda tutulursa, iç barışın sağlanması mümkün değildir.  

Ayrıca iktidar, siyasi taassupla, devamlı muhalefeti tartaklarsa, kendisine fayda yerine zarar verdiği gibi, muhalefetin de iktidarın gerçekten faydalı hizmetlerini görmemezlikten gelmesi de kendisine zarar verir. 

                 Millet olarak beklentimiz, partilerimizin güç gösterisinde bulunmaktan uzak durmasıdır. Şefkat ve merhametle birbirine yaklaşmasıdır. Yani iktidar muhalefetin sesine kulak vermeli, muhalefet de iktidarın faydalı icraatlarını alkışlamalıdır. İktidar ve muhalefetin bir elmanın iki yarısı olduğunu bilerek hareket etmelidirler. 

                 Bu anlayış sağlandığı zaman didişmeler olmaz, hakaretler tavan yapmaz, soğukluk ortadan kalkar, böylece millet de derin bir nefes alır ve rahatlar. 

Ülkenin kalkınabilmesi önce hayırlı ve müspet işlerde ittifak sağlanmasıyla, sonra da sanayileşmeyle, ulaşımın gelişmesiyle mümkün olur. Bunu temin de seçilenlerin gayretiyle mümkündür. Bunun idraki içinde olmayanlardan hayır gelmez. 

Nitekim geri kalmışlığın tek sorumlusu ittifak edemeyen siyasilerdir, asla millet değildir. Çünkü milletimiz yapılanları, eksik kalanları görerek oyunu kullanmaktadır. Oy almanın da yolu, millet nezdinde, dürüstlükten geçer. Milletimiz devamlı çatışma halinde olan bir parlamentoyu görmekten bizardır. 

                 Malumdur ki, birlikten kuvvet doğar. Her parti samimiyetine göre değerlendirilir. İktidar ve muhalefetin ana görevi kavga etmek değil, milletin huzurunu temin etmektir. Millet iktidar ve muhalefeti, aynı mesafeden bakarak, değerlendirmelidir. Didişmelerin, argo konuşmaların hiçbir faydası yoktur. Tam aksi milletin nefretini celbetmektedir. Onun için iktidar muhalefetle zıtlaşmamalı, muhalefet de dilini tutmasını bilmelidir. 

                 Muhalefet, yerinde eleştirilerde bulunmalı, her konuşmasıyla ve devamlı iktidarı hedefe koyup, milleti kızdırmamalıdır. Çünkü bu ülke hepimizindir. Birbirimizin sevinci ile mesrur olmalıyız. Birbirimizin kederi ile de müteellim olmalıyız. Siyasi hırsla hareket doğru değildir. Zira haset eden hasret kalır. 

                Rahman ve Rahim,Kadir ve Muktedir,Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz. Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). 

 

  *** MASKE, ZORUNLU MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM*** 

 

***CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN*** 

Bu yazı toplam 146 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar